ارزش نام دامنه شما چقدر است ؟
ارزش نام دامنه شما چقدر است ؟ آموزش

نام دامنه من چه ارزشی دارد ؟ چطور بفهمم ارزش آن چقدر است ؟

خیلی از ما ها عاشق این هستیم که مطمئن شویم چیزی که متعلق به خودمان است بسیار ارزشمند است . شاید مثلاً آن گلدان قدیمی در اتاق زیر شیروانی هزاران دلار ارزش داشته باشد . با این حال ، این فقط عتیقه های گرد و غبار نیستند که می توانند به طور غیر منتظره سودآور باشند . چیزی به سادگی یک نام دامنه هم می تواند ارزش پنهان قابل توجهی داشته باشد .

با این حال ، برای اینکه بفهمید در کدام منطقه ارزشمندی از این دنیای دیجیتال نشسته اید یا نه ، باید بدانید که در وهله اول چه چیزی یک نام  دامنه را ارزشمند می کند .

خوشبختانه ، کشف این مسئله به آن اندازه پیچیده و وقت گیر نیست که فکر می کنید  . در اصل ، تخمین ارزش نام دامنه به این نیاز دارد تا کمی تحقیق کنید .

در این مقاله ، ما در مورد اهمیت ارزیابی نام دامنه بحث خواهیم کرد . همچنین برخی از مهم ترین عواملی که ارزش دامنه را تعیین می کند بررسی خواهیم کرد . و به شما نشان خواهیم داد که برای تخمین قیمت نام دامنه خود چه کاری می توانید انجام دهید . پس شروع کنیم !

 

مقدمه ای بر ارزیابی نام دامنه

ارزش نام دامنه

چه قصد فروش دامنه را داشته باشید ، یا فقط می خواهید بدانید که ارزش دامنه شما چقدر است ، باید فرآیندی به نام ارزیابی دامنه را انجام دهید . در هر صورت ، این روشی برای تخمین ارزش یک نام دامنه خاص است .

قبل از ادامه ، بیایید به سرعت برخی از اصول نام دامنه را مرور کنیم . نام دامنه به بخش اصلی URL یک سایت ، که بازدید کنندگان برای دسترسی به صفحه اصلی سایت از آن استفاده می کنند ، اشاره دارد . به عنوان مثال ، نام دامنه ما luxhost.org است .

یک نام دامنه از دو جز اصلی تشکیل شده است :

دامنه سطح دوم ( SLD ) :

این به قسمت اصلی URL اشاره دارد که معمولاً شامل اسم وب سایت یا مشاغل متعلق به آن است . در مثال ما ، این قسمت اصلی همان ” luxhost ” است .

دامنه سطح بالا ( TLD ) : 

این همان چیزی است که در انتهای نام دامنه ظاهر می شود . در مثال ما دامنه سطح بالا همان org. است .  صد ها مورد از TLD های قابل دسترس برای استفاده وجود دارد . اما برخی از محبوب ترین TDL ها عبارتند از : com ، .net .org .gov , .edu. .

شما خودتان باید یک دامنه را توسط یک فروشنده معروف به ثبت کننده دامنه ثبت کنید . همچنین می توانید نام دامنه را از چندین شرکت میزبانی وب هم خریداری کنید .

در واقع luxhost.org ، با ارائه یک رابط کاربری آسان برای جستجو ، خرید و مدیریت دارایی های شما ، در حوزه های مختلف تخصص دارد .

اگر می خواهید میزبانی وب و دامنه های خود را از یک ارائه دهنده بگیرید و مدیریت تمام وکمال سایت خود را در دست داشته باشید ، لوکس هاست می تواند بسیار مفید باشد .

وقتی که یک نام دامنه خریداری کردید و آن را به سایت خود لینک دادید ، باید بیشتر به آن توجه کنید . با این حال ، گاهی اوقات ارزش این را دارد که بدانید نام دامنه شما چقدر ارزش دارد .

انجام این کار زمانی اهمیت خواهد داشت که بخواهید دامنه ای را که استفاده نمی کنید یا نام دامنه فعلی تان را بفروشید . در این موارد ، هوشمندانه ترین کار این است که ارزش نام دامنه خود را لحظه به لحظه بدانید . در این صورت خیالتان راحت است که آن را با قیمت مناسب می فروشید .

چه چیزی یک نام دامنه را ارزشمند می کند ؟

ارزش نام دامنه

شاید فکر کنید فهمیدن ارزش  نام دامنه کار پیچیده ای باشد ولی در اصل تخمین ارزش دامنه آنقدر ها هم سخت نیست . با این حال، قبل از تخمین ارزش آن ، باید بدانید چه عواملی باعث می شوند تا یک دامنه درجه یک و با ارزش شود .

البته لازم است بگویم که که مثل اکثر ارزیابی ها، این یک ارزیابی دقیق نیست . یک نام دامنه همیشه ارزشی خواهد داشت که مردم حاضرند برای آن بپردازند . و نکته اصلی این است که گاهی اوقات ممکن است این تئوری با واقعیت عملی همخوانی نداشته باشد .

با این حال ، با محاسبه ارزش تخمینی دامنه ، یک تصویر ذهنی کلی از دامنه تان پیدا می کنید . لاقل در نهایت نمی توانید دامنه ارزشمندی را با قیمت پایین بفروشید .

با توجه به این موضوع ، بیایید برخی از ویژگی هایی را که در مورد نام دامنه مهم تلقی می شود ، بررسی کنیم . این ویژگی ها شامل موارد زیر هستند :

دامنه سطح بالا ( TLD )

دامنه TLD می تواند قسمت عمده ای از مطلوب بودن آن باشد . به عنوان مثال com. همچنان محبوب ترین گزینه است . ( زیرا به راحتی قابل تشخیص و رایج است ) . بنابراین بسیاری از خریداران به سمت آن گرایش پیدا می کنند . با این حال ، گزینه های جدید تر نیز می توانند مد روز ( و ارزشمند ) باشند .

محبوبیت و ترافیک

اگر در حال حاضر از نام دامنه برای وب سایت خاصی استفاده شده باشد ، میزان ترافیکی که سایت دریافت می کند می تواند به یک عامل حیاتی در محاسبه ارزش دامنه تبدیل شود .

دلیل این امر کاملاً ساده است . اگر دامنه با مخاطبان خاص خودش همراه باشد ، خریدار می تواند بلافاصله از این ترافیک برای سایت خود استفاده کند .

اگر دامنه برای مدتی فعال باشد ، این امر همچنین می تواند به بهینه سازی موتور جستجو (SEO) آن برای مالک جدید کمک کند . که این مورد باز هم باعث جذابیت آن می شود .

کلید واژه ها

درج کلمات کلیدی مناسب در نام دامنه شما یکی دیگر از جنبه های مهم SEO است . طبق یک مطالعه توسط Higher Visibility ، در بیشتر صنایع ، اکثر سایت ها کلمات کلیدی با کیفیت بالا را در دامنه خود دارند .

به عنوان مثال ، وب سایت دارای بالاترین امتیاز برای موتور جستجوی ” هتل ” ،  www.hotels.com  است . به همین ترتیب ، اگر دامنه شما دارای یک کلمه کلیدی مطلوب باشد ، این می تواند ارزش آن را افزایش دهد .

برند پذیر بودن

 اگرچه برند پذیر بودن نام دامنه بسیار دشوار است . اما بسیاری از دارندگان سایت هنگام انتخاب نام دامنه ، این نکته را مورد توجه قرار می دهند .

بسیاری از وب سایت های پربازدید در جهان با مام دامنه های واضح ، به یاد ماندنی و منحصر به فردی مانند :twitter.com ، youtube.com و facebook.com وجود دارند . اگر دامنه شما مشابه  موارد بالا جذاب باشد و جلب توجه کند ، ممکن است خریداران را مورد توجه ویژه ای قرار دهد .

قابلیت هجی کردن

 شاید این مورد برای شما مهم نباشد ، اما اطمینان از املای صحیح نام دامنه می تواند خیلی حساس باشد . به هر حال ، تعداد خریداران بسیار کمی ممکن است تمایل داشته باشند که از سایتی که شلخته و غیرحرفه ای به نظر می رسد خرید کنند .

در عین حال ، استفاده از عبارت با هجی غیر منتظره گاهی می تواند یک مزیت باشد ، زیرا می تواند دامنه را برند پذیر تر کند . به عنوان مثال ، fiverr.com و tumblr.com املای فنی نادرست را برای ایجاد یک نام دامنه به یاد ماندنی و یک برند ماندگار انتخاب کرده اند .

طول دامنه

 یک قانون کلی در رابطه با طول دامنه وجود دارد و آن هم این است که هرچه دامنه کوتاه تر باشد ، افراد بیشتری به آن را توجه می کنند . این قانون همیشه صدق نمی کند .

اختصار به تنهایی نام دامنه ای به هم ریخته مثل zz0xy2c.org را برای خریداران بالقوه جذاب نخواهد کرد . با این حال ، یک دامنه مختصر اغلب کم یاب تلقی می شود و بنابراین از ارزش بیشتری هم برخوردار است . دلیل این امر این است که دامنه های کوتاه تر به یاد ماندنی تر هستند و اشتراک گذاری آسان تر و قابلیت فروش بیشتری دارند .

هنگامی که شما در مورد ارزش بالقوه نام دامنه تان تحقیق می کنید ، همه این موارد را در نظر بگیرید . با این حال ، به یاد داشته باشید که هیچ تضمینی وجود ندارد و ارزش دامنه می تواند به مرور زمان تغییر چشمگیری داشته باشد .

 

چطور ارزش نام دامنه خود را تعیین کنیم ؟ ( در 3 مرحله )

ارزش نام دامنه

عواملی که گفتیم  همگی خوب و تکنیکال بودند . اما برای اینکه بدانید دامنه شما واقعا چقدر ارزش دارد ، باید دقیق تر عمل کنید . برای انجام این کار ، ما در سه مرحله ساده به شما نحوه انجام ارزیابی دامنه را نشان خواهیم داد .

به خاطر داشته باشید که این مراحل تریتیب خاصی ندارند . و نیازی نیست حتما آن ها را همزمان انجام دهید . با این حال ، روش هایی که در مطلب زیر می آید یک فرایند تضمین شده است که می تواند به شما کمک کند درک صحیح و جامعی از ارزش نا دامنه خود داشته باشید .

مرحله 1 : تحقیق درباره اینکه دامنه های مشابه برای چه مواردی فروخته می شوند ؟

ارزش نام دامنه

برای اینکه بفهمید چه افرادی ممکن است مایل به خرید نام دامنه شما باشند ، باید بدانید که افراد دامنه های مشابه را از چه کسانی دریافت می کنند .

قبلاً اشاره کردیم که ارزش دامنه معین می تواند با گذشت زمان به طرز چشمگیری تغییر کند . بنابراین احتمالاً نمی توانید از آنچه در ابتدا برای دامنه پرداخت کرده اید به عنوان مبنای ارزش آن استفاده کنید .

در این مرحله ، شما باید کمی دقیق تر عمل کنید تا ببینید چه نام های دامنه ای در حال حاضر به فروش می رسند و آن ها را با نام های خود مقایسه کنید .

خوشبختانه چندین سایت اطلاعات مربوط به فروش دامنه را جمع آوری می کنند . یکی از این مجلات DN ژورنال است که می تواند در مورد بالاترین میزان فروش گزارش شده در سه هفته گذشته لست ارائه دهد .

سایت دیگری که کاری مشابه انجام می دهد Domain Name Wire است . در وبلاگ آن ، می توانید جمع آوری منظم فروش دامنه های برجسته و اخیر را پیدا کنید .

اگر دامنه شما مختصر باشد ، ممکن است ShortNames هم برای شما مفید باشد . این سایت همچنین فروش های اخیر را جمع آوری می کند ، اما در نام دامنه کوتاه تخصص دارد . موارد برجسته در این لیست ، دامنه های کوتاه ، به یاد ماندنی ، واضح و دارای کلمات کلیدی هستند .

اگر یکی از دامنه های شما خیلی  شبیه این موارد باشد ، ممکن است روی یک معدن طلا نشسته باشید . این لیست ها همچنین می توانند به شما کمک کنند محبوب ترین های اخیر در نام دامنه را بدست آورید .

این سایت ها همه منابع مفید برای کمک به شما در جستجوی نام هایی با بالاترین مقادیر هستند . با این حال ، اگر می خواهید اطلاعاتی در مورد فروش دامنه هایی پیدا کنید که مستقیم تر با دامنه شما قابل مقایسه هستند ، باید کمی عمیق تر عمل کنید . بیایید نحوه انجام این کار را در مرحله بعدی بررسی کنیم .

مرحله 2 : از خدمات ارزیابی نام دامنه استفاده کنید .

سرویس ارزیابی نام دامنه دقیقاً همان چیزی است که به نظر می رسد . این وب سایتی است که به شما امکان می دهد اطلاعات مربوط به دامنه خود را پیدا کنید . به شما کمک می کند ارزش آن را تخمین زده و آن را با نام های مشابه مقایسه کنید .

این نوع خدمات کار بسیار سختی را برای شما انجام می دهد . دامنه شما را به طور خودکار با نام های مشابه مقایسه می کند و اطلاعاتی درباره آنچه دامنه های دیگر را به فروش می رساند جمع آوری می کند .

همچنین ارزش دامنه شما را بر اساس بسیاری از عواملی که در قسمت های بالا بیان کردیم ، اندازه گیری می کند . اگر جدی هستید که قیمت تخمینی را در دامنه خود قرار دهید ، این یکی از ساده ترین روش ها برای رسیدن به خواسته تان است .

در حالی که سایت های ارزیابی بسیاری وجود دارد که می توانید استفاده کنید . ما قصد داریم به طور خاص یکی از شناخته شده ترین ها را بررسی کنیم .  EstiBot .نام دامنهEstiBot پرکاربردترین ابزار ارزیابی دامنه است که بیش از دو میلیون ارزیابی به صورت روزانه انجام می دهد . برای اینکه خودتان امتحان کنید ، می توانید با وارد کردن دامنه ای که می خواهید در قسمت صفحه اصلی قسمت مورد نظر را بررسی کنید و با کلیک بر روی Appraise شروع کنید .

وقتی این کار را انجام دادید ، باید گزارشی از دامنه مشخص شده به شما ارائه شود .

نام دامنهدر بالای صفحه ، مقدار تخمینی و برخی اطلاعات اساسی در مورد دامنه را مشاهده خواهید کرد . با این حال ، اگر به پایین پیمایش کنید ، جزئیات بیشتری در مورد چگونگی رسیدن EstiBot به این مقدار پیدا خواهید کرد . به عنوان مثال ، می توانید کل مبالغی را که دامنه های مشابه با آن مقادیر به فروش می رسند ، مشاهده کنید .

شما همچنین می توانید تعداد زیادی از آمار و تجزیه و تحلیل ها را برای دامنه مشاهده کنید . و تصویر واضح تری از ارزش نهایی آن به ببینید .

ممکن است بخواهید با مقایسه ارزیابی های مختلف دامنه ها ، از برخی ابزار های ارزیابی برای به دست آوردن عذ میانگین با دقت بالاتر استفاده کنید . برای این کار، شما می توانید از دو گزینه DomainIndex و NamePros استفاده کنید .

با این حال ، همانطور که قبلاً هم اشاره کردیم ، ارزش واقعی نام دامنه همان چیزی است که شما واقعاً مایلید برای دامنه تان بپردازد . به همین ترتیب ، اگر پاسخ مشخصی می خواهید ، شاید بهتر باشد مستقیماً به سراغ خریداران احتمالی خود بروید .

مرحله 3 : بفهمید چه کسانی حاظرند برای نام دامنه شما هزینه کنند .

ارزش نام دامنه

وقت گذاشتن برای انجام تحقیق و استفاده از ابزار تخمین بدون شک خیلی هم کار مفیدی است . این کار به شما ایده ای از قیمت های احتمالی  می دهد که می توانید برای دامنه خود در نظر بگیرید . با این حال ، اغلب بهتر است مستقیماً به سراغ خریداران بالقوه بروید تا پاسخ قطعی بگیرید .

به عنوان مثال ، یک دامنه می تواند بسیاری از مواردی را که قبلاً بیان کردیم از نظر تئوری شامل شود . اما هنوز یکی از گزینه های مورد علاقه مردم برای خرید نباشد .

ممکن است دامنه به چیزی که مشتری دنبالش می گردد مرتبط نباشد . یا بیش از حد به یک سایت معروف شباهت داشته باشد . یا حتی دارای مفهوم ناخوشایندی باشد که باعث می شود مورد پسند نباشد .

در طرف مقابل ، عکس این قضیه هم ممکن است اتفاق بیفتد . یعنی شاید دامنه ای باشد که از ارزش خاصی هم برخوردار نباشد ، ولی دقیقا همان چیزی باشد که یک مالک وب سایت خاص به دنبال آن است . این دامنه حتی می تواند سود آورتر از آنچه که پیش بینی می شود باشد .

بهترین راه برای پیدا کردن این موارد قرار دادن نام دامنه برای فروش است . این ممکن است با شنیدن این جمله کمی تعجب کنید ، به خصوص اگر شما هنوز نمی خواهید دامنه خود را از دست بدهید ، اما لزوما این کار یک ریسک نیست .

در واقع ، بسیاری از سایت هایی که به شما اجازه  به خرید و فروش دامنه را می دهند ، همچنین به شما امکان می دهند برای آن ها قیمت رزرو کنید .

اگر قبلاً چیزی را در eBay فروخته اید ، این باید یک مفهوم آشنا برای شما باشد .

اساساً ، قیمت رزرو شده رقمی است که شما تعیین می کنید و به عنوان حداقل قیمتی که می پذیرید ، عمل می کند . اگر قیمت رزروی با پیشنهاد هایی مطابقت نداشته باشد یا از آن فراتر رود ، حراج بدون معامله پایان می یابد .

با این کار می توانید دامنه ای را به حراج بگذارید و ببینید چه افرادی حاضر به پرداخت آن هستند ، بدون اینکه خطر فروش دامنه با هزینه ای کمتر از میزان رضایت شما باشد .

سایتی که ما از آن استفاده خواهیم کرد Flippa است که یک بازار آنلاین دامنه است .

برای شروع ، باید یک حساب کاربری داشته باشید . بخاطر داشته باشید که گرچه حساب ها رایگان هستند ، اما در واقع فروش دامنه برای هر لیست حداقل 9 دلار هزینه دارد . به این ترتیب ، فقط در صورت تمایل به صرف هزینه کمی برای ارزیابی دامنه خود ، باید این کار را انجام دهید . سایت های دیگر متفاوت هستند ، اما بیشتر آن ها هزینه های مشابه توکن را می گیرند .

سپس ، روی Sign Up ( ثبت نام ) در صفحه اصلی Flippa کلیک کنید و مشخصات شخصی خود را وارد کنید . برای فعال کردن حساب خود ، یک ایمیل تأیید دریافت خواهید کرد . روی لینک پیوست شده کلیک کنید و به Flippa بازگردانده می شوید ، در اینجا از شما سوال می شود که آیا به عنوان خریدار ثبت نام می کنید یا فروشنده .

طبیعتاً ، حالا باید گزینه دوم را انتخاب کنید . در صورت انجام این کار ، چند سوال دیگر از شما پرسیده می شود ، بنابراین در صورت لزوم جزئیات خود را اضافه کنید .

پس از انجام این کار ، شما آماده شروع فروش هستید .  گزینه Domains را انتخاب کنید ، و  ارزش دامنه تان را در قسمت نوشتاری که وجود دارد وارد کنید .

مرحله بعدی شامل ارائه اطلاعاتی درباره دامنه و نحوه فروش آن است . شما باید روش Auction را انتخاب کنید . زیرا با این کار سایر کاربران می توانند هر قیمتی را که مایل به پرداخت آن هستند تعیین کنند .

همچنین باید مدت زمان حراج خود را مشخص کنید . به طور کلی چهارده روز باید کافی باشد تا بتوانید ارزش نام دامنه خود را تخمین بزنید . سپس ، به سمت پایین صفحه ، می توانید قیمت شروع دامنه و قیمت رزرو خود را هم تنظیم کنید .

اگر تحت هیچ شرایطی نمی خواهید دامنه را بفروشید ، باید این مقدار را بسیار بالا تنظیم کنید . علاوه بر این ، مطمئن شوید که گزینه Show Reserve Price را تیک نزده باشید . چون در غیر این صورت کاربران می توانند آن را مشاهده کنند . به خاطر داشته باشید که بالاترین نرخ رزرو شده Flippa برای شما 10،000 دلار است .

پس از ارائه تمام مشخصات خود ، می توانید لیست خود را تأیید کنید . وقتی این کار انجام شد ، در سایت ظاهر می شود . در آنجا سایر کاربران می توانند پیشنهادات خود را بدهند .

اکنون می توانید یک گوشه بنشینید و پیشنهادات را بررسی کنید و تخمین دقیقی از ارزش نام دامنه خود برای کاربران واقعی ارائه دهید .

اگر خوش شانس باشید ، کسی به دامنه شما علاقه مند می شود و حتی ممکن است بلافاصله بالاتر از قیمت رزرو شده پیشنهاد کند . در هر صورت ، در پایان این فرآیند باید ایده واضح تری از ارزش نام دامنه خود داشته باشید .

ارزش نام دامنه

ارزیابی کلی

چه بخواهید دامنه ای را بفروشید یا بخواهید به سادگی از ارزش آن مطلع شوید ، انجام ارزیابی دامنه به شما در یافتن پاسخ کمک می کند . 

با درک اینکه چه عواملی در تعیین ارزش دامنه دخالت دارند و انجام کمی تحقیق ضروری ، می توانید به سرعت یاد بگیرید که دیگران چقدر حاظرند بپردازند تا مالک یک دامنه شوند .