آدرس IP چیست ؟ نحوه نمایش آدرس IP کاربر در وردپرس
آدرس IP چیست ؟ نحوه نمایش آدرس IP کاربر در وردپرس آموزش

آدرس IP چیست ؟ نحوه نمایش آدرس IP کاربر در وردپرس

آدرس IP یا همان Internet Protocol ( پروتکل اینترنت ) آدرس سخت افزار شبکه شماست . هر دستگاهی در شبکه اینترنت دارای یک شناسه منحصر به فرد است .

دقیقاً همانطور که برای ارسال نامه به کسی ، آدرس گیرنده را نیاز دارید ، رایانه ها از شناسه منحصر به فرد برای ارسال داده به رایانه های خاص در شبکه استفاده می کنند . مثلا اعداد روبه رو یک نمونه از آدرس IP  است : 506.457.14.512

آدرس IP چگونه کار می کند ؟


یک آدرس آی پی به کامپیوتر ها امکان ارسال و دریافت داده از طریق اینترنت را می دهد . بیشتر آدرس های IP کاملاً عددی هستند ، اما با افزایش استفاده از اینترنت ، حروف هم به برخی آدرس ها اضافه شده اند .

امروزه اکثر شبکه ها ، از جمله تمام رایانه های موجود در اینترنت ، از پروتکل TCP / IP به عنوان استاندارد نحوه برقراری ارتباط در شبکه استفاده می کنند . در پروتکل TCP / IP ، شناسه منحصر به فرد رایانه آدرس آی پی آن نامیده می شود .

برای آدرس های IP دو استاندارد وجود دارد :

IP نسخه 4 (IPv4) و IP نسخه 6 (IPv6) . همه رایانه های دارای آدرس آی پی ، دارای آدرس IPv4 هستند و اکثر آن ها از سیستم آدرس IPv6 جدید نیز استفاده می کنند .

آی پی آدرس

در اینجا تفاوت بین دو نوع آدرس IP را بررسی می کنیم :

  • IPv4 از 32 بیت باینری برای ایجاد یک آدرس منحصر به فرد در شبکه استفاده می کند . آدرس IPv4 با چهار عدد جدا شده با نقطه بیان می شود . هر عدد نمایشی اعشاری (پایه -10) برای یک عدد باینری هشت رقمی (پایه -2) است ، که هشت پا نیز نامیده می شود . به عنوان مثال: 216.27.61.137
  • IPv6 از 128 بیت باینری برای ایجاد یک آدرس منحصر به فرد در شبکه استفاده می کند . یک آدرس IPv6 توسط هشت گروه از اعداد (Hexadecimal) هگزادسیمال (پایه 16) با دو نقطه از هم جدا شده بیان می شود ، مانند سال 2001: cdba: 0000: 0000: 0000: 0000: 3257: 9652 . گروه هایی از اعداد که همه ی صفر ها را دارند اغلب برای صرفه جویی در فضا حذف می شوند و یک جدا کننده colon برای مشخص کردن فاصله ایجاد می شود (مانند 2001: cdba :: 3257: 9652).

 

هنگام ظهور آدرس IPv4 ،

اینترنت از نظر تجاری به گستردگی امروز نبود و اکثر شبکه ها خصوصی بودند و آنچنان با شبکه های دیگر در سراسر جهان ارتباط نداشتند . 

وقتی اینترنت غوغا به پا کرد ، داشتن فقط 32 بیت برای شناسایی یک آدرس اینترنتی منحصر به فرد باعث ایجاد نگرانی شد . چون می ترسیدند که آدرس آی پی خیلی زود تمام شود . تحت IPv4 ، به اندازه 232 ترکیب امکان پدیر است . که این ترکیب چیزی کمتر از 4.3 میلیارد آدرس منحصر به فرد ارائه می دهد . IPv6 این مسئله را به 2،128 آدرس احتمالی تسکین دهنده استرس تبدیل کرده است. 

 

کامپیوتر شما چگونه آدرس IP خود را دریافت می کند ؟

کامپیوتر شما چگونه آدرس IP خود را دریافت می کند ؟

آدرس IP می تواند پویا ( dynamic ) یا ایستا ( static ) باشد .  آدرس استاتیک یک آدرس اختصاص یافته دائمی است . آدرس آی پی های استاتیک اختصاص داده شده توسط ارائه دهندگان خدمات اینترنت معمولا نادر هستند .

شما می توانید IP های ثابت را به دستگاه های موجود در شبکه محلی خود اختصاص دهید ، اما اگر بدون درک کامل TCP / IP از آن استفاده کنید ، می تواند باعث بروز مشکلات در شبکه شود .

آدرسIP های پویا رایج ترین آدرس ها هستند . آن ها توسط پروتکل پیکربندی هاست داینامیک (DHCP) ، به عنوان یک سرویس در شبکه اجرا می شوند . DHCP معمولاً روی سخت افزار شبکه مانند روتر ها یا سرور های اختصاصی DHCP اجرا می شود .

آدرس IP های پویا با استفاده از سیستم لیزینگ صادر می شوند ، به این معنی که آدرس آی پی فقط برای مدت زمان محدود فعال است . اگر قرارداد اجاره ( leases ) منقضی شود ، رایانه به طور خودکار اجاره نامه جدیدی را درخواست می کند .

گاهی اوقات ، این کار به این  معناست که رایانه ، آدرس آی پی جدیدی هم دریافت می کند . مخصوصاً اگر کامپیوتر بین اجاره ها از شبکه جدا شده باشد . این فرآیند معمولاً برای کاربر شفاف است ، مگر اینکه رایانه در مورد تداخل آدرس IP در شبکه (دو رایانه با آدرس آی پی یکسان ) هشدار دهد . تعارض آدرس های آی پی نادر است و فناوری امروز معمولاً به طور خودکار این مشکل را برطرف می کند.


انواع آدرس IP

انواع IP address

چند نوع آدرس IP مانند : آدرس IP خصوصی ، آدرس IP عمومی ، آدرس IP ثابت و آدرس IP پویا وجود دارد . بیایید  این انواع مختلف آدرس های آی پی را یکی یکی با توضیح هرکدام بررسی کنیم :

آدرس IP خصوصی

آدرس IP خصوصی آدرس دستگاه شما است که در شبکه خانگی یا دفتر مشاغل متصل است . اگر با چند دستگاه مختلف به یک ISP (ارائه دهنده خدمات اینترنت) متصل شده باشید ، همه دستگاه های شما یک آدرس آی پی خصوصی منحصر به فرد خواهند داشت .

دسترسی به این آدرس آی پی از طریق دستگاه های خارج از شبکه خانه یا مشاغل شما امکان پذیر نیست .

به عنوان مثال : 192.168.1.1

آدرس IP های خصوصی منحصر به فرد نیستند ، زیرا تعداد محدودی دستگاه در شبکه شما وجود دارد.

یافتن آدرس IP دستگاه خصوصی

با استفاده از چند روش می توانید از آدرس IP خصوصی دستگاه خود مطلع شوید . اگر کاربر ویندوز هستید ، به سادگی command prompt  رفته و دستور ipconfig را وارد کنید . اگر شما کاربر Mac هستید ، باید دستور ifconfig را در برنامه مورد نظر خود وارد کنید .

اگر از اینترنت با تلفن همراه استفاده می کنید ،  برای یافتن آدرس IP ، می توانید به تنظیمات WiFi خود بروید .

کاربران iOS می توانند با کلیک روی دکمه ‘i‘ کنار شبکه ای که به آن متصل هستند ، آدرس IP را پیدا کنند . کاربران اندروید هم می توانند روی نام شبکه در تنظیمات WiFi خود کلیک کنند و این کار آدرس آی پی را به آن ها نشان می دهد .

آدرس IP عمومی

آدرس IP عمومی شما آدرس آی پی اصلی است که شبکه خانه یا محل کار شما به آن متصل است . این آدرس ای پی شما را به سراسر دنیا متصل می کند و برای هر کاربری منحصر به فرد است .

برای دانستن آدرس IP عمومی خود ، به سادگی به سایت SupportAlly در مرورگر خود بروید ، و این کار آدرس IP عمومی و سایر اطلاعات مرورگر را برای شما نمایش می دهد .

آدرس IP های استاتیک و پویا

تمام آدرس های IP خصوصی و عمومی می توانند استاتیک یا پویا باشند . به آدرس های IP که به صورت دستی پیکربندی کرده و آن ها را در شبکه دستگاه خود برطرف می کنید ، آدرس IP ایستا می گویند . آدرس آی پی های استاتیک نمی توانند به طور خودکار تغییر کنند .

هنگام تنظیم روتر با اینترنت ، آدرس IP پویا به طور خودکار پیکربندی می شود و یک IP را به شبکه شما اختصاص می دهد . این توزیع آدرس های IP توسط پروتکل پیکربندی هاست داینامیک ( DHCP ) مدیریت می شود . DHCP می تواند روتر اینترنتی شما باشد که در شبکه خانه یا محل کار شما آدرس آی پی را به شبکه شما اختصاص می دهد .

ip address

نحوه نمایش آدرس IP کاربر در وردپرس

اخیراً یکی از کاربران ما از ما پرسید که آیا امکان شناسایی و نمایش آدرس IP بازدیدکنندگان در وردپرس وجود دارد یا نه . پاسخ ما البته بله بود . در این قسمت ، ما نحوه نمایش آدرس IP کاربر در وردپرس را به شما یاد می دهیم  .

البته می توانید از این روش هم برای شناسایی IP Address  سایت خود از این مورد استفاده کنید . به این ترتیب وقتی بازدید کننده وب سایت شما را مشاهده می کند ، می تواند آدرس آی پی خود را ببیند .

تمام کاری که شما باید انجام دهید این است که قطعه زیر را در فایل functions.php قالب خود یا در یک پلاگین مخصوص سایت قرار دهید .

مورد بعدی که باید انجام دهید افزودن کد کوتاه زیر در پست ، صفحه یا یک ابزارک ساید بار است .

[show_ip]

اگر از کد کوتاه در ابزارک متن ساید بار خود استفاده می کنید و کار نمی کند ، باید مطمئن شوید که کد کوتاه را برای ابزارک های ساید بار فعال کرده اید .

امیدواریم این مقاله به شما کمک کند تا هم مفهوم  آدرس IP ، انواع آن و چگونگی کارکرد آن را متوجه شوید . همچنین بتوانید آدرس IP کاربر را در سایت وردپرس خود نمایش دهید . اگر سوال یا بازخوردی دارید ، لطفاً برای ما نظر دهید .

5% هاست وردپرس
پوچ
دامنه ir. رایگان
پوچ
10% هاست وردپرس
پوچ
پوچ
10% پشتیبانی وردپرس
پوچ
15% هاست وردپرس
پوچ
پوچ
شانس خود را امتحان کنید
لطفا آدرس ایمیل معتبر برای اعتبارسنجی بعد از کد تخفیف وارد نمایید و شانس خود را امتحان نمایید!