Plesk یا cPanel : کدام یک برای شما مناسب است ؟
Plesk یا cPanel : کدام یک برای شما مناسب است ؟ آموزش

مقایسه Plesk و cPanel

محبوب ترین پنل های موجود در بازار امروز کدامند ؟ cPanel و Plesk . حتی اگر هدف هر دو ، مدیریت وب سایت و توابع میزبانی وب باشد ، باز هم این دو پنل تجربه کاربری متفاوتی را ارائه می دهند .

پس تفاوت عمده آن ها چیست ؟ آیا یکی برای میزبان های وب بی تجربه مناسب  است و یا این که دیگری برای مدیران باتجربه مناسب تر است ؟

در این مقاله ، ما به این سوالات شما با توضیحات کامل پاسخ می دهیم .

چه یک شرکت بزرگ باشید که سرور های اختصاصی خود را اجاره می کند ، چه یک شرکت متوسط ​​که سرویس میزبانی وب را به تازگی راه اندازی کرده یا یک فروشگاه کوچک که دنبال انتخاب مکان میزبانی مشترک است ؛ کنترل پنل وب سرور مثل دروازه ورود به تجارت آنلاین شماست .

البته تعداد زیادی از گزینه های کنترل پنل وجود دارد ، اما با دانستن نقاط قوت و ضعف پنل ها می توانید آگاهانه تصمیم بگیرید و کمتر سر در گم شوید .

 

 Plesk و cPanel چه سهمی در بازار دارند ؟

مقایسه Plesk و cPanel

به زبان ساده : این دو مورد از کنترل پنل های وب پرکاربرد در بازار 2020 هستند.

cPanel ، رایج ترین کنترل پنل وب در جهان است . سرور های آن هر 6 ثانیه یک دامنه ایجاد می کنند و هر 14.5 ثانیه یک حساب میزبانی با این کنترل پنل ایجاد می شود .

Plesk ، توسط بیش از 50 درصد از 100 ارائه دهنده خدمات برتر در سراسر جهان امروز  استفاده می شود و بیش از 10 میلیون وب سایت و برنامه را قدرت می دهد .

نحوه مقایسه cPanel و Plesk

از آنجایی که نسخه های Plesk برای توزیع های مختلف لینوکس ( از جمله Red Hat ، Debian و Ubuntu) وجود دارد ،و همچنین نسخه های مختلف برای سرور های ویندوز .

cPanel جدیدترین نسخه خود  به نام 86 را در 6 ژانویه 2020 منتشر کرد . این نسخه همچنین شامل به روزرسانی هایی برای پنل مدیریت سرور خودش ،  یعنی مدیر وب هاست ( WHM ) است .

این برنامه برای کمک به کاربران در عیب یابی مشکلات ارسال ایمیل با کارایی بیشتر و جلوگیری از هرگونه مشکل قبل از رخ دادن آن ها ، طراحی شده است .

آخرین نسخه پلسک (Plesk Obsidian 18.0) در اکتبر سال 2019 منتشر شد . از آن زمان ، چندین بار به روز شده است و در حال حاضر از 10 فوریه 2020 در نسخه 18.0.23 است.

در ضمن : ما در حال مقایسه Plesk Obsidian 18.0.23 Update 4 با cPanel 78 هستیم .

شباهت های cPanel و Plesk

هر دو پنل مجموعه عملکرد های زیر را برای مدیریت وب سایت ارائه می دهند :

مدیریت سیستم نام دامنه :

تجدید دامنه ، ویرایش DNS ، انتقال دامنه ، مدیریت زیر دامنه و ثبت دامنه های جدید .

مدیریت سیستم ایمیل :

راه اندازی حساب های ایمیل جدید ، فرستنده های ایمیل و فیلترهای اسپم ایمیل .

مدیریت FTP :

مدیر حساب کاربر ، مدیریت رمز عبور و سهمیه سیستم فایل

دسترسی به سیستم فایل مبتنی بر وب

مدیریت SSH کاربر / کلید

مدیریت پایگاه داده

مدیریت بکاپ :

یک برنامه بکاپ داخلی یا دسترسی به برنامه بکاپ شخص ثالث

دسترسی به Logfile  و تهیه گزارش

سیستم های پلاگین برای پیکربندی سرویس های اضافی و نصب برنامه ها :

وردپرس ، جوملا ، دروپال ، زن کارت و …

با این که آن ها شباهت های زیادی دارند ، اما تفاوت های مهمی نیز وجود دارد …

cPanel هنوز با سرورهای Windows سازگار نیست !

اگر وب سایت شما کد ASP یا .NET را اجرا کند یا به طور مستقیم به پایگاه داده های Microsoft Access یا MSSQL دسترسی پیدا کند ، Plesk گزینه بهتری است . قبلا cPanel ، نسخه ای با عنوان Enkompass برای سرورهای ویندوز ارائه داد ، اما از سال 2014 ، cPanel دیگر از آن پشتیبانی نکرد .

ویژگی های امنیتی

هر دو پنل دارای ویژگی های امنیتی هستند که می توانند برنامه های وب ، از جمله احراز هویت چند لایه و حفاظت از فایروال برنامه های وب را ایمن نگه دارند . مجموعه های امنیتی این دو ، خدمات مختلفی را برای دست یابی به اهداف مشابه ارائه می دهند .

ویژگی های امنیتی cPanel شامل موارد زیر است :

 • دایرکتوری های محافظت شده با رمز عبور
 • عدم پذیرش آدرس IP
 • SSL / TLS برای شرکت های تجارت الکترونیکی
 • تنظیمات کلید GnuPG برای رمزگذاری
 • IP deny manager
 • دسترسی SSH / shell

همچنین از طریق HotLink (برای جلوگیری از سو استفاده از فایل رسانه ) و Leech (برای جلوگیری از استفاده بازدیدکنندگان غیر مجاز از نام کاربری و رمز عبور ارسال شده به صورت عمومی ) از سایت محافظت می کند .

شباهت های cPanel و Plesk

بخش اول : مجموعه امنیتی cPanel

برخی از جدیدترین ویژگی های cPanel در نسخه 86 نیز از فرآیند حفاظت بهتری برخوردار هستند . به عنوان مثال ، یک رابط کاربری با حریم خصوصی ساده دایرکتوری را ارائه می دهد ، که یک ستون Actions را به فهرست اضافه می کند .

این ویژگی جدید به شما اجازه می دهد تا به عنوان مدیر سیستم ، مجوز های حریم خصوصی برای هر زیر شاخه ( subdirectory ) را تعیین کنید . در نسخه 86 ، همچنین هنگام چرخش کلید DNSSEC به شما اطلاع داده می شود تا احتمال حمله را کاهش دهید .

ویژگی های امنیتی Plesk شامل موارد زیر است :

 • ادغام دایرکتوری فعال
 • احراز هویت شبکه های اجتماعی
 • خدمات ضد اسپم ورودی و خروجی
 • سیستم پیشگیری از نفوذ Fail2Ban 

شباهت های cPanel و Plesk

بخش دوم : بخش امنیتی Plesk

آخرین نسخه از Plesk هم هنگام کار با گواهینامه های SSL / TLS تجربه کاربری بهبود یافته ای را ارائه کرده است .

با استفاده از گواهینامه های SSl / TLS می توانید تمام دامنه ها ، دامنه های افزودنی و زیر دامنه ها را به صورت خودکار ایمن کنید . به لطف ویژگی جدید ” Keep Secured ” ، می توانید امنیت وب سایت خود را راحت تر کنترل کنید.

همچنین در هر دو فهرست cPanel و Plesk ، برنامه های افزودنی متعددی برای بهبود امنیت وب سا یت وجود دارد .

نتیجه نهایی در مقایسه امنیت : ویژگی های اصلی هر بسته متفاوت است ، اما هر دو ابزار امنیتی با کیفیت بالا را ارائه می دهند.

حساب های فرعی و نقش های کاربر

کنترل پنل ها دسترسی کاربر را به روش های بسیار مختلفی مدیریت می کنند.

cPanel برای دسترسی به یک گذرواژه واحد نیاز دارد که در هنگام راه اندازی حساب ایجاد می شود . بعد ادمین می تواند عملکرد های خاصی را به زیر حساب  (sub-account) کاربران اختصاص دهد .

عملکرد ها محدود به استفاده از ایمیل ، FTP و دیسک وب هستند .  جنبه های دیگر وب سایت ، مانند مدیریت فایل ، دسترسی به پایگاه داده و لیست های ایمیل ، در دسترس نیست .

برعکس ، Plesk حساب های کاربری فردی را با اعتبار ورود به سیستم و دسترسی کامل خود امکان پذیر می کند . مدیر حساب می تواند با تعریف اشتراک ها و نقش ها ، منابع و خدمات را برای حساب های کاربری باز یا پنهان کند . این دسترسی مبتنی بر نقش ، انعطاف پذیری مورد نیاز بسیاری از کاربران cPanel را فراهم می کند .

مدیریت حساب سرور

فراتر از ابزار های مدیریت یک وب سایت ، cPanel و Plesk راه حل هایی برای مدیریت چندین حساب در سرور ارائه می دهند . با این حال ، راه حل های آن ها بسیار متفاوت است و یک نقطه تمایز اصلی است.

cPanel یک برنامه جداگانه برای مدیریت سایر حساب های وب سایت در سرور ارائه می دهد : WHM. گرچه این مدیر سرور قوی است ، با این وجود یک برنامه کاملاً جداگانه است . به روزرسانی گذشته به کاربران اجازه می داد تا از طریق سرویس احراز هویت دلخواه و سازگار ، مستقیماً وارد cPanel و WHM شوند .

شباهت های cPanel و Plesk

بخش سوم : WHM – برنامه سرور cPanel

در Plesk ، این دو عملکرد با استفاده از بخش های جداگانه در همان رابط مبتنی بر مرورگر ادغام می شوند. این امکان مدیریت سریع سرور در کنار حساب های جداگانه وب سایت را فراهم می کند . از صفحه اصلی پنل شما ، کاربران با نقش مدیریت سرور می توانند :

 • گزارشات استفاده از سرور و ترافیک را کنترل کنند .
 • حساب ها را باز یا اصلاح یا تعلیق کنند .
 • اشتراک ها را مدیریت کنند .
 • تنظیمات سرور جهانی را پیکربندی کنند .
 • زبان و پوسته سرور را تنظیم کنند .
 • دامنه های موجود در سرور را کنترل کنند .
 • فروش افزونه های نرم افزار و اسکریپت به مشتریان

شباهت های cPanel و Plesk

حالت چهارم : بخش مدیریت سرور Plesk

با چنین رویکردهای واگرایی در مدیریت سرور ، انتخاب به اولویت کاربر برمی گردد . اگر می خواهید قابلیت وب مستر در کنار مدیریت سرور داشته باشید ، Plesk برای شما گزینه بهتری است . اگر ترجیح می دهید این دو عملکرد را جداگانه نگه دارید ، ممکن است عملکرد cPanel گسترده تری داشته باشد.

برنامه های تلفن همراه

Plesk دو برنامه موبایل دارد : منیجر و مانیتور موبایل . ادمین ها می توانند از Mobile Monitor استفاده کنند برای :

مشاهده اطلاعات مربوط به یک سرور : سیستم عامل ، CPU ، نسخه Parallels Plesk و غیره.

 

مشاهده شاخص های حیاتی سلامت سرور : میانگین بار CPU ، مصرف حافظه ، استفاده از swap و غیره
در رویداد های Parales Plesk مشترک شوید و اشتراک آن ها را لغو کنید .

Plesk Manager نسخه برتر Mobile Monitor است . این به مدیران اجازه می دهد تا به مهم ترین اطلاعات در مورد سرورهای Parallels Plesk و کنترل عملکرد های اصلی مدیریتی دسترسی پیدا کنند .

cPanel همچنین برنامه ای دارد که در Android و iOS قابل دسترس است. این برنامه شما را به حساب میزبانی cPanel متصل می کند و به شما امکان می دهد فایل ها ، فوروارد ها ، ایمیل ها ، دامنه های پارک شده ، زیر دامنه ها و موارد دیگر را مدیریت کنید .

رابط شهودی

cPanel مجموعه ای از برنامه ها را با هدف ارائه یک تجربه جامع ارائه می دهد . برای کاربران باتجربه ، این ممکن است یک مزیت باشد. شما به راحتی می توانید عملکرد هایی را که دوست دارید انتخاب کنید. با این حال بسیاری از کاربران باتجربه تر ، رابط کاربری را بهم ریخته می دانند .

تا جایی که به نظر می رسد ، cPanel همه برنامه ها و ابزار ها را در گروه ها ( فایل ها ، پایگاه های داده ، ایمیل و …) دسته بندی می کند . هر گروه را می توان از طریق کشیدن و رها کردن  بالا و پایین برد .

شباهت های cPanel و Plesk

 

بخش پنجم : داشبورد cPanel

پلسک رویکرد ساده تری را در پیش می گیرد .  برنامه پایه ممکن است از جامعیت کمتری برخوردار باشد اما برای مبتدیان کمی گیج کننده  باشد .

به خاطر همین مسئله است که Plesk بسته به سیستم عامل سرور گزینه های سفارشی را به مشتریان ارائه می دهد ، بنابراین رابطی که برای یک کاربر ظاهر می شود ممکن است با مشتری دیگری که نسخه دیگری خریداری کرده متفاوت باشد.

سبک کلی رابط Plesk را می توان به عنوان یک سازمان مبتنی بر بخش توصیف کرد . به عنوان مثال دسته های اصلی ، مانند اطلاعات سیستم و دامنه ، در سمت چپ نشان داده می شوند و گزینه های گروه انتخاب شده در پنجره سمت راست بزرگتر ظاهر می شوند.

 

شباهت های cPanel و Plesk

بخش ششم : کنترل پنل Plesk

خوشه بندی چند سرور

Plesk از خوشه بندی چند سرور پشتیبانی نمی کند . برای مدیریت خوشه های سرور به افزونه ای به نام Plesk Automation نیاز دارید .

cPanel از زمان انتشار WHM نسخه 11.44 راه حل های خوشه بندی چند سرور را ارائه داده است. با استفاده از کلید های دسترسی از راه دور ، کاربران می توانند به یک سرور اصلی و یک یا چند سرور اضافی دسترسی پیدا کنند .

کاربر می تواند تغییراتی را در برنامه اصلی ایجاد کند ، و این تغییرات به سایر سرور های مرتبط در خوشه فیلتر می شود . یا یک کاربر می تواند به یک سرور خاص در خوشه رفته و در آن جا تغییراتی ایجاد کند.

جدول زمانی برای پشتیبانی از HTTP/ 2

در تلاش برای پیشبرد عملکرد وب سایت ، گروه ویژه مهندسی اینترنت HTTP / 2 را توسعه دادند . این پیشرفت در پروتکل HTTP در راستای کاهش زمان بارگذاری صفحه ، کمک به رفع گرفتگی اتصال TCP و جلوگیری از چندین روش پیشرفته هک است .

امروزه Plesk از HTTP / 2 پشتیبانی می کند و از سال 2016 ، وب سرور IIS 10 را معرفی کرد که شامل ویژگی هایی مانند زیر دامنه های wildcard ، پشتیبانی از HTTP / 2 و مجموعه های رمزگذاری جدید است.

آخرین نسخه cPanel فایل های make را برای HTTP / 2 فراهم می کند ، که توسعه دهندگان را قادر می سازد تا آن را به عنوان پیکربندی سفارشی بکار بگیرند . از آنجایی که این یک فرآیند سفارشی سازی است ، مشکلی برطرف نمی شود یا پشتیبانی انجام  نمی شود .

cPanel همچنین می گوید که آن ها قصد ندارند از HTTP / 2 در این نسخه فعلی پشتیبانی کنند ( از طریق بروزرسانی یا موارد دیگر ) و هنوز کار هایی برای پشتیبانی از آن در آینده وجود دارد .

plesk و cpanel

خلاصه بحث انتخاب بین Plesk و cPanel

امیدواریم که این نقاط تمایز به شما کمک کند تا کنترل پنل صحیحی را برای نیاز های مدیریت وب سایت خود انتخاب کنید . هر دو محصول در وب سایت های خود دموی رایگان ارائه می دهند ، پیشنهاد می کنم حتماً آن ها را بررسی کنید تا ببینید کدام یک را ترجیح  می دهید .

به جزئیات دقت کنید . در حالی که هر دو پنل عملکرد های مشابهی را ارائه می دهند ، تفاوت آن ها به اندازه کافی فاحش است تا تجربه کاربری بسیار متفاوت را ارائه دهند . برخی معیارها ( مثلاً استفاده از سرورهای ویندوز ) می توانند تصمیم گیری را آسان کنند . سایر نکات ( مثل طراحی رابط ) به اولویت شخصی بستگی دارد.

آخرین مسئله ای که باید به آن توجه کنید :

جابجایی سرور بین دو پنل توصیه نمی شود . Plesk اسکریپت های حذف نصب را ارائه می دهد . اما cPanel این کار را نمی کند . در صورت تمایل به حذف مجدد آن ، نیاز به قالب بندی مجدد سرور و نصب مجدد سیستم عامل است . علاوه بر این ، داده های Plesk نمی توانند به cPanel وارد و از آن صادر شوند ، یا بالعکس . این امر انتقال داده ها از یک پنل به پنل دیگر یا از یک میزبان به میزبان دیگر را دشوار می کند .

پس توصیه می کنم از همان اول انتخاب هوشمندانه ای داشته باشید . برای مشاوره بیشتر در مورد میزبانی وب به لوکس هاست مراجعه کنید و از مدیریت میزبانی وب سایتتان لذت ببرید .