هاست سی پنل cpanel چیست؟
هاست سی پنل cpanel چیست؟ سی‌پنل

هاست سی پنل چیست؟

چقدر درباره هاست اطلاعات دارید؟ آیا تابحال از هاست سی پنل (cpanel) استفاده کرده اید؟

اگر می‌خواهید از هاست استفاده کنید باید بدانید که سی پنل یکی از انواع اپلیکیشن هایی است که تحت وب کار می‌کند. بدین معنی که شما می‌توانید آن را برروی هاست هایی نصب کنید که از سیستم عامل لینوکس پشتیبانی می‌کنند.

اگر می‌­خواهید در هاست و صفر تا صد آن اطلاعات بیشتری بدست آورید به این لینک مراجعه نمایید.

کنترل پنل هاست چیست؟

زمانی که می‌خواهید از هاست استفاده کنید می‌توانید با استفاده از آن از امکانات مختلفی مانند استفاده از ایمیل، راه اندازی وب سایت برروی سرورهای مختلف و… بهره مند شوید. درواقع با راه اندازی و استفاده از هاست شما یک کنترل پنل خواهید داشت که می‌توانید با استفاده از آن کارهای مختلفی انجام دهید.

هر پلتفرمی که شما داشته باشید می‌توانید کنترل پنلی از همان نوع را نیز در اختیار داشته باشید. مثلا در پلتفرم لینوکس، سی پنل را می‌توان در نظر گرفت که طرفداران زیادی دارد و می توان از آن در هاست وردپرس نیز استفاده کرد.

مزایای استفاده از کنترل پنل هاست

کنترل پنل هاست

  • استفاده ی بهینه از زمان

زمانی که شما از کنترل پنل مد نظر خود استفاده می‌کنید با استفاده از آن می‌توانید کنترل زمان را در اختیار داشته باشید و با چند کلیک بسیاری از کارهای خود را به انجام برسانید.

اگر از وب سایت های لینوکس استفاده می‌کنید برای صرفه جویی در زمان به شما پیشنهاد می‌کنیم از سرورهای ابری با سرعت و Uptime بالا استفاده نمایید تا با استفاده از آن ها در وقت خودتان صرفه جویی نمایید.

  • نصب و راه اندازی آسان

بسیاری از افراد هنگامی که می‌خواهند سایتی را راه اندازی نمایند ممکن است مشکلاتی را در این زمینه داشته باشند اما زمانی که شما از کنترل پنل برای راه اندازی سایت استفاده می‌کنید این کار بسیار راحت تر انجام خواهد شد. چراکه بسیاری از کنترل پنل هایی که وجود دارند بسیار ساده و استاندارد برروی سیستم شما نصب خواهند شد که قابلیت نصب  CMS های مختلفی مانند Prestashop، Joomla ، WordPress برروی آن ها وجود دارد و همین امر محیط کاربری ساده ای را در اختیار شما قرار می‌دهد.

  • کاهش خطا

هنگامی که از کنترل پنل استفاده می‌کنید لازم نیست نگران تکرار شدن خطاهایی باشید که معمولا رخ می‌دهند. چراکه استفاده از آن ها می‌تواند به شما در کاهش این خطاها بسیار کمک کند.

  • کاهش هزینه ها

اگر شما از کنترل پنل برای انجام کارهای خود استفاده نکنید مجبور به استخدام افرادی خواهید بود که باید بسیاری از کارهای مربوط به هاست را به آن ها بسپارید. اما با استفاده از کنترل پنل این مشکل حل شده است و شما می‌توانید خودتان این کار را انجام دهید و در بسیاری از هزینه های مربوط به استخدام صرفه جویی نمایید.

  • مدیریت راحت مشتریان همیشگی

زمانی که از هاست استفاده می‌کنید می توانید با در اختیار داشتن کنترل پنل به راحتی مشتریان خود را مدیریت نمایید. بدین منظور که در صورت داشتن مشتریانی همیشگی برای هرکدام می‌توانید حساب کاربری جداگانه ای تعریف نمایید.

نصب انواع کنترل پنل های سفارشی برروی هاست

هنگام خرید هاست ممکن است شرکت ارائه دهنده ی آن به شما پیشنهاد کند که از کنترل پنل هایی استفاده کنید که ساخت خود آن شرکت می‌باشند. در این مواقع باید توجه داشته باشید که زمانی که می‌خواهید کار جابه جایی هاست خود را انجام دهید ممکن است دچار مشکل شوید چراکه کنترل پنل ها بایکدیگر متفاوت می باشند.

نکته‌ی دیگری که در مورد کنترل پنل های سفارشی باید مدنظر داشته باشید این است که بسیاری از آن ها دارای امکانات کمی می باشند و طراحی آن ها از نظر بصری نیز از کیفیت پایینی برخوردار است. در نتیجه زمانی که می‌خواهید خرید هاست و یا کنترل پنل را انجام دهید حتما در مورد آن پرس و جو نمایید.

از جمله کنترل پنل هایی که می‌تواند برای شما کاربردی باشد انواع کنترل پنل های متعلق به شرکت سی پنل می‌باشند. این نوع از کنترل پنل ها برروی هاست های لینوکس قابلیت نصب دارند. زمانی که از این نوع از کنترل پنل استفاده می‌کنید به راحتی می‌توانید هاستی که برروی سرور خود نصب کرده اید را مورد استفاده قرار دهید.

هنگام خرید هاست از این نوع دقت داشته باشید که منظور از هاست های سی پنل، هاست لینوکس می باشد.

تفاوت هاست سی پنل و هاست پلسک در چیست؟

تفاوت سی پنل و پلسک

زمانی که می‌خواهید سی پنل را خریداری نمایید ممکن است سایر محصولات از قبیل کنترل‌پنل Plesk (پلسک) نیز به شما معرفی شوند.

این نوع کنترل پنل نیز مانند سی پنل اپلیکیشنی می‌باشد که بسیاری از افراد از آن استفاده می‌کنند. زمانی که از این نوع از کنترل پنل یعنی کنترل پنل Plesk استفاده می‌کنید ممکن است متوجه شوید که دارای گرافیک بالاتری از نظر بصری است.

از جمله دیگر تفاوت هایی که این دو با هم دارند می‌توان به طراحی آن ها اشاره کرد. سی پنل تنها برروی هاست لینوکس کارایی دارد در حالی که شرکت تولید کننده Plesk نسخه ای از آن را برای ویندوز و نسخه ای را برای لینوکس طراحی کرده است و در اختیار کاربرانش قرار داده است.

از دیگر تفاوت های موجود این دو نوع هنگام خرید باید به مدیریت سرور های آن ها توجه کنید. Plesk به گونه ای طراحی شده است که به شما این امکان را می‌دهد تا موارد فنی سرور را بتوانید از داخل پنل کنترل نمایید.

وجود قالب و بسیاری از ابزار های دیگر که برای طراحی سایت لازم هستند به صورت رایگان در اختیار شما قرار گرفته اند.

SSL که در هر دو نوع از اپلیکیشن ها وجود دارد رایگان می باشد.

برتری و استفاده ی شما از هریک از این اپلیکیشن ها اهمیتی ندارد مورد مهمی که هنگام استفاده ازآن مهم می باشد، این است که از هاست ها و کنترل پنل هایی استفاده کنید که از اعتبار کافی برخوردار باشند و شما را با مشکل مواجه نکنند.

استفاده از هاست در ایران

دقت داشته باشید زمانی که از سی پنل استفاده می‌کنید باید لایسنس لازم برای آن را نیز تهیه نمایید.

زمانی که می‌خواهید سی پنل را خریداری نمایید بهتر است بدانید که سی پنل آدرس آی پی ایران را تحریم کرده است و امکان پشتیبانی آن از سمت سی پنل وجود ندارد.