عدم تمدید نام دامنه و در نتیجه از دست دادن آن ، خیلی بیشتر از یک مشکل کوپک است . این اتفاق ضربه بزرگی به برند ، تجارت و روابط شما با مشتریان وارد می کند .

اگر زیاد درباره دامنه ها اطلاعات ندارید ، ممکن است ندانید که آن ها تاریخ انقضا دارند . و این تاریخ انقضا به این دلیل است که نمی توان دامنه ها را یک بار برای همیشه خرید . هنگام ثبت نام دامنه ، در واقع شما در حال اجاره آن برای مدت زمان معین ، معمولاً از 1 تا 10 سال هستید .

در این پست ، ما در مورد اهمیت نام دامنه ، چرخه حیات نام دامنه ، آنچه با انقضای نام دامنه اتفاق می افتد و تمدید نام دامنه بحث می کنیم .

دلایل اهمیت تمدید نام دامنه

تمدید نام دامنه

اهمیت یک نام دامنه

نام دامنه مهمتر از چیزیست که حتی تصورش را بکنید . آن ها بخش بزرگی از هویت آنلاین شما هستند و برند شما را به مخاطبان معرفی می کنند .

یک نام دامنه خوب ، به کسب و کار شما اعتبار می دهد و آن را از وب سایت های دیگر متمایز می کند . این اعتبار به مشتریان شما حس اعتماد را القا می کند . به تلاش هایتان در زمینه SEO کمک می کند و به شما نیرویی برای رشد و بازاریابی تجارت دیجیتال تان می بخشد .

خطرات از دست دادن نام دامنه

وقتی نام دامنه خود را از دست می دهید ، متاسفانه بخشی جدایی ناپذیر از برند تجاری تان را از دست می دهید .

دامنه شما دقیقا مثل یک پل ارتباطیسیت که مردم با برند تجاری شما دارند . در واقع ، این آدرسی است که برای رسیدن به مکان دیجیتالی تان نیاز دارند .

اگر نام دامنه خود را تمدید نکنید و اعتبار آن منقضی شود ، تقریباً توسط همه افراد ، از جمله رقبای شما ، قابل دسترسی برای خرید می شود  .

آیا می توانید تصور کنید که یک رقیب نام دامنه شما را بدزدد و آن را به سایت اصلی خود ریدایرکت کند ؟ آن ها حتی نیازی به ایجاد تغییر مسیر برای صدمه زدن به تجارت شما ندارند . تنها کاری که باید انجام بدهند این است که نام دامنه را حفظ کنند تا دیگر نتوانید از آن استفاده کنید .

نام دامنه های منقضی شده کالا های داغی هستند . پس از ثبت نام دامنه و استفاده از آن ، می تواند سابقه ای از ترافیک وب سایت که از قبل به دست آمده و بک لینک را دوباره ایجاد کند ، و آن ها را برای بسیاری از افراد ارزشمند می کند .

تمدید نام دامنه

خطر منقضی شدن نام دامنه فقط مربوط به دزدیده شدن توسط رقبا نیست . نام دامنه منقضی شده می تواند بر SEO یا بهینه سازی موتور جستجو هم تأثیر بگذارد .

اگر سایت شما به این دلیل از بین رفته باشد که تمدید نام دامنه را انجام نداده باشید ، این موضوع برای موتورهای جستجو خیلی بد به نظر می رسد . و احتمال زیادی هم وجود دارد که سایت شما رتبه خود را در نتایج موتور جستجو از دست بدهد .

و بعد از همه این مسائل ، مرحله بعدی تهدید شدن برندتان است که باید نگران آن باشید . هنگامی که نام دامنه تان منقضی می شود ، در معرض از دست دادن آن به طور کامل و واگذاری به یک خریدار دیگر هستید .

این بدان معناست که تمام زحمات شما برای بازاریابی ، راه اندازی سایت و ایجاد اعتماد مصرف کننده از بین رفته است . این اتفاق شما را بر می گرداند سر نقطه اول  و شما باید همه این کار ها را از نو دوباره انجام دهید .

تمدید نام دامنه

نمونه های واقعی نام دامنه های منقضی شده

آیا نام Foursquare را شنیده اید ؟ هنگامی که آن ها تازه راه اندازی شده بودند ، فراموش کردند نام دامنه خود را تمدید کنند .

برای شغلی که در آن زمان نزدیک به 80 میلیون دلار ارزش داشت ، این یک اشتباه بزرگ بود و برای  آن ها چیزی جز شکست باقی نگذاشت .

عدم تمدید نام دامنه همچنین می تواند به جایی از شما آسیب برساند که بیشترین آسیب را می بیند . درست به کیف پول شما !

در سال 2017 ، ارتباطات Sorenson هم فراموش کردند نام دامنه خود را تمدید کنند . با این حال ، آن ها ارائه دهنده خدمات برای بسیاری از آمریکایی های دارای معلولیت هستند و انقضای دامنه آن ها ” قطع خدمات قابل پیشگیری ” تلقی می شود . در نهایت ، آن ها مجبور شدند 2.7 میلیون دلار به اضافه 252 هزار دلار جریمه اضافی بپردازند .

چرخه حیات نام دامنه

چرخه های عمر نام دامنه را می توان به چهار قسمت تقسیم کرد : Active ، Expired ، Redemption Grace Period و Pending Deletion .

تمدید نام دامنه

Active ( فعال ) :

وقتی دامنه شما فعال است ، می توانید تنظیمات آن را تغییر داده و اطلاعات تماس را اصلاح کنید . داشتن نام دامنه فعال برای آنلاین نگه داشتن وب سایت و کار با ایمیل حرفه ای ضروری است . دامنه پس از ثبت فعال می شود ، این دوره های ثبت نام از 1 تا 10 سال طول می کشد .

Expired ( منقضی شده ) :

دامنه یک روز پس از تاریخ انقضا رسماً منقضی می شود . در این حالت ، وب سایت و آدرس های ایمیل مرتبط با نام دامنه شما کار نمی کنند . در عوض ، وب سایت شما یک صفحه ” parked ” را نشان می دهد .

توجه : دیگران می توانند نام دامنه را به محض انقضا مناقصه کرده و بخرند . با این حال ،  اگر شما تمدید نام دامنه را ظرف 30 روز از تاریخ انقضاء آن انجام دهید ، تازه به اولویت سوم برای باز پس گیری آن می رسید .

Redemption Grace Period ( دوره باز خرید ) :

پس از گذشت حدود 45 روز از وضعیت منقضی شدن دامنه ، نام دامنه وارد یک مهلت بازخرید می شود . برخی از TLD ها ممکن است روز پس از انقضا ، دوره بازخرید را وارد کنند .

توجه : اگر دامنه شما در دوره بازخرید قرار دارد ، می توانید آن را بازیابی کنید . بیشتر ثبت نام کنندگان علاوه بر نرخ تمدید طبیعی دامنه شما ، هزینه بازخرید را نیز دریافت می کنند .

Pending Deletion ( در انتظار حذف ) :

پس از ورود دامنه به مرحله در انتظار حدف ، دیگر نمی توان آن را بازیابی کرد . حدود 5 روز در این وضعیت باقی می ماند و سپس برای ثبت نام مجدد در دسترس عموم قرار می گیرد .

اگر این اتفاق بیفتد ، می توانید نام دامنه را دوباره بخرید . البته با این فرض که شخص دیگری این کار را نکرده باشد و شما مجبور به پرداخت هیچ گونه هزینه ای برای بازخرید نباشید . بلکه فقط هزینه ثبت نام عادی را پرداخت کنید .

نکاتی برای تمدید نام دامنه

تمدید نام دامنه

در اینجا چند نکته برای تمدید نام دامنه آورده شده است که به مدیریت دامنه های شما کمک می کنند و زندگی را برایتان کمی آسانتر می کنند .

اعلان های یادآوری تمدید دامنه را فعال نگه دارید .

اگر آن ها را خاموش کرده و تمدید نام دامنه خودکار را تنظیم نکنید ، این کار می تواند یک پیش زمینه برای یک فاجعه باشد . ثبت کنندگان دامنه معمولا 30 روز قبل از اینکه دامنه شما منقضی شود ، یک ایمیل ارسال خواهند کرد و ظرف 5 روز از تاریخ انقضا ، دوباره آن را ارسال می کنند .

گزینه تمدید نام دامنه خودکار را تنظیم کنید .

به این ترتیب ، دیگر نگران از دست دادن یاد آوری ایمیل در صندوق ورودی و گم شدن آن لا به لای پیام های دیگر نخواهید بود .

هرگونه اطلاعات صورتحساب قدیمی را به روز رسانی کنید .

اگر کارت اعتباری خود را گم کنید ، یا اگر به طور طبیعی منقضی شود ، اصلا نیاز نیست نگران شوید . به جای اینکه دلهره از دست رفتن نام دامنه خود را داشته باشید ، اطلاعات خود را مرور کنید تا ببینید چه هزینه هایی وجود دارد و آن خدمات را با اطلاعات کارت جدید خود به روز کنید .

ثبات داشته باشید .

ثبت چندین نام دامنه با تاریخ انقضا متفاوت در ثبت کنندگان مختلف اصلا آسان نیست . ما توصیه می کنیم دامنه های خود را با یک ثبت کننده نگه دارید تا بتوانید همه آن ها را در یک مکان زیر نظر داشته باشید .

آیا آدرس ایمیل شما به روز است ؟

اگر اینگونه نباشد ، هرگز ایمیل یادآوری تمدید نام دامنه را دریافت نخواهید کرد . اگر دامنه متعلق به خود شماست ، مطمئن شوید که آدرس ایمیل شما با مدرسه یا مشاغلی که دیگر در آن تحصیل نمی کنید یا در آن کار نمی کنید مرتبط نیست .

با تمدید نام دامنه از بیزینس ، نام تجاری و سایت خود محافظت کنید .

خرید نام دامنه اولین سرمایه گذاری برای وب سایت و تجارت آنلاین اشماست . با تنظیم گزینه تمدید نام دامنه به صورت خودکار ، راهتان را ادامه دهید تا هم نام دامنه خود را از دست ندهید و هم نام تجاری تان را حفظ کنید .