راهنمای گام به گام راه اندازی سایت تجارت الکترونیکی
راهنمای گام به گام راه اندازی سایت تجارت الکترونیکی آموزش

آموزش راه اندازی وب سایت تجارت الکترونیکی

با همه گیری بیماری کرونا که بازار کار را در سراسر جهان خراب کرده ، باعث شده که مردم در حال بررسی این موضوع باشند که چگونه می توانند از طریق اینترنت کسب و کار راه بیندازند و امرار معاش کنند . راه اندازی یک سایت تجارت الکترونیکی آنلاین راهی عالی برای ادامه  دادن کسب و کار جانبی در کنار یک صنعت پر رونق است .

صرف نظر از اینکه شما یک فروشگاه آجر و ملات هستید که می خواهد کسب و کار خود را به صورت آنلاین در بیاورد یا در حال ایجاد یک کسب و کار جدید و اینترنتی باشید . این راهنمای گام به گام شما را در تمام مواردی که برای بدست آوردن اطلاعات لازم دارید راهنمایی می کند . پس شما می توانید همین امروز شروع به ساختن یک فروشگاه آنلاین کنید !

مرحله 1 : یک پلن هاستینگ تجارت الکترونیکی انتخاب کنید .

تجارت الکترونیکی

اولین قدم انتخاب یک پلن هاستینگ است که به سایت شما قدرت می بخشد و به مشتریان شما کمک می کند تا محصولات شما را در اینترنت پیدا کنند .

در اینجا چند فاکتور وجود دارد که شما باید قبل از انتخاب پلن هاستینگ تجارت الکترونیکی خود در نظر بگیرید :

SSL) Secure Socket Layer) :

گواهی SSL به محافظت از اطلاعات حساس مشتری های شما در سایت کمک می کند .

ضمانت آپتایم بالا :

ارائه دهنده ای را پیدا کنید که حداقل 99.9٪ ضمانت آپتایم بودن را داشته باشد . هر چه به 100٪ نزدیکتر شود ، وب سایت شما کمتر دان خواهد شد . یعنی خیلی از هزینه های شما کمتر خواهد شد .

مقیاس پذیر بودن :

هنگام شروع کار ، فروشگاه شما ممکن است فقط تعداد محدودی از محصولات را به مخاطبان کمتری بفروشد . هرچه زمان می گذرد ، به مرور تجارت شما رشد می کند و شما به یک ارائه دهنده میزبانی نیاز دارید که بتواند متناسب با گسترش سایت ، با نیاز های شما هم مقیاس پذیری داشته باشد .

سازگار با برنامه های شخص ثالث و نرم افزار CMS :

سایت تجارت الکترونیکی شما ممکن است نیاز به ادغام با برنامه های شخص ثالث مانند shopping cart apps یا یک نرم افزار تجارت الکترونیکی مانند WooCommerce داشته باشد .

خدمات مشتری 24/7 :

اگر مشکلی پیش آمد ، شما باید مطمئن باشید که این مشکل به سرعت برطرف می شود .

قبل از تعهد به برنامه ، نظرات مشتریان قبلی هاستینگ تجارت الکترونیکی  را بخوانید تا مشخص شود کدام پلن هاستینگ برای شما مناسب است .

ارائه دهنده میزبانی شما نقش بزرگی در موفقیت وب سایتتان دارد . پس اول تمام ویژگی های ارائه دهنده خدمات میزبانی تجارت الکترونیکی خود را دقیق بررسی کنید .

مرحله 2 : نام دامنه خود را انتخاب کنید .

تجارت الکترونیکی

نام دامنه همان چیزی است که بازدید کنندگان شما برای یافتن فروشگاه شما به صورت آنلاین وارد مرور گر خود می کنند . بعد ازینکه که آن چیزی که قصد فروش آن را دارید مشخص کردید ، باید یک نام دامنه مناسب ، با تلفظ آسان و به یادماندنی انتخاب کنید .

معمولا ، می توانید نام دامنه خود را مستقیماً از طریق پلن هاستینگ خود یا از طریق ثبت کننده دامنه خریداری کنید .

مرحله 3 : پلتفرم تجارت الکترونیکی را انتخاب کنید .

تجارت الکترونیکی

بعد ، شما باید یکی دیگر از اجزای ضروری سایت خود را انتخاب کنید : یعنی پلتفرم تجارت الکترونیکی . شما باید یک پلتفرم تجارت الکترونیکی متناسب با نیاز های فعلی و همچنین برنامه های آینده برای سایت خود انتخاب کنید .

تغییر پلتفرم های تجارت الکترونیکی می تواند زمان بر و پر هزینه باشد . برای همین است که می گوییم باید اولین بار را به درستی انتخاب کنید .

وقتی که به دنبال پلت فرم مناسب تجارت الکترونیکی بودید ، در اینجا چند نکته وجود دارد که باید به آن ها توجه کنید :

  • آمار عملکرد وب سایت

  • ویژگی های سبد خرید

  • گزینه های پرداخت

  • امنیت

  • هزینه

تجزیه و تحلیل دو سیستم عامل محبوب تجارت الکترونیکی را بخوانید : WordPress WooCommerce vs Shopify .

مرحله 4 : از ایمن بودن سایتتان اطمینان حاصل کنید .

تجارت الکترونیکی

مشتریان شما مشخصات شخصی خود مانند جزئیات کارت اعتباری ، ایمیل ها و آدرس صورتحساب را به اشتراک می گذارند .

با جدی گرفتن امنیت وب سایت تان اعتماد آن ها را جلب کنید . اگر ارائه دهنده خدمات میزبانی تجارت الکترونیکی شما گواهی SSL رایگان ارائه نمی دهد ، یک گواهینامه خریداری کنید .

این گواهینامه به رمزگذاری و محافظت از اطلاعات شخصی مشتری شما کمک می کند .

مرحله 5 : یک سایت تجارت الکترونیکی با طراحی مناسب راه اندازی کنید .

تجارت الکترونیکی

حتی اگر یک متخصص توسعه دهنده وب سایت نیستید ، به لطف تم های از قبل طراحی شده و سازندگان وب سایت ، می توانید یک وب سایت تمیز و آسان برای پیمایش راه اندازی کنید .  در واقع یافتن محصولات سایتتان و رفتن به صفحه خرید را برای مشتریان خود آسان کنید .

هنگام ساخت وب سایت شخصی ، یک صفحه تماس با شماره تلفن ، آدرس ایمیل و فرم تماس با شما قرار دهید تا افراد بتوانند سریعا پاسخ سوالات خود را پیدا کنند .

حتی ممکن است بخواهید برای پاسخ به سوالات رایج ، بخشی را به  سوالات متداول هم اختصاص دهید . در مورد نام محصول و توضیحات محصول ، سعی کنید تا حد ممکن واضح و روشن عمل کنید .

هر توضیحات محصول باید یک یا دو پاراگراف باشد که محصولات شما را به طور منحصر به فرد توصیف کند و نشان دهد محصول چه کاری برای مشتری انجام می دهد . یا اینکه چگونه چه احساسی به آن ها می دهد .

عکس های محصولاتتان هم باید به خوبی گرفته شوند و محصول را در حین کار کردن نشان دهند . به عنوان مثال ، اگر تی شرت می فروشید ، از شخصی برای مدل سازی آن استفاده کنید . اگر چادر سفری  می فروشید ، آن را در محیط بیرون مثل جنگل یا کنار دریا برپا کنید و سپس از آن عکس بگیرید .

وب سایت شما همچنین باید برای دستگاه های تلفن همراه بهینه شود . امروزه بیشتر افراد از طریق تلفن همراه خرید می کنند . حواستان باشد به خاطر ریسپانسیو نبودن سایتتان مشتریان دیگر را از دست ندهید .

مرحله 6 : روش های پرداخت در سایت را انتخاب کنید .

تجارت الکترونیکی

برای راه اندازی یک تجارت موفق تجارت الکترونیکی ، به روشی برای نحوه پرداخت کاربران نیاز دارید . یک ( internet merchant account ( IMA بهترین راه برای انجام این کار است .

هنگام انتخاب پلتفرم تجارت الکترونیکی خود ، موردی را انتخاب کنید که دارای گزینه های متنوعی برای پرداخت باشد یا بتواند با درگاه های پرداخت دلخواه شما ادغام شود .

علاوه بر این ، شما باید اطمینان حاصل کنید که سایت شما از سطح مطابقت شورای استاندارد امنیت صنعت کارت پرداخت ( PCI SSC ) برخوردار است .

مرحله 7 : شروع به بازاریابی برای سایت تجارت الکترونیکی خود کنید !

تجارت الکترونیکی

اکنون ، شما آماده انتشار سایت خود و هدایت مشتریان به صفحه سایتتان هستید . برای این کار ، یک استراتژی بازاریابی ایجاد کنید و از ابزار هایی مانند Google Adwords ، تبلیغات شبکه های اجتماعی و پلاگین ها برای بهینه سازی صفحه تان استفاده کنید .

شما همچنین می توانید شروع به تولید محتوا و وبلاگ کنید تا افراد بیشتری را به بازدید از سایت تجارت الکترونیکی شما ترغیب کنید .

نتیجه گیری

راه اندازی سایت تجارت الکترونیکی لازم نیست بیش از حد پیچیده باشد . اصلا شاید بتوانید همین هفته یکی را راه اندازی کنید !

هنگامی که ارائه دهنده میزبانی تجارت الکترونیکی و پل تفرم تجارت الکترونیکی مناسب را پیدا کردید ، به سادگی موضوع و محصولات خود را انتخاب کرده و بازاریابی برای سایت تان را شروع کنید .

و خبر خوب اینکه تا زمانی که این مراحلی که ما گفتیم را عمل کنید ، لازم نیست که برای راه اندازی یک وب سایت تجارت الکترونیکی موفق لزوما توسعه دهنده وب باشید .