لینک های شکسته ( Broken Links) و نحوه حذف آن‌ها از وب سایت
لینک های شکسته ( Broken Links) و نحوه حذف آن‌ها از وب سایت آموزش

نحوه حذف لینک های شکسته ( Broken Links) از وب سایت

اگر صاحب سایت هستید ، اولویت اصلی شما باید ارائه یک تجربه کاربری عالی (UX) باشد. متأسفانه ، لینک های شکسته مزاحمی وجود دارند که می توانند مانع آن شوند . اگر می خواهید وب سایت خود را  به خوبی حفظ کنید ، باید با آن ها کنار بیایید .

در واقع ، لینک های شکسته در وب سایت شما باعث از دست رفتن منابع داخلی یا خارجی می شوند . در صورت ازدیاد ، دردسر قابل توجهی برای بازدید کنندگان سایت شما به وجود می آورند . به همین دلیل است که باید سریع آن ها را برطرف کنید .

در این مقاله ، ما به شما نشان می دهیم که چگونه لینک های شکسته را از وب سایت خود پیدا کرده و حذف کنید . همچنین برخی از ابزارها را در این کار به شما پیشنهاد می کنیم .

چرا باید لینک های شکسته در وب سایت  را اصلاح کنید ؟

شما می توانید یک لینک شکسته را (که بعضاً به آن لینک “مرده” نیز می گویند)  به عنوان هر لینکی که در وب سایت یا صفحه ای کار نمی کند در نظر بگیرید . وقتی روی لینک شکسته کلیک می کنید ، به جای اینکه به صفحه مقصد هدایت شوید ، یک صفحه خطا با  پیام ” 404 Page Not Found ” را مشاهده خواهید کرد .

لینک های شکسته

چند دلیل وجود دارد که ممکن است این مسئله را در وب سایتتان  تجربه کنید . شایع  ترین  آن ها عبارتند از :

  • شما منبع یاب یكنواخت (URL) اشتباهی را برای یك لینک وارد كردید .
  • شما یا صاحب وب سایت (در مورد لینک های خارجی) صفحه لینک داده شده را حذف کردید
  • وب سایتی که لینک خارجی به آن هدایت می شود به طور دائمی منتقل شده یا دیگر وجود ندارد
  • یک فایروال محدود کننده به سایت یا صفحه لینک شده دسترسی دارد

به هر دلیلی ، لینک های شکسته می توانند دردسر واقعی برای کاربران سایت شما باشند . جدا از تأثیر بر اعتبار سایت ، هرگز نمی توانید بگویید که در نتیجه چه تعداد مشتری را از دست خواهید داد .

اگر سایتتان  را برای مدت طولانی بدون مراقبت رها کنید ، ممکن است در نهایت ” link rot ” یا پوسیدگی لینک اتفاق بیافتد . یعنی این که سایت پر از لینک های خراب و متعدد می شود . این امر همچنین می تواند بر نحوه رتبه بندی سایت شما در موتورهای جستجو تأثیر بگذارد . اگرچه گوگل می گوید داشتن دو یا چند لینک خراب در سایت شما ضرورتاً به رتبه شما آسیب نمی رساند . خزنده های موتور جستجو وقتی به لینک شکسته برخورد می کنند ، از خزیدن در صفحه شما به طور کامل جلوگیری می کنند . به عبارت دیگر ، این صفحات رها شده ایندکس نمی شوند  .

تا اینجا متوجه شدیم که لینک های شکسته می توانند برای سلامت کلی سایت شما مضر باشند . حالا باید ببینیم چطور می شود آن ها را پیدا کرد و از شرشان خلاص شد .

نحوه حذف لینک های شکسته ( Broken Links) از وب سایت ( در 2 مرحله )

لینک های شکسته ممکن است شما را دچار دردسر زیادی کنند اما یافتن و رفع آن ها آسان است . به راحتی می توانید بسیاری از ابزارهای رایگان و پولی را که می توانند در این زمینه به شما کمک کنند ، به صورت آنلاین پیدا کنید . موثرترین و در دسترس ترین ابزاری رایگانی که ما توصیه می کنیم گوگل آنالیتیک (Google Analytics ) است .
به طور کلی ، روند یافتن و از بین بردن لینک های شکسته با  گوگل آنالیتیک  به دو مرحله تقسیم می شود .

مرحله 1: برای لینک های شکسته گزارش تهیه کنید

یافتن لینک های شکسته با  گوگل آنالیتیک به دو رویکرد متفاوت در مورد پیوندهای داخلی و خارجی نیاز دارد. با اولی شروع می کنیم .

ابتدا باید بدانید که چگونه سایت شما یک صفحه خطای لینک شکسته ایجاد می کند . می توانید این کار را با وارد کردن URL که می دانید در وب سایت شما وجود ندارد ، به راحتی انجام دهید . می توانید به راحتی از برگه مرورگر مربوط به نام صفحه خطایی که ظاهر می شود ، بازدید کنید .

لینک های شکسته

بعد ، وارد حساب  گوگل آنالیتیک خود شوید. پس از ورود به بخش      Customization > Custom Reports بروید. سپس ، بر روی دکمه  +New Custom Report کلیک کنید :

 

لینک های شکسته

در اینجا ، شما باید عنوان مورد نظر خود را در بخش General Information  وارد کنید . سپس قسمتهای زیر را در قسمت Report Content  پر کنید :

نوع : Flat Table
ابعاد : صفحه انتخابی ، مسیر صفحه قبلی و عنوان صفحه
معیارها : بازدیدهای صفحه خاص
در بخش فیلترها ، مسیر صفحه قبلی را حذف کنید . این کار باعث می شود که فقط لینک های شکسته داخلی در گزارش نشان داده شوند . در آخر ، عنوان صفحه را وارد کرده و نام صفحه خطایی را که قبلاً کشف کرده اید در قسمت Regex اضافه کنید . شما همچنین می توانید به سادگی “404” را به عنوان یک ارزش عمومی پر کنید .

لینک های شکسته

در آخر، گزارش را ذخیره کنید . در این صورت وقتی آن را در آینده باز می کنید ، لیست کاملی از تمام صفحات سایت خود با لینک های شکسته داخلی  خواهید یافت :

 

لینک های شکسته

برای یافتن لینک های شکسته خارجی ، روند کار تقریباً یکسان است . با این حال ، هنگام ایجاد یک گزارش سفارشی ، باید کمی تغییرات در قسمت ابعاد ، گزینه هایی مثل  Page ،  Full Referrer و Page Title  اعمال کنید :

 

لینک های شکسته

پس از تهیه هر دو گزارش ، با موفقیت تمام لینک های شکسته را در وب سایت خود شناسایی کرده اید . خوشبختانه رفع آن ها آسان تر است.

مرحله 2 : لینک های شکسته را برطرف کنید

وقتی لینک های شکسته سایت خود را پیدا کردید ، باید برای رفع آنها اقدام کنید . در اینجا می توانید به راحتی URL های نادرست را به صورت دستی به روز کنید .
با این وجود ،  این روش راه حل کلی برای حل مشکل نیست ، زیرا ممکن است سایت های دیگری با لینک های شکسته ، کاربری را به صفحات شما بفرستند . در این حالت ، میتوانید این صفحه URL ها را از طریق ریدایرکت دستی 301 یا افزونه ای مانند Redirection  تغییر دهید .
این پلاگین روند تعیین محل لینک های مرده و مدیریت ریدایرکت ها را ساده تر می کند .
با استفاده از این افزونه وردپرسی می توانید به راحتی یک  URLمنبع ( در این مورد لینک شکسته ) و URL هدف (مقصد مورد نظر) اضافه کنید . وقتی تغییرات ذخیره شوند ، این افزونه انتقال مجدد کاربران را انجام می دهد .

نتیجه گیری

لینک های شکسته و خطاهای 404 در اینترنت امری عادی است . با این حال ، باز هم شما نمی خواهید

ان ها را در وب سایتتان داشته باشید . بدین ترتیب ، یافتن و حذف سریع این لینک های شکسته بسیار مهم است .
با استفاده از ابزارهای رایگان مثل گوگل آنالیتیک ، می توانید به راحتی لینک های شکسته را در وب سایت خود پیدا کنید . وقتی آن ها را پیدا کردید ، با کمک ابزارهای اضافی این لینک ها را جایگزین یا به جایی دیگر هدایت کنید .

 

 

5% هاست وردپرس
پوچ
دامنه ir. رایگان
پوچ
10% هاست وردپرس
پوچ
پوچ
10% پشتیبانی وردپرس
پوچ
15% هاست وردپرس
پوچ
پوچ
شانس خود را امتحان کنید
لطفا آدرس ایمیل معتبر برای اعتبارسنجی بعد از کد تخفیف وارد نمایید و شانس خود را امتحان نمایید!