آموزش به روز رسانی تنظیمات در سی پنل
آموزش به روز رسانی تنظیمات در سی پنل آموزش

آموزش به روز رسانی تنظیمات در سی پنل

هنگامی که برای اولین بار وارد cPanel می شوید ،باید اطمینان حاصل کنید که برای به روزرسانی اطلاعات تماس و تغییر رمز عبور خود ، از بخش ”  PREFERENCES ” یا همان تنظیمات  اقدام می کنید  . ( برای اطلاعات بیشتر مقاله آموزش ورود به cpanel را بخوانید ) .

سی پنل

در اینجا نحوه انجام این کار را مرحله به مرحله برای شما آورده ایم :

 

  1. تغییر پسورد

جداً به شما توصیه می کنم به محض اینکه برای اولین بار وارد  cPanel شدید ، تغییر پسورد را انجام دهید .

 

بر روی ” Password & Security ” کلیک کنید . شما به این صفحه منتقل خواهید شد :

password and security

قبل از انتخاب پسورد جدید ، باید گذرواژه قدیمی تان را وارد کنید .

 

وقتی نوبت به راه اندازی گذرواژه جدید رسید ، می توانید از پسورد ساز  استفاده کنید یا اینکه خودتان یک پسورد جدید تعیین کنید . استفاده از رمز عبورساز  روش درستی است . چون یک پسورد قوی و با امنیت بالا به شما می دهد . فقط روی دکمه کلیک کنید و اجازه بدید تا پسورد ساز  بقیه کار را بر عهده بگیرد :

password generator

بهترین راه برای ذخیره این رمز عبور استفاده از یک ابزار مدیریت رمز عبور است ( مانند LastPass که  رایگان است ) . به این ترتیب ، لازم نیست گذرواژه را بخاطر بسپارید . مهم نیست چه کاری انجام می دهید ، رمز ورود خود را در یک فایل Word یا چیزی شبیه این در کامپیوتر ذخیره نکنید . زیرا جاییست که به راحتی قابل کشف است .

 

2 . به روز رسانی اطلاعات تماس

یکی از مهم ترین کار هایی که باید در cPanel انجام دهید ارائه ایمیل است . که به وسیله آن در صورت نیاز می توانید آپدیت ها را دریافت کنید .

 

چرا این مرحله بسیار مهم است ؟

 

  • بدون تنظیم یک ایمیل فعال در این بخش ، اگر هر اتفاق مهمی در پیکربندی شما رخ دهد ، cPanel نمی تواند با شما ارتباط برقرار کند .

 

  • همچنین باید آدرس ایمیل را به نشانی تنظیم کنید که به هیچ نام دامنه ای که در این cPanel میزبان هستید ، پیوست نشود . در غیر این صورت ، هنگام بروز هرگونه اتفاق در پیکربندی شما ، ممکن است آن دامنه نیز به خطر بیفتد . بنابراین تلاش برای برقراری ارتباط با شما غیرممکن است .

برای رفتن به این تنظیمات ، روی ” Contact Information ” کلیک کنید تا به صفحه زیر بروید :

contact information

پیشنهاد می کنیم همه کادر های زیر ”  Contact Preferences ” را علامت بزنید . زیرا همه آن ها آپدیت هایی هستند که می توانند به شما فعالیت های مشکوک یا یک مشکل میزبانی را هشدار دهند . مثلا اگر شخص دیگری پسورد شما را تغییر دهد یا اگر فضای دیسک در حال اتمام باشد .

 

 

 3 . افزودن کاربر جدید

فرض کنیم شما می خواهید با شخصی برای کمک در مدیریت وب سایت های خود کار کنید . یا اینکه یک شریک تجاری معتمد دارید و او نیاز به دسترسی به تنظیمات هاستینگ نیز دارد . آن شخص باید  در cPanel پروفایل کاربری شخصی داشته باشد .

 

برای انجام این کار ،  روی گزینه ”  User Manager ” کلیک کنید که در همان بخش ” PREFERENCES ” است .

user manager

سپس شما به صفحه زیر منتقل خواهید شد :

user manager

 

در آن بخش ،  تمام حساب هایی را که در حال حاضر در cPanel تنظیم شده اند ، مشاهده می‌کنید .

در کنار هر حساب سه نماد وجود دارد (می توانید آن ها را در تصویر بالا ببینید) :

 

نماد پاکت

نشان می دهد که آیا شخص حساب ایمیل در سیستم تنظیم کرده است یا نه . اگر نماد رنگی باشد ، یک حساب ایمیل تنظیم شده است . اگر خاکستری شده باشد ، پس وجود ندارد .

 

نماد کامیون

نشان می دهد که آیا شخص دارای یک حساب FTP است یا نه . باز هم ، رنگی برای داستن و خاکستری نشانه نداشتن است .

 

نماد دیسک

نشان می دهد که آیا کاربر می تواند از خدمات دیسک وب که بخشی از cPanel هستند استفاده کند .

 

با استفاده از گزینه های گفته شده در زیر نام حساب کاربری ، می توانید به راحتی هر کاربری را در آنجا ویرایش کنید ، رمز ورود او را تغییر دهید یا آن ها را حذف کنید .

 

برای افزودن کاربر جدید ، روی دکمه ” Add User ” در گوشه بالا سمت راست کلیک کنید :

user manager

سپس به صفحه زیر منتقل می شوید :

user manager

شما اسم کامل کاربر ، نام کاربری ، دامنه ای را که کاربر جدید باید با آن مرتبط شود و در صورت تمایل ،  یک ایمیل جایگزین را برای دسترسی به کاربر اضافه می کنید . همچنین از شما می خواهد تا برای کاربر گذرواژه ایجاد کنید .

 

درست در زیر این قسمت ها ، بخشی را پیدا خواهید کرد به نام ” Services ” یا خدمات که در آن می توانید از تعدادی تنظیمات  مهم مراقبت کنید . جالب است که آن ها با سه نمادی که در  چند پاراگراف بالا گفتیم مطابقت دارند :

services

ایمیل

به شما امکان می دهد حسابهای ایمیل را برای کاربر جدید فعال یا غیرفعال کنید . همچنین می توانید برای میزان فضای هر حساب محدودیت تعیین کنید .

 

FTP

به شما اجازه می دهد تا دسترسی حساب ها به تنظیمات هاستینگ از طریق FTP را فعال یا غیرفعال کنید . از FTP می توان برای بارگذاری پرونده ها در وب سایت استفاده کرد . همچنین می توانید انتخاب کنید کاربر جدید به چه دایرکتوری دسترسی داشته باشد و یا فضای استفاده وی را محدود کنید .

 

مجوز های وب دیسک

باید فقط برای حساب های سطح بالای ادمین محفوظ باشد . دسترسی به سطح ” Read-Write ” به کاربر این اجازه را می دهد که تقریباً هر کاری که دلش بخواهد در دایرکتوری مشخص شده انجام دهد . (از جمله حذف پرونده ها ) ! گزینه ”  Read-Only ” فقط اجازه خواندن ، دانلود و فهرست کردن پرونده ها را می دهد .

 

بعد از اتمام این تنظیمات ، روی ” Create ” یا ” Create and Add Another User ” در پایین صفحه تنظیمات کلیک کنید .