رتبه سایت (رتبه سئو) – ۴ نکته اساسی برای بهبود آن در موتورهای جستجو
رتبه سایت (رتبه سئو) – ۴ نکته اساسی برای بهبود آن در موتورهای جستجو آموزش

  ۴ نکته اساسی برای بهبود رتبه سایت در موتورهای جستجو

بهبود رتبه سایت در موتور جستجو می تواند یک کار چالش برانگیز باشد . اینکه کدام استراتژی ها باید به کار گرفته شوند و نحوه اجرای آنها حتی برای مدیران باتجربه سایت ها نیز دشواراست .

خبر خوب این است که بهبود رتبه سایت آنقدر ها هم پیچیده نیست . با استفاده از چند نکته ساده ، می توانید بفهمید که آیا وضعیت رتبه سایت شما رو به بهبود است و یا کاربران بیشتری را جذب می کند یا نه .

در این مقاله ، ما به اهمیت رتبه سایت در موتوهای جستجو می پردازیم . سپس ما چهار نکته اصلی برای کمک به بهبود رتبه سایت خود در نتایج جستجو را بررسی می کنیم .

 

چرا رتبه سایت در موتور های جستجو اهمیت دارد ؟

 

به طور خلاصه ، رتبه بندی سایت  شما صفحه وموقعیتی که وب سایت شما در نتایج جستجو دارد را نشان می دهد :

رتبه سایت

برای سازماندهی میلیون ها وب سایت موجود ، گوگل بیش از 200 سیگنال رتبه بندی را در نظر گرفته است . خوشبختانه بسیاری از آن سیگنال های رتبه بندی تا حدودی تحت کنترل شما هستند .

بهینه سازی موتور جستجو (SEO) فرآیندی است که به شما کمک می کند وب سایت شما در نتایج جستجو رتبه بالاتری داشته باشد . این امر اغلب با افزایش اعتبار سایت و بهبود تجربه کاربری (UX)صورت می گیرد . اگرچه به مقداری زمان و منابع نیاز دارد ، اما رتبه بندی بالاتر می تواند مزایای بیشتری را به همراه داشته باشد .

وب سایت هایی که دارای رتبه بالایی هستند ، به ویژه آنهایی که در صفحه اول برای جستجوی مرتبط ظاهر می شوند ، بسیار بیشتر مورد توجه قرار می گیرند . در واقع ، حدود 75٪ کلیک ها در صفحه اول هر جستجو انجام می شود .  اگر می خواهید سایت شما همیشه در صفحه اول باشد ، باید تلاش کنید تکنیک های اثبات شده سئو را بشناسید .

 

  ۴ نکته اصلی برای بهبود رتبه سایت در موتورجستجو

کارهای زیادی وجود دارد که باید برای بهبود رتبه بندی سایت خود انجام دهید . با این حال ، بعضی استراتژی ها قابل اعتماد تر ازبقیه  هستند . در اینجا چهار روش اصلی وجود دارد که می توانید کاربران بیشتری را به وب سایت خود جذب کنید .

۱.  پنالتی یا جریمه های گوگل را بررسی کنید .

 • قبل از هر چیز ، مهم است بدانیم گوگل ممکن است جریمه هایی را اعمال کند که رتبه بندی سایت را در فهرست جستجو کاهش دهد . این جریمه ها انواع مختلفی دارند . ولی اغلب به دو دسته اصلی تقسیم می شوند : مجازات های « الگوریتمی » و « دستی ». جریمه نقد و بررسی دستی توسط بازرس گوگل به دلیل عدم پیروی از دستورالعمل های کیفی Google Webmaster  اعمال می شود .دو مجازات الگوریتمی نتایج خود را از الگوریتم پاندا والگوریتم پنگوئن میگیرند . الگوریتم پاندا سایت های با محتوای کم و ضعیف را مجازات می کند و به محتوای خالص و جذاب پاداش می دهد . همانطور که الگوریتم پنگوئن ، سایت های حاوی اسپم و لینک سازی های مصنوعی را تنبیه  می کند .علاوه بر این ، دلایل بسیار دیگری نیز وجود دارند که ممکن است باعث مجازات وب سایت شما توسط گوگل شود و در نتیجه رتبه سایت شما را پایین بیاورد. در بیشتر موارد ، این مجازات ها شامل نقض دستورالعمل های کیفی گوگل و ایجاد اختلال در UX سایت هستند. جریمه  می تواند به دلیل موارد زیر صورت بگیرد :
 • توزیع نرم افزارهای جاسوسی و تبلیغاتی یا ویروس ها
 • داشتن لینک یا متن پنهان در صفحات سایت
 • تکرار غیر طبیعی عبارات یا کلمات موجود در متن یا بمباران کردن کلمات کلیدی ( keyword stuffing )
 • نمایش دو ورژن متفاوت از یک صفحه وب برای ربات های موتور جستجو و کاربران (‘cloaking’)
 • استفاده از ریدایرکت فریبنده
 • داشتن صفحات حاوی کلمات کلیدی غیر منسجم
 • نمایش مقادیر زیادی از محتوای تکراری
 • ساخت بک لینک بی کیفیت

اگر مشکوک هستید که سایت شما به هر دلیلی توسط گوگل جریمه دستی شده ، برای بازیابی رتبه سایت خود از مراحل زیر می توانید اقدام کنید . اولین مرحله ، ورود به Google Search Console است :

پس از ورود ، به قسمت (  Security & Manual Actions ) بروید . بر روی منوی کشویی کلیک کرده و Manual actions  را انتخاب کنید . در صفحه بعدی می بینید که جریمه های دستی برای وب سایت شما اعمال شده است یا نه . در صورتی که  مجازات شده بودید ، پس از رفع مشکلات شناسایی شده ، می توانید در همان صفحه درخواست تجدید نظر کنید .

اگر از مجازات های الگوریتمی رنج می برید ، بهترین کاری که می توانید برای بازیابی انجام دهید ، پیروی از دستورالعمل های Google Webmaster  است. همچنین می توانید به روزرسانی های گوگل را دنبال کرده و از امنیت وب سایت و میزبانی خود مطمئن شوید . در نهایت و با انجام تمام این ها می توانید از عدم سقوط رتبه سایت خود حداقل در این مورد مطمئن باشید.

 

۲. بک لینک های بی کیفیت را شناسایی و حذف کنید:

لینک های بی کیفیت در واقع لینک هایی از دامنه های نامطلوب به وب سایت شماست که می تواند به رتبه بندی سایت شما آسیب برساند .

لینک های بی کیفیت شامل موارد زیر هستند :

 • لینک هایی از دامنه های جریمه شده ، لینک دایرکتوری ها و مزارع لینک
 • لینک هایی از ” محله های بد ” ، مانند سایت های قمار
 • لینک های بیش از حد از سایت های خارجی یا وب سایت های غیر مرتبط
 • لینک های بیش از حد مرتبط با انکر تکست

اگر لینک های نامطلوب زیادی وارد سایت شما شوند ، باید سریعا دست به کار شوید . ابتدا باید بدانید که آن ها از کجا آمده اند . این کار را می توانید در گوگل سرچ کنسول در بخش لینک ها انجام دهید .

 

گوگل سرچ کنسول چه کمکی به من می کند؟

در آنجا شما خلاصه ای از لینک های خارجی وب سایت ، لینک های داخلی و سایت های برتر لینک دهنده را می بینید .  Export External Links را انتخاب کنید که یک منوی کشویی با لیست چند گزینه ای را باز می کند . برای دیدن نمونه سایت هایی که به سایت شما لینک دارند ، روی More sample links کلیک کنید .

سپس می توانید لیستی از لینک های خارجی خود را به عنوان گوگل شیت ، فایل CSV یا اسپرید شیت اکسل بفرستید . پس از بارگیری ، می توانید هر وب سایتی را یکی یکی مرور کنید . یا به دنبال نام دامنه های مشکوک باشید .

سرانجام ، برای حذف این بک لینک های بی کیفیت می توانید از ابزار Google’s free disavow استفاده کنید . شما باید یک سند متنی که حاوی لینک ها و دامنه های سایت هایی است که نمی خواهید دیگر با آنها مرتبط باشید را بارگذاری کنید .

 

۳. بهبود عملکرد سایت = بهبود  رتبه سایت

” سرعت صفحه ” مدت زمانی است که مرورگر وب برای نمایش تمام محتوای یک صفحه به آن نیاز دارد . همچنین سرعت صفحه یک سیگنال رتبه بندیست که توسط  گوگل و سایر موتورهای جستجو استفاده می شود .  بنابراین سایت هایی با سرعت بارگیری سریع معمولاً در نتایج جستجو از بقیه بالاترند .

برای بهبود عملکرد وب سایت خود ، علامت گذاری آن با ابزار Google’s  PageSpeed ​​Insights  شروع خوبیست . این به شما می گوید که بارگیری سایت چقدر طول می کشد و به روش هایی برای پیشرفت اشاره می کند  .

برای استفاده از این ابزار ، دامنه سایت خود را وارد کنید و سپس Analyze  را انتخاب کنید . بعد از اینکه ابزار وب سایت شما را محک زد ، نمره ای بین 0 و 100 دریافت خواهید کرد . هرچه نمره شما بالاتر باشد ، سرعت وب سایت شما بالا تر است :

رتبه سایت ۲

در عکس زیر بخشی را می بینید که جزئیات نتایج آزمون و برخی توصیه ها را برای شما نمایش می دهد :

رتبه سایت ۳

با عمل کردن به این توصیه ها ، می توانید امتیاز خود را بالاتر ببرید و سرعت وب سایتتان را برای کاربران بهبود ببخشید . برای دریافت دقیق تر مشکلات سایت می توانید به gtmetrix مراجعه کنید

علاوه بر عمل به  توصیه های ذکر شده در ابزار PageSpeed ​​، همچنین می توانید با انتخاب یک هاستینگ با کیفیت ، زمان بارگیری سایتتان را بهتر کنید .

 

۴. سایت خود را برای موبایل بهینه کنید

آخرین و مهم ترین نکته ، از بهینه بودن سایت برای موبابل مطمئن شوید . زیرا تقریباً نصف جستجوها از طریق موبایل انجام می شود و رتبه سایت شما در موبایل با نسخه دکستاپ آن متفاوت است .

سایت هایی که از نظر طراحی مناسب برای موبایل هستند ، کاربران را برای مدت طولانی تری درون سایت نگه می دارند . در واقع ” bounce rates ” یا نرخ پرش کمتری دارند . این دو موارد هنگام تعیین رتبه بندی توسط گوگل فاکتور های مهمی به حساب می آیند .

برای دیدن اینکه آیا وب سایت شما برای موبایل بهینه شده است یا نه ، می توانید از ابزار Test-Friendly Google استفاده کنید .

اگر نتایج سایت مطلوب نیست ، باید تلاش کنید وب سایتتان در همه دستگاه ها ریسپانسیو باشد . خوشبختانه  ساخت یک سایت ریسپانسیو اصلا دشوار نیست .

 

نتیجه گیری

بهبود رتبه وب سایت شما در موتورهای جستجو  کاری طاقت فرسا به نظر می رسد.  خوشبختانه امروزه برخی کارها می توانید انجام دهید تا مطمئن شوید که سایت شما برای کسب امتیاز بالا در نتایج جستجو در مسیر صحیحی  قرار دارد .

در این پست ، ما چهار روش برای افزایش رتبه سایت در موتور های جستجو را برای شما شرح دادیم :

 1. جریمه های گوگل را که ممکن است به رتبه بندی شما آسیب برساند بررسی کنید .
 2. بک لینک های بی کیفیت وب سایت خود را شناسایی و حذف کنید .
 3. عملکرد سایت خود را بهبود ببخشید .
 4. وب سایت خود را برای موبایل بهینه کنید .

 

5% هاست وردپرس
پوچ
دامنه ir. رایگان
پوچ
10% هاست وردپرس
پوچ
پوچ
10% پشتیبانی وردپرس
پوچ
15% هاست وردپرس
پوچ
پوچ
شانس خود را امتحان کنید
لطفا آدرس ایمیل معتبر برای اعتبارسنجی بعد از کد تخفیف وارد نمایید و شانس خود را امتحان نمایید!