7 نکته مهم در برنامه ریزی کاری سال 2021
7 نکته مهم در برنامه ریزی کاری سال 2021 آموزش

 برای شروع برنامه ریزی کاری خود در سال جدید آماده هستید ؟

چه آماده باشید و چه نباشید ، زمان آن فرا رسیده که برنامه ریزی کاری خود را برای سال 2021 شروع کنید . حتی اگر یک بیزینس تک نفره و مستقل هستید ، اهمیت داشتن یک طرح تجاری برای سال آینده را برای کمک به پیشرفت کسب وکارتان دست کم نگیرید .

مخصوصا در دوره ای که همه ما سعی می کنیم از فضای اقتصادی که همیشه در حال تغییر است نهایت استفاده را ببریم و از پیشرفت تکنولوژی به نفع خودمان استفاده کنیم .

7 نکته مهم در برنامه ریزی کاری برای سال 2021

همانطور که می گویند رُم در یک روز ساخته نشده ، پس برنامه ریزی برای کسب و کار هم از قبل ساخته نشده است . بلکه مراحلی برای برنامه ریزی کاری وجود دارد . اما با جزئیات و دقت می توانید یک برنامه استراتژیک برای سال 2021 طراحی کنید .

1 . با بررسی عملکرد 2020 شروع کنید .

2 . سعی نکنید همه چیز را برای کل سال برنامه ریزی کنید .

3 . مشخصات مشتری ایده آل تان را مرور کنید .

4 . فضای رقابتی را در نظر بگیرید .

5 . برنامه های مالی خود را مشخص کنید .

6 . فرصت های مهم را در اولویت قرار دهید .

7 . از برنامه ریزی به سبک آجر و بلوک استفاده کنید .

بیایید با مورد اول شروع کنیم !

1 . با بررسی عملکرد 2020 شروع کنید .

شاید سال 2020 طبق روشی که شما برنامه ریزی کرده بودید پیش نرفته باشد . آیا کسی را می شناسید که در این سال کار هایش طبق برنامه پیش رفته باشد ؟

اما این ها دلیل برای نادیده گرفتن آن نیست . در واقع ، انعطاف پذیری که در بیزینس شخصیتان به کار می برید ، فایده های بسیار زیادی دارد که می تواند سال 2021 و بعد را حتی بیشتر از قبل موفقیت آمیز کند .

متداول ترین مکان برای شروع بررسی سالانه کسب و کارتان ، بررسی عملکرد مالی شرکتتان است .

 • آیا به اندازه ای که برنامه ریزی کرده بودید ، درآمد کسب کرده اید ؟

 • آیا بیشتر از آنچه برنامه ریزی کرده بودید ( یا کمتر ) هزینه کرده اید ؟

هنگامی که به این سوالات پیچیده پاسخ می دهید ، ممکن است لازم باشد بیشتر بدانید که دقیقا چه کار هایی انجام داده اید و پول بیشتری کسب کرده اید و یا اینکه کجا ( بیشتر یا کمتر ) هزینه کرده اید .

این قسمت مربوط به قضاوت درباره آن تصمیمات نیست . بلکه نگاه کردن به آن ها از یک دیدگاه تازه برای کمک به شما در تصمیم گیری مناسب برای سال آینده کسب و کارتان است .

بعد از آنکه پیش خودتان کمی تجزیه و تحلیل کردید ، وقت آن است که بیشتر به موارد کیفی بپردازید . حلا دیگر می دانید چه احساسی نسبت به 1 سال گذشته تان دارید و نتیایج به شما چه می گوید .

سعی کنید به این سوالات دقیق پاسخ دهید :

 • چه چیزی خوب پیش رفت ؟
 • به چه نتیجه ای رسیدید ؟
 • درباره کسب و کار خود چه آموخته اید ؟
 • درباره مشتری های تان چه آموخته اید ؟
 • چه چیزی خوب پیش نرفت ؟
 • بزرگترین چالش شما چه بود ؟
 • چه چیزی را تغییر می دهید ؟

پس از بررسی عملکرد 2020 ، می توانید برنامه ریزی کاری تان را برای سال 2021 شروع کنید .

پیسنهاد مطالعه : آیا پلن میزبانی وب سایتتان همچنان مناسب بیزینس شماست ؟

2 . سعی نکنید همه چیز را برای کل سال برنامه ریزی کنید .

برنامه ریزی کاری

وقتی شروع به فکر کردن در مورد برنامه ریزی سالانه می کنید ، احتمالاً می خواهید همه چیز را برنامه ریزی کنید . چون حس می کنید این کار قرار است همه چیز را راحت تر کند .

اما یکی از بزرگ ترین اقدامات انجام شده از سال 2020 این است که برنامه ها باید انعطاف پذیر باشند . در حالی که برای سال 2021 برنامه ریزی شغلی دارید ، کمی به خودتان استراحت دهید . سعی نکنید هر کمپین و هر محتوایی را که قصد دارید برای کل سال تولید یا راه اندازی کنید ، برنامه ریزی کنید .

در عوض ، از پلن های گسترده برای برنامه های خود استفاده کنید . چشم انداز کاری شما ممکن است نه ماه دیگر بسیار متفاوت باشد .

در اینجا دو چیزی وجود دارد که می توانید برای آن ها برنامه ریزی کنید :

تاریخ های ثابت

 •  فروش و حراج های تعطیلات : حتی اگر جزئیات پیشنهادی شما تغییر کند ، تاریخ تعطیلات تغییر نمی کند . جمعه سیاه هنوز یک روز پس از روز شکرگذاری خواهد بود و روز سال نو همیشه 1 فروردین خواهد بود . پس با اطمینان می توانید از قبل برای هر صنعتی ، از خدمات گرفته تا تجارت الکترونیکی برنامه ریزی کنید .

 

 • تاریخ ها را دوباره تنظیم کنید : اگر از قبل محصول نهایی خود را دارید که مجدداً راه اندازی می کنید ، می توانید تاریخ های مشخصی تعیین کنید . نمونه هایی از برنامه هایی که ممکن است مجدداً راه اندازی کنید شامل : شروع کردن عضویت دوباره یا پذیرش ثبت نام جدید برای یک دوره آنلاین است .

تاریخ های متغیر

 • زمان عرضه یک محصول جدید به بازار : چرا عرضه محصولات در گروه تاریخ های متغیر قرار می گیرد ؟ شاید به این دلیل باشد که حمل و نقل به تأخیر می افتد . یا بچه ها مجبور می شوند به جای مدرسه در خانه بمانند و شما نتوانید راحت به کسب و کارتان برسید . یا اینکه ممکن است در تکنولوژی اختلال ایجاد شود و هزاران دلیل دیگر . هنگام عرضه یک محصول جدید ، کمی به خود انعطاف دهید و مطمئناً یک عرضه محصول خیلی خوب در انتظارتان خواهد بود  .

 

 • زمان همکاری مشترک و تبلیغات شرکت های وابسته : هر زمان که بیش از یک برنامه برای کار دارید ، خوب است که برنامه ریزی انعطاف پذیری داشته باشید . مثلا اگر مجبور شوید یک فروش غافلگیرانه داشته باشید یا یک فرصت زود هنگام همکاری با یک شریک کاری جدید ، انعطاف پذیر نگه داشتن تاریخ تبلیغات شرکت های وابسته به شما در دستیابی به اهداف بیشتر کمک می کند .

3 . مشخصات مشتری ایده آل تان را مرور کنید .

برنامه ریزی کاری

بیزینس شما تنها چیزی نبود که در سال 2020 تغییر کرد . خیلی از آدم های دنیا هم به طرز متفاوتی سال 2020 را به پایان می رسانند . این زمان مناسبی برای بازدید مجدد از مشخصات مشتری ایده آل تان است .

با بررسی اینکه بهترین مشتریان شما چه کسانی هستند شروع کنید . در نظر بگیرید که چه چیزی آن ها را از نظر مالی بهتر می کند و چه کسی بیشترین فایده را برای شما دارد .

شناخت بهترین مشتریان به شما کمک می کند بازار هدف خود را اصلاح کرده و به افراد مشابهی که هنوز مشتری نیستند برسید .

در زمان اصلاح مشخصات مشتری ایده آل ، این سالات را در نظر بگیرید :

 • مشتریان فعلی شما چه کسانی هستند ؟
 • چه کسی بهترین مشتری یا مشتری همیشگی شما است ؟ چه چیز هایی بین آن ها مشترک هستند ؟
 • آن ها با چه چالش هایی روبرو هستند ( که مربوط به محصول یا خدمات شما است ) ؟
 • این مشتریان چه خصوصیاتی دارند ؟

اگر جزو مشاغل B2B هستید ، می توانید به یک شخص یا به شرکت فکر کنید . به مواردی مانند درآمد سالانه ، مکان ها ، استفاده از فناوری ، تعداد کارکنان و غیره نگاه کنید .

از طرف دیگر ، مشاغل B2C ، غالباً بر ویژگی هایی مانند : وضعیت خانواده ، درآمد خانوار ، اعتقادات و ارزش ها تمرکز می کنند .

4 . فضای رقابتی را در نظر بگیرید .

برنامه ریزی کاری

ممکن است قبلاً ایده خوبی نسبت به رقبای خود داشته باشید ، اما کمی وقت خود را صرف ارزیابی مجدد رقیب ها کنید . ببینید چه کسی در یک سال گذشته ظهور کرده است ، چه کسی محرک بازار است و چه کسی کسب و کارش را تعطیل کرده  .

می توانید انتخاب کنید که یک تحلیل کامل یا یک ارزیابی ساده تر انجام دهید .

در هر صورت ، باید موارد زیر را در نظر بگیرید :

نحوه انتقال پیام رقیب ها چگونه است ؟

چگونه آن ها در مورد محصولات یا خدمات خود صحبت می کنند ؟ چه تفاوتی با نحوه صحبت شما در مورد محصولاتتان دارند ؟ اگر آن ها در شبکه های اجتماعی هستند ، به نحوه واکنش فالوور های آن ها در مقایسه با کمپین های خودتان نیز توجه کنید .

محصولات آن ها چه ویژگی هایی دارند ؟

در بیشتر موارد ، محصولات یکسان نیستند . کدام ویژگی محصولات آن ها با محصولات شما یکی است ؟ تفاوت آن ها در چیست ؟ با خودتان صادق باشید و ببینید که چه چیزِ محصولات آن ها بهتر از محصولات شما است . چگونه می توانید محصولات خود را با کیفیت تر کنید ؟

قیمت گذاری آن ها بر حسب چیست ؟

آیا محصول رقیب هایتان نسبت به محصولات و خدمات شما خیلی گران ترند ؟ این قیمت گذاری چه تاثیری بر موقعیت آن ها در بازار دارد ؟

و آخرین سوالات اصلی :

 • چگونه می توانید در مقابل هر رقیب پیروز شوید ؟
 • تغییرات کلی در بازار چگونه فرصت های جدیدی ایجاد می کند ؟
 • چه تهدید های جدیدی در بازار وجود دارد ؟ (تهدید ها می توانند باعث بروز رقبای جدید یا تغییر در سلایق و رفتار های مشتری در بازار شوند . )

پیشنهاد مطالعه : مقاله 10 نکته کاربردی برای افزایش فروش سایت

5 . برنامه های مالی تان را مشخص کنید .

دو رویکرد برای برنامه ریزی درآمد شغلی شما برای سال 2021 وجود دارد : بالا به پایین و پایین به بالا .

در یک رویکرد از بالا به پایین ، شما با هدف درآمد خود شروع خواهید کرد و سپس بر اساس آن چه که باید بفروشید ، نحوه رسیدن به آنجا را خواهید فهمید .

به عنوان مثال ،  ممکن است یک عکاس عروسی در نظر داشته باشد که  در زمان اوج عروسی ، 30 عروسی رزرو کند .

اگر عروسی های بزرگ به برنامه برگردند ، ممکن است همان عکاس کار های کوچک بیشتری انجام دهد یا حتی شروع به ارائه عکس های مجازی کند .

در یک رویکرد از پایین به بالا ، شما با شناسایی آنچه برای فروش در دسترس دارید شروع می کنید و بعد فهمیدن این که چقدر می توانید از این طریق درآمد کسب کنید . و رفته رفته برای مسائل پیش رویتان راه حل پیدا می کنید .

از هر طریقی که بودجه تان را انتخاب کنید ، ممکن است بین آنچه می خواهید ایجاد کنید و ظرفیت فعلی ( زمان یا محصول ) شما فاصله وجود داشته باشد . آنجاست که تصمیم نهایی تان به بزرگ ترین چالش برای کسب و کار شما تبدیل می شود .

طرف دیگر برنامه ریزی کاری ، برنامه ریزی برای مقدار هزینه هاست . در نظر بگیرید که در سال جدید ، خرید ها و به تبع آن هزینه های جدیدی را هم در پیش دارید .

این هزینه ها شامل گسترش تیم تان ، خرید تجهیزات یا نرم افزار جدید ، سرمایه گذاری در آموزش و هزینه تبلیغات است .

برنامه درآمد تان ، همراه با برنامه هزینه ها ، به شما کمک می کند بفهمید که سال جدید چقدر می تواند برای شما سودآور باشد .

6 . فرصت های مهم را در اولویت قرار دهید .

برنامه ریزی کاری

وقتی که برنامه کاری 2021 خود را مشخص می کنید ، از اهمیت اولویت بندی فرصت ها غافل نشوید . اگر مثل اکثر کارآفرینان هستید ، دائماً ایده های جدیدی درباره چیز هایی که می توانید در تجارت خود ایجاد کنید ، دریافت می کنید . اما همه آن ها برابر نیستند .

با انجام یک تخلیه مغزی شروع کنید . تمام این ایده ها را از ذهن خود خارج کنید و روی کاغذ بیاورید . اگر در طول سال ایده ای به ذهنتان رسید ، آن را هم حتما یادداشت کنید .

سپس با الهام از کتاب Charlie Gilkey به نام ” Start Finishing ” یا تمام کرده را شروع کن ؛ برای ارزیابی فرصت ها و اهداف خود استفاده کنید .

برای این که راحت تر بتوانید فرصت هایتان را اولویت بندی کنید ، این سوالات را از خودتان بپرسید :

1 . اگر یکی از این فرصت ها را حذف کنید ، کدام یک از آن ها واقعاً صدمه ای نخواهد دید ؟

2 .آیا خیالتان راحت است که دیگر قصد انجام یکی از این موارد را ندارید ؟ (به یاد داشته باشید ، ممکن است بعضی از آن ها هنوز قابل معامله نباشد ، مانند پرداخت مالیات سه ماهه ! )

3 . کدام یک از این اهداف ” باید” باشد ، یا به اولویت های دیگران مربوط می شود نه به اهداف شما ؟

4 . کدام یک از این موارد ایده خوبی است ، اما ارتباط مستقیمی با موضوعی ندارد که شما را ناامید ، آزرده ، عصبانی ،یا خوشحال کند ؟

5 . مهم ترین چیزی که می خواهید این بار در سال آینده جشن بگیرید چیست ؟

6 . کدام یک از این موارد شما را خیلی دلسرد می کند ؟

7 . آیا شما یکی دو ساعت زودتر از خواب بیدار می شوید یا دو ساعت با تاخیر بیدار می مانید یا حتی از زمان کار دیگری را می دزدید تا دو ساعت وقت بیشتری داشته باشید ؟

8 . در پنج سال آینده کدام یک بیشترین اهمیت را خواهد داشت ؟

7 . از برنامه ریزی به سبک آجر و بلوک استفاده کنید .

اولین کار بزرگی که باید در سال 2021 انجام دهید این است که : بعد از اینکه اولویت اصلی خود را شناسایی کردید ، زمان مناسبی است که این هدف را به مراحل عملیاتی تقسیم کنید .

به یاد داشته باشید ، هر مرحله از برنامه ریزی کاریتان باید مشخص ، قابل اندازه گیری و دستیابی باشد . اگر تیمی دارید ، باید مسئولیت انجام این کار را هم به آن ها اختصاص دهید .

یک مولفه دیگر برای اضافه کردن به برنامه پروژه شما وجود دارد : آجر و بلوک .

در باره این نوع برنامه ریزی چیزی شنیده اید ؟

آجر و بلوک به شما کمک می کند حتی در روز های شلوغ و پر مشغله کار های بیشتری انجام دهید . آجر ها و بلوک ها در واقع دسته بندی کار ها بر اساس مدت زمان طولانی آن ها هستند :

1 . آجر ها کار ها و فعالیت های کوچکتری هستند :

کار هایی که تکمیل آن ها 15-20 دقیقه طول می کشد . این می تواند تفویض بخشی از یک پروژه ، آزمایش گردش کار یا ایجاد اولین پیش نویس از یک پست وبلاگ باشد .

2 . بلوک ها کار های بزرگتری هستند که تمرکز روی آن ها طولانی تر و بیشتر است :

این دسته کار ها حداکثر تا دو ساعت طول می کشند . این موارد جایی است که بسیاری از پروژه های شما اتفاق می افتد و اغلب موارد این پروژه ها نتایج خوبی هم دارند .

نمونه هایی از این بلوک ها شامل نوشتن صفحات فروش یا متن های ایمیل ، ضبط درس برای یک دوره جدید یا آموزش برنامه نویسی است .

اگر کار های شما از آجر یا بلوک بزرگتر هستند ، سعی کنید آن ها را به قطعات کوچک تر تقسیم کنید . قدم های کوچک تر ، شروع کار را آسان و ادامه کار را آسان تر می کند .

در حقیقت ، هر زمان که کاری را به پایان می رسانید ، مغز شما دوپامین آزاد می کند . همان انتقال دهنده عصبی که از احساس موفقیت ، رضایت و خوشحالی پشتیبانی می کند .

در اکثر سیستم های مدیریت پروژه ، می توانید برچسب های خود را ؛ اغلب از طریق نوعی برچسب یا رنگ  اعمال کنید . سعی کنید رنگ هایی را انتخاب کنید که برجسته باشند و بیشتر در معرض دید باشند .  تا بدانید که در کجا می توانید برای پیشبرد اهداف خود وقت بگذارید .

وقتی که قصد انجام دادن کاری را دارید ، کار ها را براساس مدت زمان و انرژی خود انتخاب کنید . حتی بعضی اوقات حتی اگر دو ساعت وقت برای کار دارید ، می توانید آن کار ها را به بخش های کوچک تر تقسیم کنید .

آجر و بلوک تنها ابزار مناسب برای پروژه های بزرگ شما نیستند . همچنین می توانید از آن برای هر کاری که لازم است در تجارت خود انجام دهید ( از ضبط قسمت های پادکست گرفته تا زمانبندی پست های شبکه های اجتماعی ) استفاده کنید .

شروع سال 2021 با تمام قدرت

با پیروی از این هفت مرحله ، شما آماده اید که سال جدید را با تمام توان شروع کنید . شما کار مهمی را در مورد آموختن درس هایی که از سال 2020 آموخته اید انجام داده اید و یک برنامه تجاری برای سال 2021 مشخص کرده اید . این برنامه ریزی کاری یعنی هر چه پیش بیاید ، شما از پیشرفت عقب نمی مانید .