تاثیر Permalink یا پیوند یکتا در بهبود سئو
تاثیر Permalink یا پیوند یکتا در بهبود سئو آموزش

چگونه سئو سایت را با Permalink یا همان پیوند یکتا بهبود دهیم ؟

هر صاحب سایت دلش می خواهد اسم سایت خود را در بالای صفحه نتایج موتور جستجو (SERP) ببیند . البته برای رسیدن به جایگاه بالاتر ، عوامل مختلف بسیاری دخیل هستند : کلمات کلیدی ، عنوان پست و موارد دیگر . در تلاش برای به کار گرفتن همه این عوامل ، به راحتی می توان از بین آن ها ، با استفاده از ” permalink “ یا پیوند یکتا صفحات  را به رتبه بالا رساند .

یک URL قدرتمند ، بهینه شده برای جستجو و روان ، اشتراک گذاری لینک ها به سایت شما را برای کاربران آسان می کند و به موتور های جستجو کمک می کند صفحات شما را پیدا ، اسکن و بعد رتبه بندی کنند .

این به نوبه خود منجر به رتبه بندی بالاتر در موتور های جستجو و افزایش جذب بازدید کنندگان به سایت شما می شود .

در این مقاله ، ما دقیقاً شما را راهنمایی می کنیم که چگونه Permalink سایت تان را برای جستجو بهینه کنید . سپس بهترین روش ها را برای بهینه سازی URL های سایت و دست یابی به نقاط برتر مورد نظر به اشتراک خواهیم گذاشت . پس شروع کنیم !

مقدمه ای بر Permalink

Permalink یا پیوند یکتا در واقع نام دیگری برای URL یک صفحه در وب سایت شماست . پرمالینک زنجیره ای از حروف است که برای پیمایش در وب در نوار آدرس مرورگر تایپ می کنید . این لینک ها هیچ وقت تغییر نمی کنند ، مگر اینکه شما خودتان آن ها را تغییر دهید .

به طور معمول ، Permalink شامل دامنه سطح بالا ( TLD ) سایت و همچنین توصیف صفحه خاصی است که به آن اشاره می کند . یک مثال خوب luxhost.org/blog است ، که شما را به قسمت وبلاگ های لوکس هاست می فرستد .

 

permalink

قالب و محتوای Permalink های شما به چند دلیل مهم است :

پرمالینک ها به عنوان آدرس سایت شما عمل می کنند .

یک permalink تمیز و روان باعث می شود کاربران بتوانند به صفحه ای که دوست دارند برگردند یا آن را با دیگران به اشتراک بگذارند د. permalink های قوی همچنین تمایل دارند بیشتر در SERP ها خودنمایی کنند .

permalink به موتور های جستجو کمک می کند تا صفحات شما را پیدا و ایندکس کنند .

پرمالینک های توصیفی باعث می شوند موتور جستجو صفحه شما را با یک کوئری منطبق کند . اما برعکس ، لینک های ضعیف باعث می شود صفحات شما در پایین SERP دفن شوند ( حتی اگر در صفحه اول نتایج جستجو باشد ) .

چندین قالب برای permalink وجود دارد که می تواند مزایای زیادی برای (User Experience (UX و Search Engine Optimization (SEO داشته باشد . متأسفانه ، این ها معمولاً تغییر تنظیمات پیش فرض را شامل می شوند که به راحتی قابل انجام است .

تاثیر پیوند یکتا ( Permalink ) در بهبود سئو سایت

ساختار permalink در بسیاری از سایت ها ، مثلا وردپرس بعنوان یک مثال مرتبط ، دارای شماره شناسه صفحه است ، به عنوان مثال: www.website.com/?p=123 . این برای بازدید کنندگان یا موتور های جستجو مفید نیست ، چون به آن ها چیزی در مورد محتوای صفحه نمی گوید .

کاربران هرگز به خاطر نمی آورند که از کدام صفحه بازدید کرده اند و از آنجایی که این لینک ، اسپم به نظر می رسد ، احتمال نادیده گرفته شدن آن بسیار زیاد است .

متاسفانه تنظیم قالب permalink به این پیش فرض قطعا باعث تضعیف هرگونه استراتژی سئو می شود . خوشبختانه ، یک سیستم مدیریت محتوا (CMS) گزینه ای از قالب های پرمالینک را به شما ارائه می دهد که می تواند به سرعت در هر صفحه سایت شما اعمال شود .

پرمالینک

برخی از قالب های معمول permalink عبارتند از :

  • نام پست : این قالب به سادگی از نام پستی که صفحه را به عنوان URL اختصاص می دهید استفاده می کند و آن را بعد از نام دامنه وب سایت اضافه می کند . به عنوان مثال : www.yourpage.com/post-name.
  • روز و نام پست : تاریخ کامل قبل از نام پست را شامل می شود . به عنوان مثال : www.yourpage.com/2020/7/12/post-name.
  • ماه و نام پست : مثل موارد بالا ، اما فقط با سال و ماه .
  • سفارشی  :  انتخاب در اینجا به سلیقه شما بستگی دارد .

نام پست یا قالب سفارشی معمولاً راهی برای دستیابی به اهداف خوانایی بهتر و رتبه بندی سئو است . استفاده از نام پست تضمین می کند permalink توصیفی و مربوط به موضوع مورد بحث در صفحه است .

وجود کلمات کلیدی در URL همچنین به موتور های جستجو کمک می کند تا صفحه را به درستی ایندکس و رتبه بندی کنند ، که به نوبه خود به افزایش ترافیک سایت کمک می کند .

در مقابل ، یک قالب سفارشی به شما امکان می دهد لینک هایتان را خلاصه تر و هدفمند تر کنید . همچنین برای سایت یک ساختار ثابت ایجاد می کند که باعث تجربه کاربری بهتر و به یاد ماندنی می شود .

5 نکته برای ساخت permalink کاملاً بهینه

خُب ، تا این جا با ساختار permalink  به خوبی آشنا شدید . حالا با هم نگاهی به پنج نکته خاص می اندازیم که می توانید آن ها را برای بهبود سئو سایتتان به کار بگیرید .

1. کلمات کلیدی مرتبط را وارد کنید .

کلمات کلیدی

در بخش های مختلف این مقاله به شما توضیح دادم که پیوند یکتا روشی برای بهبود SEO است . به همین ترتیب ، سعی کنید کلمات کلیدی صفحه انتخاب شده خود درpermalink خود بجایگذاری کنید . اگر نمی دانید مهمترین کلمات کلیدی شما چیست ، ابزار های SEO مانند Yoast SEO می توانند به شما در یافتن اطلاعات کمک کنند .

اگر قالب permalink سفارشی را انتخاب کرده اید ، مطمئن شوید که مرتبط ترین کلمات کلیدی را برای صفحه یا پست مورد نظر وارد می کنید . علاوه بر این ، اگر از قالبی بر اساس نام پست استفاده می کنید ، مطمئن شوید که مهمترین کلمات کلیدی شما را شامل می شود .

این کار به شما اطمینان می دهد که پیوند یکتا به موضوع صفحه مرتبط است و تراکم کلمات کلیدی اضافی را برای موتور های جستجو به شما می دهد .

2. از خط تیره در لینک های خود استفاده کنید .

خط فاصله

این یکی ساده است . permalink های مناسب قابلیت خوانایی خوبی دارند و خواندن یکی از آن ها با چند کلمه آسان است .

به همین ترتیب ، به جای اینکه کلمات را زنجیره وار به دنبال هم بیاورید ، آن ها را در پرمالینک خود از هم جدا کنید . به عنوان مثال ، از www.yourpage.com/this-post به جای www.yourpage.com/thispost استفاده کنید .

این کار خواندن permalink را برای کاربران انسانی بسیار آسان می کند و همچنین می تواند به موتور های جستجو در پردازش لینک کمک کند .

3. لینک های خود را کوتاه نگه دارید .

کوتاه کردن لینک

لینک هایی که بالاترین رتبه را در SERP ها دارند ، تقریباً شامل 60 حرف هستند . به همین ترتیب ، بهتر است همین استراتژی را در مورد permalink های خود در نظر بگیرید .

حتی اگر نتوانستید این کار را بکنید ، یادتان باشد که لینک های کوتاه تر دارای کلمات کلیدی کمتر و قوی تر هستند . علاوه بر این ، خواندن ، یادآوری و به اشتراک گذاری آن ها برای کاربران آسان تر است .

برای کوتاه شدن permalink ، کلمات غیرضروری را حذف کنید ؛ به ویژه کلماتی مثل ” از ” ، “در” ، ” به ” و ” از” را حذف کنید . همچنین ، فقط از مهم ترین کلمات برای توصیف صفحه استفاده کنید . به عنوان مثال ، به جای

www.yourpage.com/how-to-improve-permalink-SEO ، از www.yourpage.com/permalink-SEO استفاده کنید .

 

4- از قرار دادن تاریخ در permalink خودداری کنید .

خودداری از نوشتن تاریخ

ممکن است ببینید که یک permalink شامل عدد یک “سال ” است ، به ویژه در عنوان هایی مثل “بهترین تم های وردپرس برای سال 2020 “. این عنوان در ظاهر منطقی به نظر می رسد .

با این حال ، ذکر تاریخ در permalink دارای ارزش SEO نسبتاً کمی است و در واقع می تواند به ترافیک ارگانیک شما آسیب برساند . در اینجا چند دلیل برای این موضوع وجود دارد :

1 . نوشتن تاریخ در پرمالینک آن را طولانی می کند ، که در قسمت بالا گفتیم  بد است .

2 . نوشتن تاریخ باعث می شود محتوا دارای “تاریخ انقضا” شود . خوانندگان ممکن است تاریخ را ببینند و فکر کنند صفحه حاوی اطلاعات منسوخ شده است ، حتی اگر به موضوع مورد نظر آن ها مرتبط باشد .

 

به همین دلیل ، به یک قالب نام پست ساده پایبند باشید ، یا قالب دلخواه خود را بدون تاریخ بسازید . اگرچه ممکن است با استفاده از تاریخ در پرمالینک مشکلی نداشته باشید ، اما این کار فقط بعضی مواقع به درد بخور است .

5. به یک ساختار ثابت پایبند باشید .

ساختار ثابت

نکته آخر لزوماً تأثیر عمده ای در SEO ندارد ، اما تجربه کاربری (UX) را بسیار بالا می برد . به زبان ساده ، ساختار permalink را به صورت گسترده در سطح سایت حفظ کنید .

این ساختار به خوانندگان همان چیزی را می دهد که می خواهند  . همچنین به آن ها اجازه می دهد تا هر لحظه به راحتی درک کنند در کجای سایت شما قرار دارند . این امر باعث می شود کاربران بتوانند به راحتی در سایت شما گشت بزنند و باعث افزایش ترافیک ارگانیک به صفحات شما شوند .

به همین ترتیب ، هر قالبی را که برای سایت خود در نظر می گیرید ، مطمئن شوید که در کل سایت سازگار است . برای اطمینان از سازگاری ، قبل از بررسی موارد دیگر ، در مورد ساختار permalink تصمیم بگیرید .

 

نتیجه گیری

permalink یکی از جنبه های مهم SEO بهینه است ، اما متأسفانه خیلی از مدیران سایت به آن ها توجه لازم را ندارند . وقتی به درستی بهینه شوند ، می توانند ابزاری قدرتمند در بهبود رتبه بندی سئوی شما باشند و به هدایت صفحات سایت در بالای SERP ها کمک کنند .

 

در این مقاله ، ما پنج نکته برای بهینه سازی permalink را به شما ارائه دادیم . حالا سریع آن ها را مرور می کنیم :

  • کلمات کلیدی مرتبط را وارد کنید .
  • از خط فاصله برای جدا کردن کلمات استفاده کنید .
  • لینک ها را تا حد ممکن کوتاه نگه دارید .
  • از نوشتن تاریخ در permalink خودداری کنید .
  • به یک ساختار ثابت پایبند باشید .