تفاوت هاست ابری و VPS چیست ؟
تفاوت هاست ابری و VPS چیست ؟ آموزش

هاست ابری یا  VPS کدام یک برای سایت شما مناسب است ؟

اگر وب سایت شما دیگر با میزبانی مشترک کنار نمی آید ، شاید زمان آن رسیده که یک سولوشن بهتری برای میزبانی وب سایتتان پیدا کنید . پس ، باید دقیق بررسی کنید که کدام یک برای وب سایت شما بهتر است : هاست ابری یا VPS ؟

کدام یک عملکرد بالاتر و قابل اطمینان تری را ارائه می دهد ؟ شاید فکر کنید فهمیدن تفاوت بین این دو طرح کار پیچیده ای است . اما هر آنچه که شما نیاز دارید بدانید را من برای شما در این مقاله نوشته ام .

یک نمای کلی : میزبانی VPS در مقابل هاست ابری

هاست ابری

میزبانی VPS ( سرورهای مجازی خصوصی ) برای بسیاری از صاحبان وب سایت می تواند گزینه ای عالی باشد . اما برای همه مناسب نیست !

در اصل یک سرور فیزیکی است که به چندین سرور مجازی کوچک تر تقسیم می شود . در این نوع میزبانی شما تحت تأثیر عملکرد دیگران قرار نخواهید گرفت . چون هر یک از سرور های مجازی مانند یک سرور اختصاصی کوچک عمل خواهند کرد .

با میزبانی VPS ، شما منابع اختصاصی خود را دارید که می توانید از آن ها استفاده کرده و به دلخواه خود تنظیم کنید .

متوجه خواهید شد که هاست ابری بسیار شبیه به محیط میزبانی VPS است . با این حال ، برخی از بزرگترین اختلافات آن ها باهم این است که یک پلن هاست ابری از یک سرور مجزا استفاده نمی کند .

در عوض ، می تواند از طریق بسیاری از سرور ها یا ” فضای ابری ” طراحی شود . این بدان معناست که منابع پراکنده شده اند و شما تقریباً 100٪ ضمانت uptime  را خواهید داشت .

از آنجایی که همه این سرور های مجازی را به هم متصل کرده اید ، برای سرور هایی که برای مدیریت  سطح بالاتری از ترافیک نیاز به افزایش منابع خود دارند ، بسیار مناسب است .

امنیت : میزبانی VPS در مقابل هاست ابری

هاست ابری

امنیت وب سایت یکی دیگر از موارد مهم در انتخاب یک ارائه دهنده میزبانی وب است . در حالی که هر دو میزبان VPS و هاست ابری 100٪ ایمن نیستند ، اما هر دوی آن ها نسبت به هاست اشتراکی امنیت بالاتری دارند  .

با این حال ، با میزبانی VPS ، شما مسئول سفارشی سازی امنیت سایتتان خواهید بود و باید اطمینان حاصل کنید که نصب به روز است تا امنیت وب سایت خود را حفظ کنید .

عملکرد : میزبانی VPS در مقابل هاست ابری

هاست ابری

میزبانی VPS و هاست ابری عملکرد بالایی دارند . با این حال ، میزبانی VPS احتمالاً محدود تر از این دو گزینه خواهد بود . زیرا توسط سرور فیزیکی محدود شده است . شما فقط به مقدار مشخصی از منابع دسترسی خواهید داشت .

میزبانی VPS یک مرحله جدی نسبت به هاست اشتراکی است . و هاست اشتراکی هنوز هم تمایل به استفاده از HDD ( درایو دیسک سخت ) دارد و بنابراین ، بسیار کندتر خواهد بود . اما میزبانی VPS از SSD ( درایو قوی ) استفاده می کند ، که می تواند اطلاعات را بسیار سریع تر بخواند .

با این حال ، هنگام مقایسه VPS SSD و هاست ابری VPS ، هاست ابری مزایای کمتری خواهد داشت  . حتی اگر یک دوره تقاضای زیاد وجود داشته باشد ، مانند انتشار محصول جدید یا فروش ، هاست ابری همان سرعت ، عملکرد و قابلیت اطمینان بالا را ارائه می دهد . به دلیل داشتن سرور های ابری ، حتی می تواند ترافیک غیر منتظره را کنترل کند.

هنگام مقایسه برنامه ای از OVH VPS SSD در مقابل پلن هاست ابری ، با دقت به سرعت و عملکرد کلی نگاه کنید تا تصمیم بگیرید که چه چیزی برای شما مناسب است .

سفارشی سازی : میزبانی VPS در مقابل هاست ابری

هاست ابری

یکی از بزرگترین مزایای میزبانی VPS قابلیت شخصی سازی بسیار زیاد آن است . یک سرور VPS در بعضی مواقع به سرور اختصاصی بسیار نزدیکتر است . زیرا شما به سرور دسترسی روت خواهید داشت .

به این معنی که کنترل بیشتری بر روی نرم افزار و سیستم عامل سرور دارید . البته بسته به نوع پیکربندی ، سرور فیزیکی محدودیت هایی نیز خواهید داشت .

با این حال ، اگر برخی از صاحبان مشاغل به سایتی احتیاج داشته باشند که نیاز های سفارشی سازی بسیار خاصی داشته باشد ، میزبانی VPS را در مقابل هاست ابری انتخاب می کنند .

نکته دیگر این است که اگر می خواهید با برنامه میزبانی VPS در مقابل Google Cloud همراه باشید . ممکن است بخاطر داشتن صفحه کنترل آسان برای استفاده از یک برنامه میزبانی VPS را انتخاب کنید .

این پلن هاستینگ به شما امکان می دهد تمرکز خود را بیشتر در زمینه کد نویسی قرار دهید تا مدیریت زیر ساخت های سایتتان  .

قیمت گذاری : میزبانی VPS در مقابل هاست ابری

هاست ابری

هنگام تصمیم گیری بین سرور ابری و VPS ، یکی زا مهم ترین مواردی که باید به آن توجه کنید قیمت گذاری است .

اگر چه هر دو گزینه نسبت به یک هاست اشتراکی گران تر هستند ، اما ارزان تر از یک سرور اختصاصی تمام می شوند . در حالی که شما همچنان بسیاری از مزایای میزبانی اختصاصی را هم خواهید داشت .

به طور معمول ، VPS گزینه ارزان تری خواهد بود و قیمتش قابل پیش بینی و ثابت است . با این میزبانی شما محدودیت منابع و سطح مشخصی از پشتیبانی را خواهید داشت که با پرداخت هزینه مشخص دریافت می کنید .

با این حال ، هاست ابری مقیاس پذیر تر است . به این معنی که قیمت آن کمتر قابل پیش بینی است و ممکن است تغییر کند .

بسته به منابعی که در آن ماه استفاده کرده اید ، در صورت داشتن افزایش ترافیک ، ممکن است مجبور باشید یک ماه پول بیشتری بپردازید .

هاست ابری هنوز هم مقرون به صرفه است و معمولاً صرفه جویی در هزینه اش بیشتر از یک برنامه سرور اختصاصی است .

 VPS ابری چیست ؟

هاست ابری

VPS ابری ممکن است گاهی باعث سر در گمی کاربران شود . وقتی مردم در مورد هاست ابری صحبت می کنند ، غالباً منظور آن ها VPS سنتی است .

با این حال ، هنگام بحث بین VPS ابری و میزبانی VPS ، باید مقیاس پذیری بیشتری را که با VPS ابری دریافت می کنید در نظر بگیرید . چون شما از کل سرور های ابری استفاده می کنید . یعنی با VPS ابری ، می توانید سایت خود را همانطور که نیاز دارید تغییر دهید .

میزبانی VPS در مقابل هاست ابری : بهترین گزینه برای من کدام است ؟

یکی از بزرگترین اختلافات هنگام تصمیم گیری بین هاست ابری در مقابل VPS ، مربوط به مقیاس پذیری و نحوه شخصی سازی است .

برنامه های هاست ابری با توجه به زمان حال مقیاس بندی می شوند و به دلیل نیاز به منابع بیشتر برای سایت ، می توانند به طور خودکار بالا و پایین شوند . از کاربرد منابع تا قیمت گذاری ، هاست ابری گزینه انعطاف پذیرتر و مقیاس پذیر تری است .

میزبانی VPS اما به همان اندازه مقیاس پذیر نیست . ولی گزینه خوبی برای افرادی است که دسترسی روت می خواهند و نیاز شدید به شخصی سازی دارند . اما نمی خواهند هزینه یک سرور اختصاصی را پرداخت کنند .

اگر هنوز هم به دنبال یک پلن هاستینگ جدید هستید ، می توانید دو یا سه برنامه میزبانی را با یکدیگر مقایسه کنید تا تصمیم بگیرید کدام یک برای سایت شما مناسب تر است .