چه میزان دان تایم ( Downtime ) قابل قبول است ؟
چه میزان دان تایم ( Downtime ) قابل قبول است ؟ آموزش

چه میزان دان تایم ( Downtime ) قابل قبول است ؟

قبل از هرچیزی باید بدانیم که دان تایم چیست ؟

دان تایم ( Downtime ) به دوره های زمانی گفته می شود که طی آن سیستم کامپیوتری ، سرور یا شبکه ، خاموش یا غیرقابل دسترسی است . سیستم ها به دلایل مختلف از جمله قطعی برق یا خرابی سخت افزار ، خرابی سیستم ، حملات هکرها ، راه اندازی مجدد سیستم ، به روزرسانی سیستم عامل و  نرم افزار و عدم اتصال به شبکه ، دان تایم را پشت سر می گذارند .

آیامی دانید uptime تضمینی هاست شما چی هست ؟ آیا 99٪ یا 99.99٪ یا حتی 100٪ کامل است ؟

downtime

بسیاری از شرکت های میزبانی وب ، خدمات تضمین uptime خود را ارائه می دهند . آن ها به شما این قول را می دهند که هر ماه کمتر از ماه قبل ، دان تایم ( downtime ) داشته باشند .

اگر هاستینگ ها این تضمین را به شما بدهند ،  معمولا این ضمانت را با یک وسوسه مالی مثل خدمات یک ماهه رایگان ارائه می کنند  .

هر چند ، زیاد مهم نیست که شرکت هاستینگ شما چه می گوید . حتی اگر میزبانی وب بسیار سریعی هم داشته باشید ، نمی توانید کاملاً کنترل کنید که چقدر آمار وب سایتتان بالا و پایین می شود  .

چه مقدار دان تایم ( downtime ) مورد قبول است ؟

با توجه به تبلیغ شرکت های هاستینگ  و همچنین ارائه درصدهای مختلف ، فهمیدن اینکه مقدار قابل قبول چقدر است کمی گیج کننده است . در این بخش ما معنای درصد های مختلف downtime  را برای سایت شما در یک ماه نوشته ایم .

 

( uptime ) آپتایم  99٪  یعنی چی ؟

اگر میزبان وب سایت شما 99٪ آپ تایم را تضمین کند ، سایت شما 432 دقیقه در ماه یا بیش از 7 ساعت از کار می افتد . یا به اصطلاح دان ( down ) می شود .

( uptime ) آپتایم 99.9٪ به چه معناست ؟

ارائه تضمین 99.9٪ آپتایم بودن به این معنی است که سایت شما در مدت 45 دقیقه یا کمتر در ماه دان می شود . این به طور معمول متوسط ضمانت ​​آپتایم یک سرور است . و ارائه دهندگان بزرگ هاستینگ ، مشتریان خود را با این درصد تضمین می کنند .

از آنجایی که اکثر میزبان های وب می توانند در کمتر از نیم ساعت تغییر سخت افزار را انجام دهند ، این تضمین برای حداقل یک خرابی سخت افزار در طول ماه کمی به آن ها کمک می کند.

( uptime ) آپتایم 99.99٪  یعنی چی ؟

تضمین آپتایم 99.99٪ به ندرت قابل مشاهده است . چون به معنای این است که وب سایت شما هر ماه فقط 5 دقیقه دان خواهد شد . به لطف میزبانی ابری و میزبانی CDN ، این نوع ضمانت ها محبوبیت بیشتری پیدا کرده اند .

 

( uptime ) آپتایم 100٪  چیست ؟

معمولاً بسیاری از میزبانان وب 100٪  آپتایم بودن را تضمین نمی کنند . به طور معمول ، این نوع ضمانت از طرف ارائه دهنده میزبانی ابری ارائه می شود . زیرا سرور شما از قدرت چندین سرور های ابری استفاده می کند . به احتمال خیلی زیاد ، وب سایت شما هرگز دان  نمی شود .

با وجود  وعده تضمین آپتایم  و پرداخت به موقع ، بسیاری از ارائه دهندگان خدمات میزبانی وب  با اندازه گیری دان تایم بر اساس بازه سه ماهه یا ساله ، مردم را فریب می دهند . حتی اگر دان تایم یک ماه هم بیشتر شود ، با ضمانت آپ تایم به طور متوسط ، دان تایم سایت کم می ماند .

دان تایم چگونه تعریف می شود ؟

دان تایم

هنگامی که ارائه دهنده خدمات میزبانی وب در حال محاسبه دان تایم وب سایت است ، چند موردی هستند که با توجه به زمان محاسبه نمی شوند . به عنوان مثال ، اگر اشتباهی کاری را کرده اید و باعث دان شدن وب سایت خود شده اید ، ارائه دهنده میزبانی این زمان از دست رفته شما را جبران نمی کند ( که قابل توجیه هم هست ) .

قطعی های برنامه ریزی شده به دلیل تعمیر و نگهداری خدمات میزبانی نیز در دان تایم محاسبه نمی شود . حتی اگر این موضوع بیش از حد انتظار طول بکشد ، چیزی برای جبران آن زمان از دست رفته ارائه نمی شود .

هر ارائه دهنده میزبانی قوانین متفاوتی خواهد داشت ، بنابراین شما باید قبل از تعهد به یک شرکت هاستینگ  ، باید شرایط خدمات آن ( TOS ) را بخوانید تا بفهمید که دان تایم آن چطور است و چه چیز هایی را شامل نمی شود .

به عنوان مثال ، برخی از میزبان ها فقط در صورتی ادعای جبران خسارت  را می پذیرند که منجر به خرابی سخت افزار شده باشد .شرکت های میزبانی دیگر در صورت خراب شدن ارائه دهنده upstream ، دیگر ادعای جبران خسارت را نمی پذیرند .

 

چرا دان تایم ( downtime ) برای وب سایت شما مضر است ؟

دان تایم

ممکن است به دان تایم های گفته شده در بالا نگاه کنید و با خودتان فکر کنید که یک ساعت یا حتی 7 ساعت دان بودن سایت در طول ماه خیلی هم بد نیست .

خُب فرض می کنیم این اتفاق در اواخر شب یا در اوقاتی که سایت خلوت است رخ دهد ، در این صورت کاربران ممکن است حتی متوحه آن هم نشوند . اگر این طور باشد که خیلی عالی می شود !  اما حواستان به این مسئله هم باشد که شما نمی توانید کنترل کنید که وب سایت شما چه موقع یکهو دان می شود . و این اتفاق غیر منتطره ، عواقب منفی برای کسب و کارتان خواهد داشت  .

 

از دست دادن اعتبار 

بسته به نوع وب سایتی که دارید ، ممکن است لازم باشد که وب سایت شما همیشه آپ و فعال باشد . طبق یک نظرسنجی توسط Downtime Monkey ، آنلاین بودن در اینترنت برای وب سایت های تجارت الکترونیکی خیلی حیاتی است . اما برای یک وبلاگ کوچک شخصی ، اگر یکم بیشتر دان تایم را هم تجربه کنید ، اشکالی ندارد .

تضعیف رتبه بندی SEO

اگر سرعت بارگیری سرور کاهش پیدا کند . و بارگیری آن چند ثانیه طول بکشد ، Google ممکن است تصمیم بگیرد تعداد URL crowling وب سایت شما را محدود کند . دان تایم و کند بودن  زمان پاسخگویی سرور منجر به افزایش نرخ پرش می شود . که عامل خود باعث تضعیف رتبه بندی سئو  می شود .

از دست دادن فروش

اگر از وب سایت خود برای درآمد زایی یا بازاریابی محصولاتتان استفاده می کنید ، باید تا حد امکان از عملکرد خوب وب سایتتان اطمینان حاصل کنید . در غیر این صورت ، افراد ممکن است به دنبال رقبایتان بروند و پول خود را در آن جا خرج کنند .

طبق یک نظرسنجی توسط Carbonite ، متوسط ​​هزینه های از دست رفته در قطعی سایت در هر دقیقه بین 137 تا 427 دلار  برای مشاغل نوپا است . هرچه شرکت شما بزرگ تر شود ، سود از دست رفته در هر ثانیه ازدان تایم بیشتر می شود . برای سایت تجارت الکترونیکی مگا ، مثل آمازون ، تنها یک ثانیه از دان تایم ، منجر به  از دست دادن 220،000 دلار درآمد حاصل از فروش می شود .

چه مقدار دان تایم برای وب سایت من مضر است ؟

downtime
موقع تصمیم گیری در مورد زمان پاسخ قابل قبول برای برنامه های وب ، باید در نظر بگیرید که چه نوع وب سایتی دارید . به نظر می رسد برای وب سایت های سرگرمی داشتن ضمانت uptime نزدیک به 100٪ ضضرورت کمتری دارد .  شاید تمرکز شما در جستجوی یافتن سریع ترین میزبانی وردپرس که ویژگی های عالی را با قیمت مقرون به صرفه ارائه دهد باشد .
با این حال ، اگر شما یک کار آفرین ، خود اشتغال ، بیزینس کوچک یا یک وب سایت فناوری هستید ، ممکن است بخواهید تضمین آپ تایمی داشته باشید که نزدیک به 99.99٪ باشد . با انتخاب سریع ترین میزبانی وب ، می توانید تضمین کنید که سایت شما تا حد ممکن آنلاین خواهد ماند .