4 نکته برای راحت تر شدن انتقال وب سایت
4 نکته برای راحت تر شدن انتقال وب سایت آموزش

4 نکته برای راحت تر شدن انتقال وب سایت

انتقال وب سایت خود از هاستی به یک هاست دیگر می تواند کمی چالش بر انگیز باشد . و اگر وب سایت شما حسابی پیشرفت کرده و بزرگ شده باشد ، حتی پیچیدگی این کار هم بیشتر می شود .

اگر وب سایت شما منبع مهمی برای کسب درآمدتان است ، پس باید این کار را با سرعت بالا و یکپارچه انجام دهید تا هم سرمایه تان را نبازید و هم مشتریان خود را حفظ کنید .

وقتی در حال انتقال وب سایت خود هستید ، هدف اصلی این است که مطمئن شوید وب سایت جدید از وب سایت قبلی تان بهتر است .  ممکن است مجبور شوید آن را به نرم افزار Content Management System  جدید (CMS) یا میزبان وب سایت جدیدی ارتقا دهید تا با نیاز های روزافزون وب سایت شما متناسب شود .

برای اطمینان از درستی این کار ، در قسمت بعدی با هم چهار نکته برای سهولت انتقال وب سایت را بررسی می کنیم . همچنین در آخر این مقاله به تحلیل مواردی می پردازیم که باعث عدم موفقیت در انتقال وب سایت می شوند . 

نکاتی برای سهولت انتقال وب سایت

1. پشتیبان یا بکاپ تهیه کنید .

قبل از اقدام به انتقال وب سایت ، حتماً از وب سایت قدیمی / فعلی خود نسخه پشتیبان تهیه کنید . در این صورت اگر اطلاعاتی در حین مراحل انتقال از بین برود ، در عوض خیالتان راحت است که از همه فایل های سایتتان قبلا بکاپ گرفته شده .
 تهیه نسخه پشتیبان اصلا طول نمی کشد و می تواند به حل هر مشکلی که ممکن است در طول مسیر اتفاق بیفتد کمک کند !
حتی اگر بخش بزرگی از سایت را هم انتقال داده باشید ،  یک نسخه پشتیبان از قبل تهیه شده همیشه هوشمندانه است .

2. تغییر مسیر ( Redirection )

redirection

فقط چون در حال ساخت یک وب سایت جدید هستید ، به این معنی نیست که باید وب سایت قدیمی تان را فراموش کنید .

صد در صد قبلا در زمان ساخت وب سایت قدیمی تان در گذشته ، تعداد زیادی لینک ایجاد کرده اید . برای اینکه  لینک های خارجی به سایت تان را پیدا کنید  ، می توانید از ابزاری مانند Moz’s Open Site Explorer کمک بگیرید .

اهمیت این موضوع خیلی زیاد است . چون شما باید صفحات سایت قدیمی خود را به صفحات جدید وب سایت جدیدتان ریدایرکت کنید .

فاجعه این است که بازدید کنندگان سایت شما به صفحات 404 ریدایرکت شوند . یا حتی بدتر اینکه اصلا به وب سایت شما دسترسی پیدا نکنند ! چون شما به اندازه کافی برای ریدایرکت  لینک ها وقت نگذاشته اید .

301  یا ریدایرکت دائمی ایجاد کنید تا کاربران از سایت قدیمی  به سایت جدید ریدایرکت شوند . در این صورت هر کسی که روی لینک قدیمی کلیک کند به سایت جدید ریدایرکت شود .

 

3. کشف CMS جدید

CMS

وقتی که شروع به انتقال وب سایت خود می کنید ، ممکن است به یک CMS جدید (سیستم مدیریت محتوا ) منتقل شوید . اگر این طور است ، قبل از فرآیند انتقال ، CMS جدید را بررسی کنید تا مطمئن شوید که از روز اول خطایی مرتکب نشده اید .

شما می خواهید که زمان ساخت وب سایت شما در CMS معکوس شود تا بهترین روش ها را درک کنید . همچنین بفهمید روش افزودن صفحات و محصولات ، نحوه افزودن عکس و اقدامات لازم برای تغییر یا افزودن قیمت ها چیست .

سیستم مدیریت محتوایی که انتخاب می کنید ، ممکن است روند متفاوتی داشته باشد . اگر به سیستم متوایی خاصی عادت دارید ، پس قبل از اقدام به انتقال وب سایتتان ، حتما مطمئن باشید که در CMS تبحر کافی دارید .

 

4. آزمایش ، آزمایش و آزمایش دوباره

وقتی  شما در حال انتقال پست ها ، تغییر عناصر بصری و تغییر محتوای دیگر هستید ، نمی توانید سایت جدیدتان را به اندازه کافی آزمایش کنید .  و حتما چندین عنصر وجود دارند که در شروع علملیات به درستی کار نمی کنند .

شما باید مطمئن شوید که در مرحله اول همه چیز به درستی بارگیری می شود . این اطمینان باید جوی باشد که کاربران برای بارگیری صفحه بیشتر از 2 ثانیه معطل نشوند .

در ضمن ابررسی کنید که CSS یا JavaScript مسدود نشده باشند . توجه کنید ! شما باید این آزمایش را خیلی دقیق انجام دهید .

مواردی که باید در این آزمایش برررسی کنید :

1. همه لینک ها دقیق هستند و به مکان صحیح می روند .

کاملا واضح است که شما هیچ وقت لینک های خراب را دوست ندارید . چون باعث پایین آمدن رتبه SEO سایت شما می شود و بازدید کنندگان سایت  را فراری می دهد  .

2. همه تگ های عنوان و توضیحات متا به روز می شوند .

این نوع عناصر متا در سایت جدید شما ممکن است ناچیز به نظر برسد ، اما تأثیر به سزایی در سئو سایت خواهند داشت . اگر تمام این اطلاعات در ابتدا منتقل نشده باشد ، ممکن است به این معنی باشد که شما رتبه بندی SEO را از دست می دهید . ( برای بهتر شدن رتبه سایت مقاله روش های کاربردی برای بهبود رتبه سئو سایت را بخوانید ) .

3. همه فرم های تماس به روز شده اند .

در نهایت ، هدف شما این است که  وب سایتتان منجر به کسب درآمد و جذب کاربر و بازدید بیشتر به وب سایت شود . اگر فرم های تماس شما به درستی کار نمی کنند ، ممکن است درآمد خود را از دست بدهید .

4. مطمئن شوید که تصاویر و محتوای سایت به درستی قابل رویت باشند .

حالا وقت ارزیابی مجدد محتوای سایت است . داده های خود را تجزیه و تحلیل کنید تا ببینید کدام محتوا محبوب ترین بوده است .

به 20تا 50 صفحه ای که بین بازدیدکنندگان بیشترین محبوبیت را دارند و 20تا 50 صفحه ای که بین بازدیدکنندگان کمترین محبوبیت را دارند ، نگاه کنید . این کار به شما کمک می کند تا آنالیز کنید که تا حالا چه کار کرده اید و در کدام بخش پتانسیل پیشرفت دارید .

همچنین باید به صفحاتی توجه کنید که بیشترین و کمترین نرخ پرش را داشته اند . چون این امر می تواند به شما نشان دهد که در کدام قسمت محتوا خوب عمل کردید . یا اینکه  حتی لازم باشد ساختار صفحه را از نو  تغییر دهید .

مسئله قالب بندی می تواند بزرگترین مشکلی باشد که انتقال وب سایت با آن رو به روست . پیشنهاد می کنم حتما وقت بگذارید و مطمئن شوید که عملیات انتقال را به درستی انجام داده اید . تا از روان بودن سایت هم در قسمت داخلی و هم برای بازدید کنندگان خیالتان راحت باشد .

انتقال سایت

5 دلیل عدم موفقیت در انتقال وب سایت (و روش جلوگیری از آن ها )

تا این قسمت نکات مهمی که باعث راحتتر شدن عملیات انتقل می شدند را باهم بررسی کردیم . حالا نوبت به تحلیل دلایلی است که نمی گذارد شما انتقال وب سایت را به درستی انجام دهید :


1. برنامه ریزی افتضاح :

بسیاری از مشاغل بدون هیچ برنامه ای اقدام به انتقال وب سایتشان می کنند . آن ها فقط می خواهند به CMS جدیدی منتقل شوند . بنابراین بدون تحقیق در مورد بهترین روش ها برای این کار ، پیش می روند و به CMS جدید منتقل می شوند .

2. استراتژی ضعیف :

متاسفانه بعضی  از شرکت ها آن قدر با عجله تصمیم به انتقال وب سایتشان می گیرند که اصلا فرصت نمی کنند  زمان کافی را برای تدوین استراتژی خود اختصاص دهند . وقتی شما عجله وار کاری را شروع کنید ، در واقع با یک استراتژی ضعیف که انتقال وب سایتتان را در معرض خطر قرار می دهد پیش  می روید .

3. هیچ سئویی وجود ندارد :

دوستان ، انتقال وب سایت به سئو نیاز دارد . اگر با یک مشاور سئو ، آژانس یا تیم سئو داخلی کار کنید که چه بهتر ! به راحتی می توانید در باره انتقال وب سایتتان از آن ها مشاوره بگیرید .
توصیه های آن ها تخصصی تر است و کسب و کار شما در دراز مدت ، ترافیک ، مشتری یا درآمد خود را از دست نمی دهد .

4. منابع از دست رفته :

متأسفانه ، برخی از شرکت ها منابع لازم را برای برنامه ریزی موفقیت آمیز در انتقال وب سایت اختصاص نمی دهند . به عنوان مثال ، ممکن است بودجه کافی برای استخدام مشاور سئو یا کار با یک آژانس طراحی وب متخصص در سئو را نداشته باشد .

5. آزمایش و پیگیری ضعیف :

شرکت هایی که از برنامه انتقال وب سایت استفاده نمی کنند ، آزمایش و پیگیری کار خود را نیز فراموش خواهند کرد . به عنوان مثال ، آن ها ممکن است بررسی نکنند که آیا یک سری از ریدایرکت ها کار می کنند یا نه . یا ممکن است نتوانند اشکالات موجود در  طراحی ناوبری جدید یا طراحی سایت را تشخیص دهند .