معرفی 3 ابزار مانیتورینگ وب سایت
معرفی 3 ابزار مانیتورینگ وب سایت آموزش

معرفی 3 ابزار مانیتورینگ وب سایت


گاهی اوقات ، مانیتورینگ وب سایت می تواند برای شما یک چالش واقعی باشد . شما باید معیار های مهم مثل سرعت سایت و توانایی پاسخگویی و تعامل با کاربر را در نظر بگیرید . بعد می توانید از این داده ها برای کاهش زمان بارگیری و کاهش نرخ پرش استفاده کرد .
عملکرد ضعیف وب سایت ممکن است در اثر عوامل زیادی ایجاد شود ، از اندازه بزرگ فایل گرفته تا نرم افزار منسوخ شده . همه این ها تأثیرات منفی بر قابلیت استفاده از سایت دارند . به همین دلیل ، بالا نگه داشتن سرعت وب سایت بسیار مهم است .خوشبختانه بسیاری از پلتفرم های مانیتورینگ وب سایت وجود دارند که می توانند روند کار را برای شما ساده کنند .
در این مقاله ، ما در مورد سه سیستم عامل برجسته برای مانیتورینگ وب سایت به شما معرفی می کنیم . همچنین نحوه شروع کار با هر یک را تصویری برایتان توضیح می دهیم . بیایید دست به کار بشیم !

چرا بررسی عملکرد وب سایت مهم است ؟

کانیتورینگ وب سایت به شما کمک می کند سرعت وب سایتتان را اندازه گیری کرده و روش هایی برای بالا بردن سرعت آن پیدا کنید . به عنوان مثال ، می توانید از ابزارهای مانیتورینگ استفاده کنید تا بفهمید کدام المان در وب سایت شما بیشتر از بقیه برای لود شدن زمان می برد . این ابزار ها همچنین به ظما کمک می کنند تا سایر عوامل دخیل بر سرعت وب سایت را شناسایی کنید .

اگر یک بیزینس آنلاین دارید ،

داشتن یک وب سایت با سرعت پایین ، مشتری را از برند تجاری شما بیزار می کند . به هر حال ، مطالعات نشان داده که 40 درصد مشتریان از وب سایتی که بارگیری آن بیش از سه ثانیه طول می کشد ، خارج می شوند . اگر تجربه کاربری سایت شما رضایت بخش نباشد ، احتمالا باید در کاسبیتان را تخته کنید .

متأسفانه ، عملکرد وب سایت می تواند به مرور زمان کاهش یابد ، چه به دلایل فنی باشد و چه به خاطر بیشتر شدن حجم محتوا . به همین دلیل مهم است که به طور منظم به مانیتورینگ وب سایتتان بپردازید  تا اینکه مدام آن را آزمایش کنید .

هدف این است که بفهمیم مرورگرهای وب چگونه کار می کنند ، و اینکه چطور می توانیم یک تجربه کاربری عالی ایجاد کنیم .

(توصیه می کنم مقاله روش های بهبود تجربه کاربری را بخوانید ) .

3 سیستم عامل برای مانیتورینگ وب سایت شما

اگرچه ابزار های اتوماتیک زیادی برای مانیتورینگ وجود دارند ، اما  پیدا کردن یک ابزار متناسب با نیاز های وب سایت دشوار است . برای کمک به شما در ارائه بهترین تجربه کاربری ممکن ، در اینجا سه ​​سیستم عامل وجود دارد که می توانید برای مانیتورینگ وب سایت خود از آن ها استفاده کنید .

1. Google PageSpeed ​​Insights

Google PageSpeed ​​Insights

 

( Google PageSpeed ​​Insights ( PSI  پلتفرمی برای ارزیابی عملکرد سایت و مانیتورینگ آن در هر دو دستگاه دسک تاپ و موبایل است . PSI با جمع آوری داده ها از چندین منبع و سپس تبدیل این معیار ها به یک امتیاز عملکرد کلی ، پیشنهاد هایی را برای بهبود سرعت بارگذاری صفحه ارائه می دهد .برای ارزیابی وب سایت خود ، به صفحه اصلی PSI بروید .

در نوار جستجو ، اولین URL که می خواهید بررسی شود را وارد کنید و روی Analyze کلیک کنید . سپس PSI گزارشی برای URL ارائه شده ایجاد می کند :

گزارش PageSpeed ​​Insights

گزارش PageSpeed ​​Insights به دو بخش تقسیم شده است .

برگه Mobile نحوه عملکرد URL را در دستگاه های تلفن همراه توضیح می دهد ، در حالی که برگه Desktop عملکرد سایت در کامپیوتر های رومیزی و لپ تاپ را ارزیابی می کند .

هر دو برگه حاوی داده های Field و Lab هستند . داده های میدانی( Field ) براساس تاریخچه عملکرد وب سایت است . در مقابل ، داده های آزمایشگاهی ( Lab ) بر اساس نحوه بارگذاری صفحه در یک دستگاه و مجموعه ای ثابت از شرایط شبکه است .

ممکن است داده های Field و Lab شما با هم متفاوت باشند ، بنابراین باید اطلاعات هر دو برگه را بررسی کنید .

هر دو برگه دسکتاپ و موبایل حاوی داده هایی برای معیار های زیر هستند :

 • (First Contentful Paint (FCP :

  اولین رنگ محتوایی هنگامی که یک بازدید کننده به وب سایت شما می رود ، FCP توضیح می دهد که چه مدت طول می کشد تا مرورگر اولین قطعه از محتوای مدل اسنادی (DOM) را ارائه دهد .

تصاویر ، عناصر canvas غیر سفید و نمودار های برداری مقیاس پذیر (SVG) همگی به عنوان محتوای DOM در نظر گرفته می شوند . شما اغلب می توانید با کاهش زمان بارگذاری قلم ، نمره FCP خود را بهبود بخشید .

 • (First Input Delay (FID :

  روش های زیادی وجود دارد که بازدید کننده می تواند با وب سایت شما ارتباط برقرار کند . مانند کلیک کردن روی یک لینک یا ضربه زدن روی یک دکمه . FID مدت زمانی است که مرورگر برای پاسخ دادن به ذرخواست کاربر لازم دارد .

نشانگر FID  اغلب نشان می دهد که thread مرورگر مشغول انجام کار های دیگر است . برای بهینه سازی FID خود ، می توانید مدت زمان طولانی ترین کارها را کاهش دهید یا JavaScript خود را بهینه کنید .

 • (Largest Contentful Paint (LCP :

LCP زمان رندر بزرگ ترین تصویر ، ویدئو یا متن قابل مشاهده در محفظه نمایش را گزارش می کند . این معیار سعی می کند سرعت بارگیری دریافت شده را اندازه گیری کند ، چون فرض را بر این می گذارد که محتوای اصلی بزرگترین عنصر صفحه شما است .

روش های مختلفی وجود دارد که می توانید LCP را بهینه سازی کنید ، از جمله با بهینه سازی فونت های CSS ، JavaScript و وب .

 •  (Cumulative Layout Shift (CLS :

تغییر چیدمان تجمعی  شیفت های  layout غیر منتظره را اندازه گیری می کند . که این موضوع وقتی یک عنصر قابل مشاهده موقعیت شروع خود را از یک قاب ارائه شده به قاب دیگر تغییر می دهد ، اتفاق می افتد .

شما می توانید از این اندازه گیری برای تعیین تعداد دفعاتی که کاربران در هنگام بارگیری وب سایت شما این تغییرات را تجربه می کنند ، استفاده کنید . با تنظیم مناسب سایز برای همه تصاویر و فیلم های خود می توانید CLS را بهینه کنید .

گزارش PSI همچنین دارای یک بخش تشخیصی است . این بخش توصیه هایی را برای بهترین روش هایی که می توانند عملکرد صفحه شما را بهبود ببخشند ارائه می دهد :

توصیه های بهبود عملکرد

google pagespeed diagnostics

همچنین بخش Passed Audits را پیدا خواهید کرد ، که در آن لیست بررسی عملکرد URL که با موفقیت انجام شده را  ارائه می دهد  :

google passed audits

 

اگر شما نیاز به آزمایش یک وب سایت خیلی بزرگ یا تهیه گزارشات سفارشی دارید ، PSI همچنین یک رابط کامل API برایتان فراهم می کند . می توانید برای استخراج اتوماتیک همه داده ها از PSI Google ، و نمایش آن ها به عنوان بخشی از گزارش ها و برنامه های خود ، از این مورد استفاده کنید .

API PSI به یک کلید API نیاز دارد . برای ایجاد آن ، به صفحه PageSpeed ​​Insights API بروید و گزینه Get a key را انتخاب کنید . بعد می توانید یک پروژه جدید ایجاد کنید ، یا کلید خود را به یک پروژه موجود اضافه کنید .

2 . Pingdom

صفحه اصلی pingdom
Pingdom by SolarWinds پلت فرم دیگری است که می توانید برای آزمایش وب سایت خود از آن استفاده کنید .
این سرویس مانیتورینگ وب برای کاربران نهایی گزینه ای مقرون به صرفه است . همراه با ایجاد مانیتورینگ واقعی و ساختگی کاربر برای تحلیل  تعاملات بازدیدکنندگان . بنابراین در صورت دان شدن سایت به شما اطلاع داده می شود .
Pingdom هنگام انجام تجزیه و تحلیل کامل ، عیب یابی صفحه وب سایتتان را آسان تر می کند . همچنین به شما امکان می دهد بدانید چه کسی از سایت شما بازدید می کند و از چه مرورگر هایی استفاده می کند .
Pingdom ابزار مفید دیگری برای آپتایم مانیتورینگ و برای آزمایش در دسترس بودن برنامه ها و سرورهای سایت شما است .

اگر درباره ویژگی مانیتورینگ واقعی کاربر کنجکاو هستید ،

دارای ویژگی های مهم مثل نقشه لایو از موقعیت مکانی ، روند عملکرد قابل مشاهده و فیلتر پیشرفته برای جمع آوری اطلاعات در مورد مشتریان با ارزش شماست . از نظر قیمت گذاری ، هر دو برنامه نظارت ماهیانه 10.00 دلار هزینه دارند .

Pingdom برای مدیران وب و توسعه دهندگان وب ایده آل است . زیرا یک بستر مقرون به صرفه برای اندازه گیری آپتایم و عملکرد است . برای تجربه  آنچه Pingdom ارائه می دهد ، می توانید یک اشتراک خریداری کنید یا برای یک دوره آزمایشی 14 روزه ثبت نام کنید .

وقتی برای Pingdom ثبت نام می کنید ، می توانید به وب سایتی که می خواهید نظارت کنید وارد شوید . بعد از چند لحظه ، باید داشبورد Pingdom را بررسی کنید :

داشبورد Pingdom

 

برای تنظیم بررسی ها می توانید از این پلتفرم استفاده کنید ، که آزمایشات مشخصی را در بازه زمانی تعیین شده توسط شما انجام می دهد .

بیایید بررسی کنیم که چطور می توانید یک بررسی (check) اولیه آپتایم مانیتورینگ ایجاد کنید که اگر وب سایت شما از کار بیفتد ، هشداری برایتان ارسال می کند .

در منوی سمت چپ ، گزینه Monitoring > Uptime را انتخاب کنید . سپس می توانید Add new را انتخاب کنید :

افزودن یک چک جدید

 

ابتدا باید check خود را نام گذاری کنید . سپس می توانید مشخص کنید که Pingdom هر چند وقت یکبار باید آپتایم وب سایت یا سرور شما را آزمایش کند ، از هر دقیقه تا یک بار در ساعت :

تعیین فرکانس بررسی

 

در Check type ، می توانید  بررسی هایی  که می خواهید Pingdom انجام دهد ، مانند سرور ایمیل ، سرور شبکه یا URL وب سایت را انتخاب کنید .

سپس ، درURL ، URL/IPهای   وب سایتی که می خواهید مانیتورینگ شود را وارد کنید . اطمینان حاصل کنید که URL موردنظر از HTTP یا HTTPS استفاده می کند . علاوه بر این ، Pingdom به طور پیش فرض  آپتایم شما را از سرور های خوشه ای در اروپا و آمریکای شمالی آزمایش می کند. در صورت نیاز می توانید منطقه دیگری را تعیین کنید .

شما باید همیشه از دان شدن وب سایتتان با خبر باشید !

پس مطمئن شوید که تنظیمات برای دریافت اعلان در مورد هرگونه حادثه ای که در check اتفاق می افتد ، را تنظیم کرده اید .  زودی نحوه افزودن مخاطبین بیشتر را به شما نشان خواهیم داد .

در بخش Consider down after می توانید تعیین کنید که URL چه مدت قابل دسترسی نباشد تا قبل از اینکه Pingdom برای شما اعلانی ارسال کند .

اگر دوس داشتید می توانید از تنظیم این مقدار به صورت فوری خودداری کنید تا Pingdom هر اختلالی که در سرویس به وجود آمد ، مدام شما را مطلع نکند . ( یا به عبارتی روی مخ تان نرود 🙂

همچنین ممکن است بخواهید هشدار را در طول مدت دان تایم دوباره ارسال کنید .

برای ایجاد هشدارهای پیگیری ، از Resend every slider استفاده کنید :

تعیین فرکانس هشدار

 

Pingdom حتی می تواند آنلاین شدن دوباره وب سایتتان را به شما اطلاع دهد. برای دریافت این اعلان ، مطمئن شوید که چک باکس Alert when back up هنگام تهیه نسخه پشتیبان را انتخاب کرده اید .

بعضی گزینه های اضافی وجود دارد که ممکن است بخواهید آن ها را تنظیم کنید . این تنها چیزیست که شما برای ایجاد یک بررسی آپتایم نیاز دارید . در این مرحله می توانید بر روی Create check کلیک کنید . بررسی آپتایم به کار شما شروع می شود و در داشبورد Pingdom شما نشان داده می شود .

یک چک آپ تایم

پس از ایجاد check ، می توانید مخاطبین بیشتری را به آن اضافه کنید . تا

وقتی خارج از دفتر کار هستید ، مخاطبین اضافی می توانند مفید باشند و شما مطمئن می شوید که فردی در هر لحظه به هشدارهای Pingdom پاسخ می دهد .

در منوی سمت چپ  ، Users and teams > Users را انتخاب کنید . سپس می توانید با انتخاب Add user افراد بیشتری را به حساب خود اضافه کنید .

اول مشخص کنید که آیا این شخص باید به عنوان مدیر ، ویرایشگر یا Viewer اضافه شود . همچنین ، می توانید شخصی را به عنوان Contact اضافه کنید . با این کار فقط هشدارها را دریافت می کند . در صفحه بعدی ، اطلاعات شخص را وارد کنید و سپس روی Add user کلیک کنید .

پس از ایجاد کاربر اضافی ،

می توانید این فرد را به بررسی آپتایم اضافه کنید . در منوی سمت چپ Pingdom ، گزینه Monitoring> Uptime را انتخاب کنید . check که به تازگی ایجاد کرده اید پیدا کنید و روی دکمه Arrow همراه آن کلیک کنید :

ویرایش چک آپ تایم

 

 

اکنون می توانید Edit را انتخاب کنید. در صفحه بعدی ، در پایین به بخش Who to alert بروید . در این قسمت کاربری را که به تازگی اضافه کرده اید می بینید . برای افزودن این فرد به check خود ، کادر چک باکس همراه آن را انتخاب کرده و سپس بر روی Modify check کلیک کنید .

اکنون ، در صورت آفلاین بودن وب سایت ، به هرکسی که به این چک اضافه شده اطلاع داده می شود. شما می توانید از Pingdom برای ایجاد  performance checks اضافی  ، از جمله بررسی سرعت صفحه ، بررسی معاملات و اطلاعات آماری بازدیدکننده ، استفاده کنید .

3. GTmetrix

صفحه اصلی GTmetrix
اگر تجزیه و تحلیل دقیق عملکرد وب سایت خود را ترجیح می دهید ، GTmetrix بهترین ابزار است . این پلت فرم با برنامه ریزی آزمایشات برای صفحه سایت ، خلاصه کردن نتایج در نمودار نمایش داده شده و معیارهای خاص بارگیری ، ردیابی عملکرد real-time را ارائه می دهد .
یکی از مزایای عمده استفاده از GTmetrix ، امکان تست صفحه در مرورگرها ، شبکه ها و حتی کشورهای مختلف است . با GTmetrix ، همچنین می توانید پیش نمایش صفحات خود را در اندازه های مختلف صفحه نمایش ، از جمله iPhone و تبلت ، تنظیم کنید .
برای دیدن عملکرد سایت خود ، کافی است به صفحه اصلی GTmetrix بروید و URL سایت خود را وارد کنید. بسته به تعداد افرادی که در حال حاضر از این سیستم عامل استفاده می کنند ، ممکن است لازم باشد چند دقیقه تا اعلام نتیجه صبر کنید .

سپس GTmetrix گزارش مفصلی از عملکرد وب سایت شما ارائه می دهد :

گزارش عملکرد GTmetrix
این گزارش به چندین بخش تقسیم شده است . برگه PageSpeed ​​برخی از توصیه ها را برای کمک به شما در بهینه سازی وب سایت نشان می دهد . گزینه هایی مثل فشردن کد CSS ، فعال کردن HTTP Keep-Alive و مشخص کردن کاراکتر در سطح سرور .

برگه YSlow با استفاده از الگوریتمی که توسط !Yahoo ارائه شده که مشابه صفحه PageSpeed ​​، پیشنهاد هایی را برای بهبود عملکرد صفحه سایت ارائه می دهد .

در مرحله بعدی ،

برگه Waterfall ، نمایشی تصویری از نحوه بارگیری هر المانی در وب سایت شما را نشان می دهد ، از جمله CSS ، HTML ، JavaScript ، تصاویر ، پلاگین ها و محتوای شخص ثالث

شما می توانید از نمودار Waterfall  ارائه شده برای تجزیه و تحلیل تأثیر هر المانی بر زمان بارگذاری سایت استفاده کنید :

برگهWaterfal  GTmetrix

 

برگه Timings بینشی در مورد نحوه تقسیم زمان بارگیری صفحه سایت ارائه می کند . با استفاده از این برگه می توانید مدت زمان مورد نیاز برای ریدایرکت های بعدی ، مدت زمان back-end ، اتصال  ، First Paint ، زمان تعاملی DOM و موارد دیگر را مشاهده کنید .

 تب Video ،

این امکان را برای شما فراهم می کند تا مشکلات بارگیری را مشخص کنید ، از جمله نقطه دقیق bottlenecks و stoppages . همچنین می توانید از این برگه برای ضبط ویدیویی از صفحه خود هنگام بارگیری استفاده کنید . سپس می توانید پخش را تا چهار برابر سرعت اصلی کاهش دهید .

این ویدئو نمای filmstrip را هم ارائه می دهد . در این صورت ، یک تصویر به صورت چارچوب از چگونگی بارگیری صفحه مشاهده کنید . در داخل ویدئو ، می توانید به مرکز بارگیری صفحه اصلی ، از جمله DNS تحلیل شده ، اولین بایت و DOM بارگذاری شده ، بروید .

در آخر ، برگه History تاریخچه عملکرد صفحه سایت را نشان می دهد .

 

بسته به تعداد دفعات آزمایش همان صفحه با استفاده از GTmetrix ، این برگه ممکن است حاوی داده های مختلفی باشد :

برگه History

 

در حالی که می توانید وب سایت خود را به صورت کاملا رایگان آنالیز کنید ، ابزار GTmetrix Pro هم برای شما در دسترس است . این بسته نرم افزاری شامل ویژگی های دیگری مانند نمودار های استفاده از منابع ، مانیتورینگ ساعتی و فیلترهای سفارشی نامحدود برای گزارش های سایت است . بسته های Pro مختلف هم دسترسی اولویت دار را ارائه می دهند . بنابراین گزارشات شما نسبت به افرادی که از برنامه های ثبت نشده و Basic استفاده می کنند ، زود تر تولید می شود .

 

نکاتی برای افزایش سرعت وب سایت

مدیریت یک وب سایت موفق کار پر زحمتی است . نه تنها باید به طور مداوم آپدیت را انجام دهید ، بلکه باید زمان آهسته بارگیری سایت را قبل از ازاین که تجربه کاربری نابود شود رفع کنید .

برای افزایش عملکرد ، همیشه باید افزونه ها (مانند پلاگین ها و تم ها) را که دیگر از آن هااستفاده نمی کنید حذف کنید . چون این فایل ها فضای زیادی را اشغال می کنند . برای ابزاری که تصمیم دارید آن ها را نگه دارید ، مهم است که همیشه نسخه آپدیت شده را اجرا کنید . با توجه به همه دلایلی که گفتیم ، باید مطمئن شوید که هر پلتفرمی که برای اجرای وب سایت خود استفاده می کنید به روز است .

 

سایر نکات اصلی برای افزایش عملکرد وب سایت عبارتند از :

 • کد های سایتتان را کم کنید .
 • کَش (cache ) را فعال کنید .
 •  شبکه تحویل محتوا (CDN) را راه اندازی کنید .

علاوه بر این ، شاید لازم باشد بررسی کنید که آیا زمان ارتقاء هاست تان فرا رسیده است یا نه . یک طرح میزبانی نامناس که به اندازه کافی هم سریع نباشد یا حتی منابع کافی را ارائه ندهد ، می تواند سایت شما را به فنا دهد . در آن حالت دیگر مهم نیست که چقدر برای بهینه سازی سایتتان تلاش کنید .

اگر هنوز از یک پلن هاستینگ مشترک استفاده می کنید ، توصیه می کنیم به یک سرور خصوصی مجازی (VPS) ارتقا پیدا کنید . این پلن ها هنوز هم بسیار مقرون به صرفه هستند و عملکرد و مقیاس پذیری پیشرفته ای را که شما برای ادامه کار سریع وب سایت خود نیاز دارید ، ارائه می دهند .

و در آخر

با بهترین روش های ممکن ، تلاش کنید عملکرد سایت تان را به طور منظم کنترل کنید تا مطمئن شوید صفحات وب سایت به درستی نمایش داده می شوند یا به طور مداوم بارگیری می شوند . این کار همچنین بهترین روش برای تشخیص عناصری است که سرعت سایت شما را کاهش می دهند و در آن اختلال ایجاد می کنند . به شما کمک می کند در صورت لزوم اقداماتی برای پیشرفت سایت انجام دهید .

بیایید سه سیستم عامل برتر را برای مانیتورینگ وب سایت مرور کنیم :

 • Google PageSpeed ​​Insights : یک گزینه عالی برای اندازه گیری سرعت بارگذاری یک صفحه ، بر اساس امتیازات عملکرد در real-time است .
 • Pingdom : فرآیند جمع آوری تجزیه و تحلیل وب را با ترکیبی از مانیتورینگ مصنوعی و real-time برای ارزیابی تجربه کاربری سایت شما آسان تر میما کند .
 • GTmetrix : با دریافت تمام جزئیات در یک گزارش برنامه ریزی شده ، که مستقیماً به ایمیل شما ارسال شده است ، می توانید دلیل کند بودن وب سایتتان را پیدا کنید .

آیا وب سایت شما با کندی اجرا می شود ؟ برنامه های میزبانی VPS ما می توانند به شما کمک کنند !