آموزش تغییر نام دامنه بدون آسیب رساندن به سئو سایت
آموزش تغییر نام دامنه بدون آسیب رساندن به سئو سایت آموزش

آموزش تغییر نام دامنه بدون آسیب رساندن به سئو سایت

با رشد و تغییر وب سایت ، ممکن است نام دامنه فعلی آن دیگر مطابق نیاز های شما نباشد . اگرچه تغییر نام دامنه آسان است . ولی اگر مراقب نباشید می تواند روی سئو سایت شما تأثیر منفی بگذارد .

سئو سایت نقش مهمی در موفقیت وب سایت شما دارد . به ویژه هنگامی که صحبت از آمار بازدید سایت می شود . خوشبختانه روش هایی برای تغییر نام دامنه بدون هیچ گونه تأثیر ماندگار بر سئو وجود دارد . یعنی شما همچنان در صفحات نتایج موتور جستجو (SERPs)  رتبه بالایی خواهید داشت .

در این مقاله آموزشی ، ما به طور خلاصه به اهمیت سئو می پردازیم .  سپس نحوه تغییر دامنه  را بدون آسیب رساندن به رتبه بندی سایت توضیح می دهیم . پس بیایید شروع کنیم !

چرا داشتن سئو قوی مهم است ؟

هر زمان که از یک موتور جستجو استفاده می کنید ، به سرعت محتوای موجود را براساس میزان مرتبط بودن هر صفحه با درخواست شما رتبه بندی می کند . اگر چه که رتبه بندی یک وب سایت در نهایت توسط گوگل انجام می شود . اما روش هایی وجود دارد که می توانید شانس خود را برای رسیدن به جایگاه بالاتر افزایش دهید . این فرآیند به عنوان بهینه سازی موتور جستجو یا همان  (SEO) شناخته می شود .

سئو می تواند تعاریف متفاوتی داشته باشد . اما به طور معمول در استفاده از کلمات کلیدی مرتبط خلاصه می شود . ولی شما می توانید در پست های وبلاگ و پروفایل های شبکه های اجتماعی خود بک لینک هایی از مطالب خود قرار دهید . صرف نظر از هر روش خاصی که استفاده می کنید ، داشتن یک استراتژی سئو قوی بسیار مهم است .

این به این دلیل است که سئو به قابلیت مشاهده سایت شما توسط کاربران کمک می کند . بدون آن ، صفحات سایت شما کمتر به مخاطبان مربوطه نمایش داده می شود . در یک کلام محتوای شما مشاهده نمی شود . این اتفاق  به نوبه خود می تواند منجر به نرخ تبدیل پایین و بازدید کمتر از سایت شود .

از طرف دیگر ، رتبه های بالا تر مشتریان احتمالی را به سمت سایت شما هدایت می کنند . به طور خلاصه ، انجام سئو به روش صحیح می تواند یک روش مقرون به صرفه برای تبلیغ محتوای شما باشد . یک عامل سودمند ویژه برای مشاغل کوچک و کسانی که برای اولین بار صاحب وب سایت می شوند   .

البته ، مهم است به یاد داشته باشید که یک رتبه بالا هرگز تضمین شده نیست . همچنین باید بدانید که اگر مواظب نباشید ، برخی اقدامات می توانند بر رتبه بندی سایت تأثیر منفی بگذارند .

چگونه تغییر دامنه می تواند بر سئو تأثیر بگذارد ؟

قرارگیری درتبه های مختلف  نتیجه جستجو می تواند تحت تأثیر تعدادی از عوامل باشد . مثل خرابی وب سایت .  اکنون ، ما می خواهیم بر عواقب منفی احتمالی تغییر نام دامنه سایت تمرکز کنیم .

اگرچه ممکن است این یک اتفاق همیشه نیافتد ، اما زمان های خاصی هست که شما می توانید نام دامنه خود را تغییر دهید . ممکن است به این دلیل باشد که یک دامنه کاربرپسند یا مرتبط بیشتر در دسترس کربران قرار گرفته است . یا شما می خواهید دو سایت موجود را با هم ترکیب کنید . یا حتی نام کسب و کار و تمرکز سایت شما تغییر کرده است .

صرف نظر از این دلایل ، مهم است  بدانیم که حتی کوچکترین تغییرات نیز می تواند بر رتبه بندی سایت تأثیر بگذارد . یکی از دلایل اصلی این امر این است که دیگر هر لینکی در سایت شما به محتوای تحت دامنه قبلی کار نخواهد کرد . موتورهای جستجو قادر به طبقه بندی لینک های “مرده” نیستند . در مفهوم کلی ، محتوا نمی تواند رتبه بندی شود .

همانطور که قبلاً اشاره کردیم ، رتبه بندی پایین صفحه می تواند تأثیر منفی بر نرخ تبدیل و بازدید سایت شما داشته باشد. خوشبختانه روش هایی برای حل این مشکل وجود دارند .

 

 

نحوه تغییر نام دامنه بدون آسیب رساندن به سئو سایت (در 3 مرحله )

اگرچه تغییر دامنه  معمولاً منجر به افت موقتی رتبه بندی سایت در نتایج جستجو می شود . اما چند مرحله ساده می تواند به شما در جلوگیری از آسیب طولانی مدت به سایتتان کمک کند . بیایید نحوه کار این فرآیند را بررسی کنیم .

مرحله 1: از سایت خود بکاپ بگیرید .

اولین کاری که باید انجام دهید ، گرفتن بکاپ کامل از وب سایت  است. ابزار های زیادی برای انجام این کار در دسترس است . اما استفاده از ابزاری که هم بکاپ گیری و هم انتقال را انجام می دهد ، روند کار را بسیار ساده می کند .

به همین دلیل ، ما پلاگین Duplicator را توصیه می کنیم . پس از نصب و فعال سازی این ابزار ، منوی Duplicator را در داشبورد وردپرس خود باز کنید . برای شروع بکاپ گیری جدید از آنجا ، Create New را انتخاب کنید :

بکاپ از سایت

این افزونه جادوگر duplicator را راه اندازی می کند . که  در حال انجام برخی تست های عملکرد کلی است . اگر همه چیز درست پیش رفت  ، سپس می توانید بر روی دکمه Build کلیک کنید :

duplicator

سپس Duplicator یک ” پکیج ” می سازد که شامل یک نسخه پشتیبان از سایت WordPress شما است . پس از پایان کار ، چند گزینه برای دانلود مشاهده خواهید کرد . برای ذخیره نسخه بکاپ درکامپیوتر  ، با یک کلیک دانلود را انتخاب کنید :

فایل بایگانی شده یک نسخه کامل از وب سایت شماست . دقیقا همان چیزی که برای انتقال به یک نام دامنه دیگر نیاز دارید . اسکریپت نصب با استفاده از فایل بایگانی شده ، روند انتقال را اتوماتیک انجام  می دهد .

 

مرحله 2: سایت فعلی را به دامنه جدید منتقل کنید .

قبل از اینکه بتوانید تغییر دامنه را انجام دهید ، باید یک دیتابیس برای نام دامنه جدید خود ایجاد کنید . اگر قبلاً یکی دارید ، چه بهتر!

باید فایل های Duplicator را که قبلاً دانلود کرده اید در نام دامنه جدید خود آپلود کنید . برای انجام این کار ، ابتدا باید با استفاده از سرویس گیرنده FTP به دامنه متصل شوید . مطمئن شوید که پوشه خالی است ، سپس فایل های نصب و بایگانی را در آن آپلود کنید .

پس از اینکه عملیات آپلود هر دو فایل به پایان رسید ، وردپرس را باز کنید . یک برگه جدید در مرورگر باز کنید و URL زیر را وارد کنید . (باید سایتتان را جایگزین  نام دامنه جدید کنید )

http://yoursite.com/installer.php

با این کار عملیات انتقال  Duplicator  راه اندازی می شود . نصب کننده فایل بایگانی را پیدا می کند و از شما می خواهد اطلاعاتی درباره دیتابیس وردپرس موجود وارد کنید . همچنین باید جزئیات پایگاه داده دامنه جدید خود را ارائه دهید .

سپس افزونه  Duplicator نسخه بکاپ شده دیتابیس وردپرس را از بایگانی موجود به دامنه جدید منتقل می کند . بعد از اتمام آن ، از شما خواسته می شود URL سایت را به روز کنید . این افزونه باید به طور خودکار این اطلاعات را شناسایی کند ، اما اگر این طور نیست ، می توانید آن را به صورت دستی وارد کنید .

سپس، Duplicator  روند انتقال را برای شما کامل می کند . برای تأیید صحت کارکرد آن ، می توانید با وارد کردن URL جدید در مرورگر خود از سایتتان بازدید کنید . شما باید مستقیماً به وب سایت خود هدایت شوید .

اکنون که دامنه جدید شما ساخته شد ، برخی از ریدایرکت های ثابت 301 را تنظیم کنید . این به شما امکان می دهد موتورهای جستجو را به طور خودکار به نام دامنه جدید خود بفرستید . مطمئن شوید که آن ها همچنان قادر به فهرست کردن تمام محتوا هستند .

 

مرحله 3:  تغییرات را به گوگل اطلاع دهید .

اکنون که سایتتان را به دامنه جدید منتقل کرده اید ، باید این تغییر را به گوگل اطلاع دهید . این به گوگل کمک می کند تا مکان جدید سایت شما را به سرعت پیدا کند و به نمایش آن در نتایج جستجو ادامه دهد .

می توانید این فرآیند را با افزودن نام دامنه جدیدتان  به سرچ کنسول گوگل آغاز کنید :

google search console

پس از آن ، به نام دامنه قدیمی خود در Google Search Console دسترسی پیدا کنید (یا در صورت لزوم آن را اضافه کنید) . سپس نماد چرخ دنده را در بالای صفحه انتخاب کنید . این ابزار تغییر آدرس را انجام می دهد .

سپس Google Search Console در روند ارسال درخواست دامنه جدید شما را راهنمایی می کند . سرچ کنسول  برخی آزمایشات را انجام می دهد تا مطمئن شوید همه چیز مرتب است . پس از آن ، در حالی که از رتبه بندی سایت خود در نتایج جستجو محافظت می کنید ، هر آنچه برای تغییر نام دامنه خود نیاز دارید را انجام داده اید .

نتیجه گیری

تغییر نام دامنه گاهی ضروریست. با این حال ، مهم است که عوارض احتمالی این عمل را به خاطر بسپارید . مخصوصا زمانی که صحبت از سئو سایت شما می شود . موتورهای جستجو برای موفقیت مداوم هر وب سایتی حیاتی هستند . البته که شما اصلا دوست ندارید مکان یابی و درک محتوای سایتتان را برای آن ها سخت کنید .

ب ضور خلاصه برای تغییر نام دامنه با کمترین آسیب به رتبه بندی سایت در نتیج جستجو سه راهکار وجود دارد :

1. با استفاده از افزونه Duplicator از سایت خود پشتیبان یا بکاپ تهیه کنید .
2. سایت فعلی را به دامنه جدید خود منتقل کنید .
3. تغییرات را به گوگل  اطلاع دهید.

 

5% هاست وردپرس
پوچ
دامنه ir. رایگان
پوچ
10% هاست وردپرس
پوچ
پوچ
10% پشتیبانی وردپرس
پوچ
15% هاست وردپرس
پوچ
پوچ
شانس خود را امتحان کنید
لطفا آدرس ایمیل معتبر برای اعتبارسنجی بعد از کد تخفیف وارد نمایید و شانس خود را امتحان نمایید!