آدرس IP چیست ؟ نحوه نمایش آدرس IP کاربر در وردپرس
آدرس IP چیست ؟ نحوه نمایش آدرس IP کاربر در وردپرس آموزش

آدرس IP چیست ؟ نحوه نمایش آدرس IP کاربر در وردپرس

آدرس IP یا همان Internet Protocol ( پروتکل اینترنت ) آدرس سخت افزار شبکه شماست . هر دستگاهی در شبکه اینترنت دارای یک شناسه منحصر به فرد است . دقیقاً همانطور که برای ارسال نامه به کسی ، آدرس گیرنده را نیاز دارید ، رایانه ها از شناسه منحصر به فرد برای ارسال داده به رایانه های خاص در شبکه استفاده می کنند . مثلا اعداد روبه رو یک نمونه از آدرس IP  است : 506.457.14.512

آدرس IP چگونه کار می کند ؟

یک آدرس آی پی به کامپیوتر ها امکان ارسال و دریافت داده از طریق اینترنت را می دهد . بیشتر آدرس های IP کاملاً عددی هستند ، اما با افزایش استفاده از اینترنت ، حروف هم به برخی آدرس ها اضافه شده اند .

امروزه اکثر شبکه ها ، از جمله تمام رایانه های موجود در اینترنت ، از پروتکل TCP / IP به عنوان استاندارد نحوه برقراری ارتباط در شبکه استفاده می کنند . در پروتکل TCP / IP ، شناسه منحصر به فرد رایانه آدرس آی پی آن نامیده می شود .

برای آدرس های IP دو استاندارد وجود دارد :

IP نسخه 4 (IPv4) و IP نسخه 6 (IPv6) . همه رایانه های دارای آدرس آی پی ، دارای آدرس IPv4 هستند و اکثر آن ها از سیستم آدرس IPv6 جدید نیز استفاده می کنند .

آی پی آدرس

در اینجا تفاوت بین دو نوع آدرس IP را بررسی می کنیم :

  • IPv4 از 32 بیت باینری برای ایجاد یک آدرس منحصر به فرد در شبکه استفاده می کند . آدرس IPv4 با چهار عدد جدا شده با نقطه بیان می شود . هر عدد نمایشی اعشاری (پایه -10) برای یک عدد باینری هشت رقمی (پایه -2) است ، که هشت پا نیز نامیده می شود . به عنوان مثال: 216.27.61.137
  • IPv6 از 128 بیت باینری برای ایجاد یک آدرس منحصر به فرد در شبکه استفاده می کند . یک آدرس IPv6 توسط هشت گروه از اعداد (Hexadecimal) هگزادسیمال (پایه 16) با دو نقطه از هم جدا شده بیان می شود ، مانند سال 2001: cdba: 0000: 0000: 0000: 0000: 3257: 9652 . گروه هایی از اعداد که همه ی صفر ها را دارند اغلب برای صرفه جویی در فضا حذف می شوند و یک جدا کننده colon برای مشخص کردن فاصله ایجاد می شود (مانند 2001: cdba :: 3257: 9652).

هنگام ظهور آدرس IPv4 ، اینترنت از نظر تجاری به گستردگی امروز نبود و اکثر شبکه ها خصوصی بودند و آنچنان با شبکه های دیگر در سراسر جهان ارتباط نداشتند . 

وقتی اینترنت غوغا به پا کرد ، داشتن فقط 32 بیت برای شناسایی یک آدرس اینترنتی منحصر به فرد باعث ایجاد نگرانی شد .

چون می ترسیدند که آدرس آی پی خیلی زود تمام شود . تحت IPv4 ، به اندازه 232 ترکیب امکان پدیر است . که این ترکیب چیزی کمتر از 4.3 میلیارد آدرس منحصر به فرد ارائه می دهد . IPv6 این مسئله را به 2،128 آدرس احتمالی تسکین دهنده استرس تبدیل کرده است. 

 کامپیوتر شما چگونه آدرس IP خود را دریافت می کند ؟

کامپیوتر شما چگونه آدرس IP خود را دریافت می کند ؟
آدرس IP می تواند پویا ( dynamic ) یا ایستا ( static ) باشد .  آدرس استاتیک یک آدرس اختصاص یافته دائمی است . آدرس آی پی های استاتیک اختصاص داده شده توسط ارائه دهندگان خدمات اینترنت معمولا نادر هستند .
شما می توانید IP های ثابت را به دستگاه های موجود در شبکه محلی خود اختصاص دهید ، اما اگر بدون درک کامل TCP / IP از آن استفاده کنید ، می تواند باعث بروز مشکلات در شبکه شود .
آدرسIP های پویا رایج ترین آدرس ها هستند . آن ها توسط پروتکل پیکربندی هاست داینامیک (DHCP) ، به عنوان یک سرویس در شبکه اجرا می شوند . DHCP معمولاً روی سخت افزار شبکه مانند روتر ها یا سرور های اختصاصی DHCP اجرا می شود .
آدرس IP های پویا با استفاده از سیستم لیزینگ صادر می شوند ، به این معنی که آدرس آی پی فقط برای مدت زمان محدود فعال است . اگر قرارداد اجاره ( leases ) منقضی شود ، رایانه به طور خودکار اجاره نامه جدیدی را درخواست می کند .
گاهی اوقات ، این کار به این  معناست که رایانه ، آدرس آی پی جدیدی هم دریافت می کند . مخصوصاً اگر کامپیوتر بین اجاره ها از شبکه جدا شده باشد .
این فرآیند معمولاً برای کاربر شفاف است ، مگر اینکه رایانه در مورد تداخل آدرس IP در شبکه (دو رایانه با آدرس آی پی یکسان ) هشدار دهد . تعارض آدرس های آی پی نادر است و فناوری امروز معمولاً به طور خودکار این مشکل را برطرف می کند .

انواع آدرس IP

انواع IP addressچند نوع آدرس IP مانند : آدرس IP خصوصی ، آدرس IP عمومی ، آدرس IP ثابت و آدرس IP پویا وجود دارد . بیایید  این انواع مختلف آدرس های آی پی را یکی یکی با توضیح هرکدام بررسی کنیم :

آدرس IP خصوصی

آدرس IP خصوصی آدرس دستگاه شما است که در شبکه خانگی یا دفتر مشاغل متصل است . اگر با چند دستگاه مختلف به یک ISP (ارائه دهنده خدمات اینترنت) متصل شده باشید ، همه دستگاه های شما یک آدرس آی پی خصوصی منحصر به فرد خواهند داشت .

دسترسی به این آدرس آی پی از طریق دستگاه های خارج از شبکه خانه یا مشاغل شما امکان پذیر نیست .به عنوان مثال : 192.168.1.1آدرس IP های خصوصی منحصر به فرد نیستند ، زیرا تعداد محدودی دستگاه در شبکه شما وجود دارد .

یافتن آدرس IP دستگاه خصوصی

با استفاده از چند روش می توانید از آدرس IP خصوصی دستگاه خود مطلع شوید . اگر کاربر ویندوز هستید ، به سادگی command prompt  رفته و دستور ipconfig را وارد کنید . اگر شما کاربر Mac هستید ، باید دستور ifconfig را در برنامه مورد نظر خود وارد کنید .

اگر از اینترنت با تلفن همراه استفاده می کنید ،  برای یافتن آدرس IP ، می توانید به تنظیمات WiFi خود بروید .کاربران iOS می توانند با کلیک روی دکمه ‘i‘ کنار شبکه ای که به آن متصل هستند ، آدرس IP را پیدا کنند . کاربران اندروید هم می توانند روی نام شبکه در تنظیمات WiFi خود کلیک کنند و این کار آدرس آی پی را به آن ها نشان می دهد .

آدرس IP عمومی

آدرس IP عمومی شما آدرس آی پی اصلی است که شبکه خانه یا محل کار شما به آن متصل است . این آدرس ای پی شما را به سراسر دنیا متصل می کند و برای هر کاربری منحصر به فرد است .برای دانستن آدرس IP عمومی خود ، به سادگی به سایت SupportAlly در مرورگر خود بروید ، و این کار آدرس IP عمومی و سایر اطلاعات مرورگر را برای شما نمایش می دهد .

آدرس IP های استاتیک و پویا

تمام آدرس های IP خصوصی و عمومی می توانند استاتیک یا پویا باشند . به آدرس های IP که به صورت دستی پیکربندی کرده و آن ها را در شبکه دستگاه خود برطرف می کنید ، آدرس IP ایستا می گویند . آدرس آی پی های استاتیک نمی توانند به طور خودکار تغییر کنند .

هنگام تنظیم روتر با اینترنت ، آدرس IP پویا به طور خودکار پیکربندی می شود و یک IP را به شبکه شما اختصاص می دهد .

این توزیع آدرس های IP توسط پروتکل پیکربندی هاست داینامیک ( DHCP ) مدیریت می شود . DHCP می تواند روتر اینترنتی شما باشد که در شبکه خانه یا محل کار شما آدرس آی پی را به شبکه شما اختصاص می دهد .

ip address

نحوه نمایش آدرس IP کاربر در وردپرس

اخیراً یکی از کاربران ما از ما پرسید که آیا امکان شناسایی و نمایش آدرس IP بازدیدکنندگان در وردپرس وجود دارد یا نه . پاسخ ما البته بله بود . در این قسمت ، ما نحوه نمایش آدرس IP کاربر در وردپرس را به شما یاد می دهیم  .

البته می توانید از این روش هم برای شناسایی IP Address  سایت خود از این مورد استفاده کنید . به این ترتیب وقتی بازدید کننده وب سایت شما را مشاهده می کند ، می تواند آدرس آی پی خود را ببیند .تمام کاری که شما باید انجام دهید این است که قطعه زیر را در فایل functions.php قالب خود یا در یک پلاگین مخصوص سایت قرار دهید .

مورد بعدی که باید انجام دهید افزودن کد کوتاه زیر در پست ، صفحه یا یک ابزارک ساید بار است .اگر از کد کوتاه در ابزارک متن ساید بار خود استفاده می کنید و کار نمی کند ، باید مطمئن شوید که کد کوتاه را برای ابزارک های ساید بار فعال کرده اید .امیدواریم این مقاله به شما کمک کند تا هم مفهوم  آدرس IP ، انواع آن و چگونگی کارکرد آن را متوجه شوید . همچنین بتوانید آدرس IP کاربر را در سایت وردپرس خود نمایش دهید . اگر سوال یا بازخوردی دارید ، لطفاً برای ما نظر دهید .