بررسی نحوه انتخاب نام دامنه و اهمیت آن در پیشرفت سایت
بررسی نحوه انتخاب نام دامنه و اهمیت آن در پیشرفت سایت آموزش

نحوه انتخاب نام دامنه

 چطور باید نام دامنه را  انتخاب کنید ؟ آیا انتخاب نام دامنه واقعا مهم است  ؟

 اگر شما برای کسب و کارتان صرفا یک وب سایت با کیفیت  داشته باشید ، کاربران  بدون توجه به نام دامنه  وارد سایت شما می‌شوند ؟

راستش آنقدر ها هم ساده نیست .

می‌دانید که نام دامنه عنصر کلیدی وب سایت شماست .  همچنین می‌تواند شما را معروف و یا ورشکسته کند . بنابراین انتخاب نام دامنه ای که به  کسب و کارتان کمک کند بسیار مهم است .

 

اما صبر کنید . . .

واقعا چرا انتخاب نام دامنه اینقدر مهم است ؟

1 . نام دامنه اولین برداشت از وب‌سایت شماست . URL شما اولین چیزی است که کاربران می‌ بینند . یک نام دامنه خوب می تواند یک برداشت مثبت و طولانی مدت ایجاد کند در حالی که یک نام دامنه بد می تواند بازدید کاربران رافراری دهد .

 

2 . نام دامنه سئو را تحت تاثیر قرار می دهد . با اینکه دامنه‌های تطبیق دقیق (EMDs) دیگر ضرورتی ندارند ، ولی استفاده از کلمات کلیدی در نام دامنه هنوز هم می تواند به رتبه بندی سئو شما کمک کند .

 

3 . نام دامنه برند شما را معرفی می کند . نام دامنه شما یک فرصت برای برندسازی است . یک دامنه مناسب می تواند در افزایش قدرت تشخیص برند اثر گذار باشد .

 

این عناصر تنها چند مورد کوتاه از دلایل اهمیت انتخاب نام  دامنه هستند  .

شما چطور  نام دامنه مناسب را انتخاب می کنید ؟ اين مقاله دقيقا همان چيزيست  که می‌خواهیم با شما در میان بگذاریم . پس تا آخر این مطلب با من همراه باشید .

 

مراحل انتخاب نام دامنه

مراحل انتخاب نام دامنه کامل چگونه است ؟

 

   1 . از پسوند نام دامنه  (.com, .org, .net) استفاده کنید .

وقتی پسوند دامنه را انتخاب می‌ کنید ، از یک چیز مطمئن باشید : “.com” هنوز بهترین است .

بر اساس تحقیقات انجام شده  از نام دامنه  ،   ۴۳٪ کل دامنه ها دارای پسوند از « .com » هستند .

می ‌پرسید چرا ؟ بسیار خُب ، « .com » مشهورتر است و راحت‌تر به خاطر سپرده می‌شود . هرچند که وب‌ سایت ‌های موفق بسیاری با پسوند های “.net” و“.org” وجود دارند ، وب‌ سایت شما به احتمال خیلی زیاد با پسوند « .com » بهتر عمل می‌ کند .

 

  • پیشنهاد : نام دامنه را اول با « .com » انتخاب کنید . اگر قبلا استفاده شده بود ، “.net” یا ”  .org” را امتحان کنید . اگر باز هم نشد ، بهتر است به دنبال یک دامنه جدید باشید . فقط از پسوندهای عجیب و غریب مثل  “.club”, “.space”, “.pizza” استفاده نکنید  .

 

2 . بیشتر برند پذیر باشید تا عمومی .

خلاق و برند پذیر بودن همیشه از  عمومی بودن بهتر است .

یادتان باشد که نام دامنه شما چیزیست که کاربران آن را پیدا کرده سپس به خاطر می‌ سپرند و در آخر کسب و کارتان را در فضای وب  منتشر می ‌کنند . همه این ها اساس برند شماست .

 

در این قسمت تفاوت اساسی میان برند پذیر بودن و  عمومی بودن نام دامنه را برای شما توضیح می دهیم :

 

نام دامنه برند پذیر منحصر به فرد است و قابل رقابت نیست . در حالی که یک نام دامنه عمومی معمولا پر از کلمات کلیدی فراموش شدنیست  .

آیا شما فرق بین Healthinsurance.net و  Newhealthinsurance.com یا Healthinsurancesort.com را می‌ دانید ؟ احتمالا نه !

 

ایندامنه ها به طرز وحشتناکی  عمومی هستند  . عملا هیچ معنا و ممفهومی ندارند  . شما کسی را نمی‌ بینید درباره اینکه چقدر  سایت “Insurance.com” عالی است صحبت کند . تنوع در کلمه ” insurance ” رقابت  افزایش می ‌دهد و  باعث بیشتر ترکیب شدن آن با کلمات دیگر  می‌ شود .

 

سایت‌ هایی مانند  UnitedHealthCareOnline.com و  Anthem.com  از این قاعده مستثنی هستند  . چون حرفی  برای گفتن دارند  . در واقع وقتی کاربران این نام دامنه ها را می‌ شنوند به آن‌ اعتماد می ‌کنند  .

 

در  اینجا چند نکته برای انتخاب نام دامنه برند پذیرتر برای شما نوشته ایم :

 

1 . کلمات جدید خلق کنید . مي‌توانيد کلمات جديد و جذاب خودتان را بسازید .  این کاری بود که گوگل ، بینگ و یاهو  انجام دادند .

 

2 . از کلمات موجود استفاده کنید . شما می توانید از اصطلاح‌نامه برای پیدا کردن کلمات جالب که متناسب با برندتان  است استفاده کنید .

 

3 . از مولد های نام دامنه استفاده کنید . این ابزارها می توانند به شما کمک کنند تا از بین  ایده های اصلی دامنه و کلمات کلیدی خود یک نام دامنه منحصر به فرد و برند پذیر بسازید .

 

3 . از طول دامنه کوتاه به جا ی بلند استفاده کنید .

به طور کلی  ،  وقتی صحبت از طول دامنه می شود ، هر چه کوتاه تر  باشد بهتر است .

طبق تحقیقات انجام شده توسط DataGenetics.com ، وبلاگ  نیک بری ، بیشترین طول  نام دامنه تقریباً 12 حرف است . ( در این مورد ، محبوبیت به میزان وب ترافیک مصرفی توسط سایت اشاره دارد . )

تمامی این داده ها نشان می دهد که شما باید نام دامنه خود را مختصر کنید . 6 تا 14 کاراکتر  را در نظر داشته باشید – یادتان باشد کوتاه‌ تر بهتر است . به احتمال زیاد نام دامنه کوتاه ‌تر  قبلا گرفته شده و به هزاران دلار به فروش رفته است . اگر چیز کوتاهی پیدا نکردید ، لااقل آن را برند پذیر بسازید .

وب ‌سایت ما   luxhost.org  تنها 7 کاراکتر دارد .

 

4 . از  تایپ  شدن آسان نام دامنه مطمئن شوید .

به وب ‌سایت های معروف دنیا فکر کنید . چه چیزی به ذهنتان می‌رسد ؟

گوگل ، فیسبوک ، توییتر ، اینستاگرام ،یاهو ، سی ان ان و غیره .

مهم ترین وجه اشتراک بین این سایت ها چیست ؟

فقط یک چیز !

تلفظ همه شان خیلی آسان است . کاربران باید بتوانند نام دامنه شما را  به راحتی و بدون مشکل تایپ کنند . شما باید فقط یک بار نوع تلفظ نام دامنه را توضیح دهید . چون  اگر بیشتر از یک مرتبه باشد بسیار پیچیده می‌شود .

فاجعه آخر این است که کاربران دامنه شما را اشتباه تایپ کنند و در نهایت به یک وب سایت دیگر برسند !

یک روش آسان برای آزمایش این است …

نام دامنه احتمالی خود را به  ده نفر بگویید و از آن ها بخواهید آن را هجی کنند . اگر دیدید بیش از چند نفر در بیان آن مشکل دارند ، باید آن را ساده کنید .

نام دامنه

5 .  از  آسان بودن تلفظ نام دامنه مطمئن شوید .

تلفظ نام دامنه شما به همان آسانی که نوشته می‌شود ، باید به همان آسانی هم تلفظ شود .

این کار باعث می‌شود که کاربران نام دامنه شما را به بقیه نیز  معرفی می‌کنند . در این صورت شما به راحتی وب‌سایت تان را با دوستان و مشتریان احتمالی به اشتراک می‌گذارید . می توانید این روش را همانند “هجی کردن ” امتحان کنید .

نام دامنه خود را روی یک کاغذ بنویسید و از 10 نفر بخواهید آن را تلفظ کنند . اگر تلفظ آن برای بیش از چند نفر سخت بود ، باید آن را ساده کنید .

 

به یاد داشته باشید :

شما می خواهید نام دامنه شما به راحتی توسط شما و دیگران در فضای وب منتقل شود .  تنها راه ممکن برای انتخاب نام دامنه مناسب این است که :

1) تایپ کردن آن آسان باشد .

 2) تلفظ آن راحت باشد .

 

6 . از خط فاصله و اعداد بپرهیزید .

حواستان هست که نام دامنه شما باید آسان نوشته و تلفظ شود ؟ استفاده خط و عدد کار را دشوارتر می کند .

مثلا تصور کنید اگر فیس بوک خط فاصله داشت .

آیا تا به حال  این سایت  جدید Face- Book  را دیده‌اید ؟

بین “صورت” و “کتاب” یک خط فاصله وجود دارد  !

اگر چنین بود فیسبوک به این سرعت نمی‌توانست گسترش پیدا کند .

ختم کلام ! نام دامنه شما باید قوی  و دقیق باشد . خط فاصله‌ها و اعداد مانع این کار می شوند . پس بچسبید به حروف !

 

7 . از کلمات کلیدی مناسب  در نام دامنه استفاده کنید .

کلمات کلیدی می توانند به بهبود سئو شما کمک کنند . پس  بایدنهایت دقت را به کار بگیرید !

اگر  در  دامنه صرفا  چند کلمه کلیدی را جای دهید ،  دامنه عمومی می‌شود . دقیقا  همانطور که قبلاً  گفتیم  !

اگر می خواهید از کلمات کلیدی استفاده کنید ، آن ها را در ابتدای دامنه خود قرار دهید . اینجا جاییست که کلمه کلیدی برای شما رتبه می‌گیرد .

می‌توانید با استفاده از  Google Keyword Planner و  Keywordtool.io کللمات کلیدی را پیدا کنید .

 

8 . در انتخاب نام دامنه دید بلند مدت داشته باشید .

آیا آماده رفاقت با دامنه خود هستید ؟ باید باشید . نام دامنه بزرگترین عنصریست که برای چند سال معرف تجارت و برند شماست .

اگر به هر دلیلی تصمیم بگیرید دامنه را در آینده تغییر دهید ، رتبه بندی سئو  و برند سازی دوباره برای شما هزینه دارد .خلاصه که برایتان کلی دردسر ساز است !

پس وقتی برای انتخاب نام دامنه خود  اقدام می کنید ، دید بلند مدت داشته باشید .

 

به عنوان مثال ، اگر شرکت شما به مشاغل کمک می‎کند تا وب سایت های خود را بهینه سازی کنند ، می توانید نام دامنه ای مانند ” OptimizedSEO.com” را انتخاب کنید .

 

اگر فکر می کنید ممکن است در آینده به خدمات عمومی بازاریابی دیجیتال مانند بازاریابی از طریق ایمیل ، PPC و غیره گسترش پیدا کنید ، عاقلانه تر است  که در نام دامنه خود تجدید نظر کنید .

بنابراین ، هنگام انتخاب نام دامنه ، دید طولانی مدت خود را در ذهن داشته باشید .

 

9 . از علائم تجاری و عدم استفاده قبلی از نام دامنه مطمئن شوید .

قبل از اینکه با یک نام دامنه خاص پیش بروید ، بررسی کنید که این نام در سایت های رسانه های اجتماعی موجود نباشد .  همچنین علائم تجاری قبلاً در این نام ثبت نشده باشد .

برای برند سازی ، داشتن ایده مشابه در دامنه و شبکه های اجتماعی ایده آل است . زیرا  این امر باعث ایجاد آشنایی می شود . همچنین بازدیدکنندگان ، طرفداران و مشتریان شما را را راحت تر پیدا می‌کنند .

شما نباید از نام هایی که از قبل دارای علائم تجاری هستند استفاده کنید .

 

چگونه می توانید به سرعت شبکه های اجتماعی و علائم تجاری را برای نام دامنه احتمالی خود بررسی کنید ؟

ابزاری مانند Knowem این کار بسیار آسان است . ابتدا نام دامنه احتمالی خود را جستجو کنید . اگر در بیش از 25 شبکه اجتماعی معروف باشد یا علائم تجاری دیگری در این نام ثبت شده باشد ، به شما نشان خواهد داد . اگر مورد استفاده قرار گرفته بود ، به فکر تغییر آن باشید تا با برند مخصوص خودتان در  شبکه های اجتماعی معروف شوید .

 

10 .  از ابزار های سازنده نام دامنه استفاده کنید .

در این مرحله ، شما حداقل باید یک ایده کلی از کلمات ممکن برای نوشتن در دامنه خود داشته باشید . برخی از این کلمات ممکن است قبلاً استفاده شده باشند ، دارای مارک تجاری باشند یا فقط “صدایی” که شما به دنبال آن هستید را نداشته باشند .

اینجاست که  سازندگان نام دامنه وارد عمل می شوند . این تولید کننده‌ ها می توانند ایده های شما را به دامنه های جدید و قابل دسترس تبدیل کنند .

 

در اینجا برخی از سازندگان نام دامنه مورد علاقه ما برای امتحان وجود دارد :

 

  1. Wordoid :  این ابزار به شما امکان می دهد یک کلمه را به دیگری مرتبط کنید . ایده هایی ارائه می‌دهد که یا حاوی آن کلمه هستند ، یا با آن کلمه شروع می شوند یا پایان می یابند .
  2. Lean Domain Search : این ابزار کلمه کلیدی شما را با کلمات کلیدی دیگر مطابقت داده و لیستی از دامنه های موجود را می سازد .
  3.  DomainHole :   این ابزار به شما امکان می دهد کلمات کلیدی را جستجو کنید . همچنین دامنه های منقضی شده را پیدا کنید و نام های جدیدی ایجاد کنید . 

 

 

ایا می دانید چطور می شود دامنه را تغییر داد ؟ پیشنهاد می کنم مقاله آموزش کامل تغییر دامنه را در همین سایت بخوانید .