روش مدیریت دامنه در سی پنل
روش مدیریت دامنه در سی پنل آموزش

روش مدیریت دامنه در سی پنل

قسمت دامنه یا “ DOMAINS ” در سی پنل بخشی است که کارهای زیادی در آن انجام می شود .

مثلا وقتی می خواهید دامنه جدیدی ( که تازه خریده اید ) را به حساب هاسیتینگ خود اضافه کنید به آن می روید . یا اگر بخواهید دامنه های فعلی را مدیریت کنید . و همچنین زیردامنه ها را تنظیم کنید .

 

افزودن نام دامنه جدید

 

برای افزودن نام دامنه جدید به سی پنل ( و همچنین به پکیج هاستینگ ) ، باید روی “Addon Domains” کلیک کنید . همانطور که در تصویر بالا می بینید ، این نماد در قسمت “DOMAINS” قرار دارد .

دامنه افزودنی یک نام فانتزی برای دامنه استاندارد است . شما  می توانید از آن برای ساخت یک وب سایت کاملاً کاربردی استفاده کنید .  به این معنی که می توانید چندین نام دامنه را از همان کنترل پنل میزبانی کنید .

 

در صفحه “ Addon Domains ” از شما خواسته می شود . تا نام دامنه جدید و پارامترهای دیگر را وارد کنید .

add-domain

 

 

  • New Domain Name یا نام دامنه جدید : نام دقیق دامنه ای که شما با  ثبت کرده اید .

 

  • Subdomain یا زیردامنه : به محض اینکه شما نام دامنه جدید را در  کادر وارد کنید زیر دامنه به طور خودکار پر می شود . بهتر است آن را دست نخورده باقی بگذارید . cPanel از این مورد برای برخی مسیریابی های داخلی استفاده می کند که از نظر کاربر ارتباط چندانی ندارند .

 

 

  • Document Root : مکانی در سرور که فایل های دامنه جدید شما در آن قرار دارند . این نیز به طور خودکار پر می شود. بهتر است به این تنظیمات توصیه شده پایبند باشید .

 

سپس برای اتمام کار روی “ Add Domain ” کلیک کنید .

 

 

ویرایش یا حدف نام دامنه

 

در همان صفحه  “ Addon Domains ” بخشی وجود دارد به اسم “ Modify Addon Domain ” . که شما می توانید هر نوع دامنه وارد شده به حساب تان را مدیریت کنید . این عمل شامل مدیریت دامنه ها ، تنظیم ریدایرکت ها یا حذف دامنه ها به طور کلی است .

addon-domain

 

روش استفاده در این جا بسیار آسان است . در سمت راست لینک هایی برای مدیریت و حذف  ریدایرکشن ها وجود دارند . اگر بر روی هر لینکی کلیک کنید ، پنل تنظیمات دیگری را به شما نشان می دهد . در آنجا شما می توانید عملیات حذف را تایید کنید . یا مقصدی که می خواهید دامنه را به آن هدایت کنید وارد کنید .

 

 

مدیریت ساب دامین یا زیر دامنه ها

 

هر وقت که شما یک نام دامنه جدید را وار حساب خود می کنید ، سی پنل نیز یک زیر دامنه مربوطه ایجاد می کند . تا در کنار آن قرار بگیرد (در بالا توضیح دادیم ) . طبق مثال پایین ، نحوه عملکرد آن معمولاً اینگونه است :

 

فرض کنیم نام حساب سی پنل شما amir است . و هاست هم examplehost.com نام دارد . در این صورت ، دامنه سرور اصلی شما amir.examplehost.com خواهد بود . به محض افزودن دامنه جدید ، مثلاً amirsworld.com ، سی پنل نیز یک زیر دامنه به نام amirsworld.amir.examplehost.com می سازد .

 

چنین تنظیماتی اصلا جالب نیست . زیرا این زیر دامنه جدید اغلب یک نسخه کپی شده از وب سایت معمولی شما را در اختیار دارد . که در سایت amirsworld.com در دسترس است . به عبارت دیگر ، شما همان وب سایت مشابه را دو بار در دسترس دارید . با   دو آدرس amirsworld.com و amirsworld.amir.examplehost.com.

 

این از نظر سئو ایده آل نیست . برای رفع این مشکل ، کاری که باید انجام دهید این است که زیر دامنه جدید را به دامنه استاندارد خود ریدایرکت کنید یعنی بعد از انجام این کار ، هر کسی که بخواهد به amisworld.amir.examplehost.com برود ، به طور خودکار به amirsworld.com ریدایرکت می شود .

 

 

روش انجام این کار به این صورت است :

 

ابتدا بر روی  “ Subdomains ” از بخش “ DOMAINS ” کلیک کنید  :

sub-domains

شما به پنلی منتقل می شوید که می توانید همه زیر دامنه های فعلی که تنظیم شده اند را مشاهده کنید .

 

در این مرحله ، ستون “ Redirection ” خالی است .

 

برای ویرایش آن ، روی لینک “ Manage Redirection ” در کنار ساب دامین  مورد نظر برای ویرایش کلیک کنید . در صفحه بعدی ،  نام دامنه کاملی که می خواهید به آن ریدایرکت شوید را وارد کنید .  برای مثال amirsworld.com . پس از اتمام کار بر روی  “ Save ” کلیک کنید .

 

sub-domain-set-redirection

 

ساخت ساب دامین سفارشی

 

زیر دامنه ها نه تنها دردسرساز  نیستند . بلکه به شما امکان می دهند مناطق خاصی از سایت خود را به طرز خلاقانه گسترش دهید .

 

مثلا ، اگر می خواهید وبلاگ جدیدی را به عنوان بخشی از وب سایت خود راه اندازی کنید ، کلید انجام این کار در دست زیر دامنه است . به عنوان مثال ، اگر وب سایت اصلی شما دوباره در amirsworld.com باشد ، می توانید یک وبلاگ تحت عنوان blog.amirsworld.com بسازید .

subdomain form

در این مورد ، وبلاگ فقط یک نمونه است . شما در ساب دامین مورد نظرتان کاملا آزادید .

 

می توانید یک زیر دامنه سفارشی در همان صفحه ای بسازید که در آن دامنه های موجود را مدیریت می کنید .  کافیست فقط فرم را پر کنید .

 

 

  • Subdomain : نام زیر دامنه ای که می خواهید بسازید. ساب دامین باید کوتاه باشد و فقط از حروف ، خط تیره و اعداد استفاده کنید .

 

  • Domain : نام دامنه اصلی برای زیر دامنه جدید .

 

  • Document Root : دایرکتوری/ فولدر موجود در سرور که در آن فایل های زیر دامنه جدید نگهداری می شود . بهتر است که زیر دامنه کامل خود را در آنجا وارد کنید . مثال : amirsworld.com

 

برای تنظیمات نهایی ساب دامین روی “ Create ” کلیک کنید .