بررسی میزان فضای هاست مورد نیاز برای وب سایت
بررسی میزان فضای هاست مورد نیاز برای وب سایت آموزش

بررسی میزان فضای هاست مورد نیاز برای وب سایت

راه اندازی یک وب سایت خرج و مخارج مختلفی برای صاحبان وب که دارای یک برند تجاری سود آور هستند به همراه دارد . در واقع ، هزینه های خاصی از جمله برای فضای هاست وجود دارد که باید در مدیریت روزانه یک سایت در نظر گرفته شود .

محتوای یک صفحه وب فضای دیسک هاست را اشغال می کند . و  به همین دلیل میزبانی وبِ یک سایت هزینه دارد  . حجم یک صفحه معمولی 2 مگابایت است . اما دارندگان سایت باید حجم تبلیغات ، گرافیک ، فیلم و عکس را نیز در نظر بگیرند که همه این ها سرجمع  فضای بیشتری را اشغال می کنند .

با بررسی وب سایت های معمولی و تجزیه و تحلیل برخی از خدمات موجود ، این مقاله می تواند صاحبان وب سایت های جدید را در هنگام تصمیم گیری در مورد میزان فضای هاست مورد نیاز راهنمایی کند .

 

چرا صاحبان سایت نیاز به فضای وب دارند ؟

وب سایت

دارندگان سایت باید در نظر بگیرند که سایتشان چه مقداری از فضای هاست استفاده می کند . چون اگر سایت  محتوای زیادی داشته باشد ، هزینه بیشتری برای آن ها خواهد داشت . این کار باید در هنگام تهیه بیزینس پلن مورد توجه قرار بگیرد . زیرا هر هزینه ای از این قبیل باید با درآمد حاصل از سایت جبران شود .

علاوه بر این ، استفاده بیشتر از فضای دیسک می تواند عملکرد سایت را کاهش دهد . این نکته مهم دیگری است که باید به آن توجه کنید ، چون در صورت اشغال شدن فضای سایت ، امکان درج رسانه و المان های دیگر وجود ندارد .

 

 میزبانی وب چه فضایی را اشغال می کند ؟

موقع راه اندازی یک وب سایت ، صاحبان سایت باید مقدار مشخصی فضای دیسک داشته باشند . این به مقدار داده ای که می توانند در سرور ذخیره کنند اشاره دارد . جنبه های مختلف یک وب سایت فضای هاست بیشتری نسبت به بقیه اشغال می کند .

همچنین میزان فضای هاست مورد نیاز بستگی به نوع وب سایت خواهد داشت . به عنوان مثال ، سایتی مثل YouTube که فیلم یا کلیپ های طولانی را اجرا می کند ، فضای دیسک بیشتری نسبت به یک سایت خبری که عمدتا از متن تشکیل شده ، نیاز دارد .

استاندارد کلی در حال حاضر این است که حجم صفحات وب برای مشاغل کوچک و متوسط ​​در صورت امکان باید زیر 2 مگابایت باقی بمانند .

دلیل این کار این است که هر داده بالاتر از این مقدار ، از پهنای باند بیشتری استفاده می کند و زمان بارگیری آن برای افرادی که سرعت اینترنت کمتری دارند بسیار طولانی خواهد شد .

برای مثال ، اگر یک کاربر اینترنت به یک صفحه وب دسترسی داشته باشد که از فضای 2 مگابایتی از اتصال با سرعت 250 کیلوبیت بر ثانیه استفاده می کند ، بارگیری صفحه برای او 8 ثانیه طول می کشد .

 

در جهان اینترنتی که

رضایت کاربر از سرعت از اهمیت بالایی برخوردار است ، این اتفاق به نوبه خود باعث نارضایتی کاربران می شود  . کاملا واضح است که افرادی که از طریق اتصالات بهتر و سریع تر به صفحه مورد نظرشان دسترسی پیدا می کنند ، می توانند زود تر آن را مشاهده کنند . علاوه بر این ، با ایجاد اتصال 5G و کارآمدتر ، صاحبان وب سایت می توانند در مورد جزئیات صفحات خود بیشتر فکر کنند .

این موضوع در افزایش مقدار فضای هاست مورد استفاده در یک صفحه وب متوسط ​​طی سال ها مشهود بوده است . در سال 2010 ، متوسط ​​اندازه یک صفحه وب 726 کیلوبایت بود . این رقم در سال 2013 ، فقط در طول سه سال ، به 1.7 مگابایت افزایش یافت و همچنان در حال رشد است .

 

دقیقا از چه جنبه هایی نیاز به فضای هاست بیشتر داریم ؟

می دانیم که یک وب سایت از صفحات زیادی تشکیل شده است . اگر میزبان وب مطمئن شود که هر صفحه کمتر از 2 مگابایت فضا می خواهد ، آن وقت راحت تر می تواند تصمیم بگیرد که چطور  رسانه  را در قسمت های مختلف سایت پخش کند . مهم ترین نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که بیش از حد یک صفحه را بارگیری نکنید .

جای تعجب نیست که عناصر مختلف سایت حجم های متفاوتی از فضای هاست را استفاده می کنند . “متن ” ، میزان فضای مورد نیاز  کمتری  از همه نیاز دارد . در حالی که فیلم ها فضای بسیار بیشتری را اشغال می کنند .

فضای هاست

میزان فضای هاست چطور مشخص می شود ؟

مقدار فضای مورد نیاز دیسک هاست در تعداد افرادی که صفحه را مشاهده می کنند ضرب می شود . به عنوان مثال اگر روزانه 1000 بازدیدکننده در صفحه ای داشته باشید که از 800 کیلوبایت حجم استفاده می کند ، هر روز برابر با 800 مگابایت پهنای باند نیاز است . این رقم را در 30 ضرب کنید ، می بینید که برای یک ماه به 24 گیگابایت فضا احتیاج دارید . حتما دارندگان وب سایت هنگام انتخاب یک پلن هاستینگ باید به این نکته توجه زیاد داشته باشند .

 

 میزان فضای هاست رایج برای انواع وب سایت

وب سایت

صاحبان سایت می توانند با بررسی میانگین بازدید کنندگان در هر صفحه و محاسبه تعداد صفحات سایت و ضرب آن در میانگین تعداد بازدید کنندگان در هر ماه ، میزان فضای مورد نیاز دیسک را ارزیابی کنند . همچنین مشاهده وب سایت های مختلف می تواند شما را برای دانستن میزان فضای هاست راهنمایی کند .

وبلاگ ها و وب سایت های شخصی معمولاً به فضای هاست زیادی احتیاج ندارند . چون تقاضای منابع زیادی ندارند . سایت آن ها معمولاً شامل متن همراه با چند عکس و فیلم است . از طرف دیگر سایت های streaming مثل YouTube و Twitch.tv تقاضای منابع زیادی دارند .

بیشتر وب سایت ها به بیش از 1 گیگابایت فضای هاست نیاز ندارند . و سایت های وبلاگ معمولاً در حدود 700 تا 800 مگابایت فضای دیسک استفاده می کنند . در مقایسه با این سایت ها ، یوتیوب مجبور است روزانه ظرفیت فضای دیسک را به میزان سرسام آوری افزایش دهد . این مقدار تقریباً 21.0 ترابایت در روز تخمین زده می شود !

هاست هایی با ترافیک نامحدود برای وب سایت های کوچک تر که خیلی غنی از رسانه نیستند توصیه می شود . آن ها مقرون به صرفه هستند و می توانند جهش ترافیک را کنترل کنند .

به عنوان مثال ، در لوکس هاست ، ما با هزینه های معقول ماهانه ،  هاست وردپرسی 10 GB با ترافیک نامحدود  و همچنین کد تخفیف 15 % را ارائه می دهیم . دارندگان وب سایت می توانند گزینه های مختلفی را در سایت لوکس هاست جستجو کنند تا ببینند کدام یک برای نیاز های آن ها بهتر جوابگو است  .

 

نتیجه گیری

فضای هاست موضوعی است که ممکن است میزبان های وب جدید در نظر نگیرند . اما این یک مسئله اساسی در راه اندازی وب سایت است . هر صفحه باید در محدوده خاصی باقی بماند و از 2 مگابایت بیشتر نباشد . در غیر این صورت در یک اتصال متوسط به اینترنت ، بارگیری صفحه خیلی طولانی می شود .

گزینه های بی شماری هاست با قیمت مناسب در بازار وجود دارد . با محاسبه میزان فضای دیسک در عناصر یک سایت ، صاحبان سایت می توانند طرحی را انتخاب کنند که مناسب آن ها باشد .