هاست رایگان چیست ؟ آیا باید آن را انتخاب کنیم ؟
هاست رایگان چیست ؟ آیا باید آن را انتخاب کنیم ؟ آموزش

هاست رایگان چیست ؟ آیا باید آن را انتخاب کنیم ؟


همانطور که از اسمش پیداست ، هاست رایگان یک سرویس میزبانی وب رایگان و بدون هزینه است . بسیاری از شرکت های هاستینگ دامنه های فرعی را به هر کسی که می خواهد وب سایت بسازد ارائه می دهند .
نمونه ای از این وب هاستینگ های محبوب رایگان  Blogger و WordPress هستند . وقتی وب سایت تان را با این سرویس های وب هاستینگ رایگان می سازید ، وب سایت شما نام های Yoursite.blogspot.com و Yoursite.wordpress.com پیدا می کند .
اگر می خواهید یک وب سایت با نام دامنه ای داشته باشید که اسم هیچ سایت خارجی را شامل نشود . و فقط مختص شما باشد ، باید دامنه بخرید . و سپس میزبانی وب را دریافت کنید . که این سرویس پولی است . اما شرکت های میزبانی وب زیادی هستند که میزبانی وب رایگان را با برخی از محصولات یا خدمات دیگری که از آن ها می خرید ، ارائه می دهند .

مزایای هاست رایگان


تنها مزیت هاست رایگان ، بدون هزینه بودن آن است و تمام . حالا اگر از اینكه چرا بعضی شركت های هاستینگ به شما اجازه می دهند وب سایتی بدون هزینه بسازید تعجب می کنید . باید بدانید که این کار برای آن ها سود خوبی دارد  .
وقتی شما  وب سایت رایگان خود را می سازید . شرکت ها از وب سایت شما برای قرار دادن تبلیغات ، بنرها و  عکس و فیلم های تبلیغاتی برای کسب درآمد استفاده می کنند .
گاهی اوقات ، درآمد حاصل از تبلیغات با صاحب وب سایت به اشتراک گذاشته می شود . و گاهی هم این اتفاق نمی افتد . مثلا ، وقتی که از وبلاگ نویسان هاست رایگان دریافت می کنید . اگر از خدمات AdSense ها استفاده  کنید . سهمی از درآمد تبلیغاتی که در وب سایت های شما می گذارند ، بدست می آورید .
از طرف دیگر ، وقتی با استفاده از وردپرس یک وب سایت رایگان ایجاد می سازید . هیچ کنترلی بر نحوه قرارگیری تبلیغات یا درآمد حاصل از وب سایت با هاست رایگان ندارید .

اما وقتی وب سایت را از طریق سرویس هاستینگ پولی میزبانی می کنید ، وضعیت کاملاً متفاوت است . شما کنترل کاملی بر وب سایت خود دارید . اگر تصمیم بگیرید در سایت خود تبلیغات بگذارید ، کل درآمد حاصل از بنرهای تبلیغاتی وب سایت فقط به شما تعلق می گیرد .  تفاوت های دیگری بین سرویس هاست رایگان و پولی وجود دارد .

تفاوت هاست رایگان و پولی

 

تفاوت هاست رایگان و هاست پولی

 

در اینجا چند تفاوت عمده بین خدمات هاست رایگان و پولی وجود دارد . این به شما کمک می کند درک بهتری از خدمات هاست رایگان داشته باشید .

 

 هاست رایگان بهتر است یا هاست پولی ؟

 

  • تبلیغات در وب سایت شما توسط شرکت هاستینگی کنترل می شود که هاست رایگان را به شما ارائه داده . این شرکت می تواند از پنجره های بازشو ، بنرها یا هر تبلیغ دیگری در سایت که کنترلی روی آن ندارید استفاده کند . حتی اگر کنترل جزئی هم داشته باشید . فقط می توانید تصمیم بگیرید که اندازه بنر در سایت چقدر باشد .

شما نمی توانید درباره تبلیغاتی که در وب سایت است نظر دهید . اما برعکس ، وقتی که از میزبانی وب پولی استفاده می کنید . کنترل کاملی بر وب سایت تان دارید . و هیچ شخص خارجی نمی تواند برای آن تصمیم بگیرد .

 

  • در هاست رایگان پشتیبانی از مشتری وجود ندارد . از چیزی که بصورت رایگان ارائه می شود نمی توان انتظار ارائه خدمات ارزش افزوده داشت . اگر مشکلی در وب سایت شما رخ دهد . هیچ پشتیبانی از مشتری در وب سایت هایی با هاست رایگان وجود ندارد . از طرف دیگر ، خدمات میزبانی وب پولی نه تنها برای مشتریان پشتیبانی فنی دارند .  بلکه راهنما ، آموزش و غیره را هم در اختیار آن ها قرار می دهند.

 

  • پهنای باند و ظرفیت انتقال داده کمتر ، هاست رایگان را در برابر خرابی آسیب پذیر می کند . در حالی که میزبانی وب سایت پولی ، پهنای باند و انتقال داده را برای حداکثر زمان کار به شما می دهد . همچنین وقتی فضای دیسک کافی ندارید ، حتی نمی توانید تصاویر یا فیلم های بیشتری را در زمان استفاده از سرویس هاست رایگان بارگذاری کنید .

آیا هاست رایگان مطمئن و ایمن است ؟

هاست رایگان
معمولاً هاست رایگان توسط شرکت هایی ارائه می شود که علاقه چندانی به بیزینس ها ندارند  . در بیشتر موارد این سرورها از شرکت های بزرگ هاستینگ اجاره می شوند . این سرورها پتانسیل  پشتیبانی از صدها حساب و سایت را ندارند .
بارگیری کند وب سایت ، قطعی ، تأخیر و صد ها مشکل دیگر هم به وجود می آید . اگر یک وب سایت بر روی سرور هک شود ، تمام حساب های دیگر نیز به خطر می افتند . در این صورت یک افت بزرگ در امنیت سایت به وجود می آید .
مشکل دیگر در کنار عدم اطمینان و امنیت ، مسئله تضمین  است . بعضی از شرکت ها ممکن است یک شبه ناپدید شوند . و تمام تلاش و وب سایت شما از بین رفته برود . اگر از وب سایت خود بکاپ نداشته باشید ، احتمالاً باید از اول کارتان را شروع کنید .

جمع بندی

من اینجا نمی خواهم شما را متقاعد کنم که از میزبانی وب پولی استفاده کنید . اما اگر مایلید یک وب سایت حرفه ای داسته باشید .  و واقعا برای کارتان ارزش قائلید ، لطفا از هاست رایگان خودداری کنید .
یک حساب میزبانی اشتراکی ارزان کار یک وب سایت را راه می اندازد . شما بعداً می توانید هاست را ارتقاء دهید . اما باور کنید نمی توانید با استفاده از هاست رایگان ، پولی پس انداز کنید .
برای اطلاعات بیشتر مقاله ارتقاء پلن هاست را بخوانید .