دامنه (Domain ) چیست ؟ طرز کار آن چگونه است ؟
دامنه (Domain ) چیست ؟ طرز کار آن چگونه است ؟ آموزش

دامنه (Domain ) چیست ؟ و چطور کار می‌کند ؟

این سوالیست که اغلب توسط مبتدیان پرسیده می‌شود .حتما شما هم هنگام شروع کار این جمله را شنیده ‌اید ، که برای ساخت یک وب‌ سایت احتیاج به دامنه دارید .

هرچند که بسیاری از مبتدیان دامین را با سرویس میزبانی وب یا همان هاستینگ اشتباه می‌گیرند . اگر شما تازه کار باشید ، ممکن است این تفاوت ها برایتان بسیار تکنیکال باشد  .

در این مقاله تلاش  می کنیم سوالات شما در این زمینه را پاسخ دهیم . هدفمان کمک به شما در انتخاب بهترین و درست‌ ترین نام دامنه برای وب‌ سایت است .

 

 

 دامین (Domain ) چیست ؟

دامین همان آدرس وب ‌سایت شماست که کاربران در نوار مرورگر تایپ می‌کنند ، تا به سایت ‌تان دسترسی پیدا کنند .

اگر وب‌ سایت شما یک خانه باشد ، آن وقت دامنه آدرس آن خانه خواهد بود .

 

 

 

 دامنه چطور کار می‌کند ؟

برای فهمیدن این موضوع باید بدانیم وقتی شما چیزی را در مرورگرتان تایپ می‌کنید ، چه اتفاقی می‌افتد ؟

هنگامی که  نام دامنه را در مرورگر وب خود وارد می کنید ، ابتدا درخواستی را به یک شبکه سرور جهانی ارسال می کند ، که سیستم نام دامنه (DNS) را تشکیل می دهند .

پیشنهاد مطالعه : مقاله DNS چیست ؟ طرز کار آن

سپس این سرور ها به دنبال نام سرور های مرتبط با دامین می گردند ، و درخواست را به آن نام سرور ها ارسال می کنند . این نام سرورها کامپیوتر هایی هستند که توسط شرکت هاستینگ مدیریت می شوند . شرکت هاستینگ شما درخواست‌ تان را به کامپیوتری که وب‌سایت شما در آن ذخیره شده ، ارسال می ‌کند .

 

به این کامپیوتر وب‌سرور گفته می‌ شود . که نرم افزار نصب شده و ویژه‌ای دارد . (Apache، Nginx دو نرم افزار محبوب وب‌سرور هستند ) . حالا وب‌ سرور ، صفحه وب و اطلاعات مربوط به آن را به مرورگر منتقل می کند .

 

 

 

دامنه با وب سایت و میزبانی وب چه تفاوتی دارد؟

یک وب‌سایت از فایل‌هایی مثل صفحات HTML ، نرم افزار سازنده وب سایت ، تصاویر و موارد دیگر تشکیل شده است . اگر آدرس وب ، دامنه ی وب‌ سایت شما باشد ؛ در این صورت میزبانی وب خانه ای است که وب‌ سایت شما در آن زندگی می‌ کند .

 

این یک کامپیوتر واقعی است که فایل‌ های وب‌ سایت شما در آن ذخیره می‌ شود .  به چنین رایانه هایی سرور گفته می ‌شود ، که توسط شرکت‌ های هاستینگ به عنوان سرویس ارائه می‌ شوند .

 

دقت کنید که برای ساخت وب‌ سایت‌تان ، هم به دامین و هم به وب هاستینگ نیاز دارید . البته مهم است بدانید که این دو سرویس جدا از همدیگر هستند . شما می‌ توانید آن ‌ها را از دو شرکت متفاوت خریداری کنید .

 

  • شاید تعجب کنید که اگر شما از دو شرکت متفاوت سرویس دریافت کنید ، نحوه کارکردشان چگونه است ؟

 

شما فقط باید تنظیمات دامین خود را ویرایش کرده و اطلاعات نام سرور را که توسط شرکت هاستینگ ‌تان ارائه شده ، وارد کنید . اطلاعات نام سرور مشخص می‌کند که درخواست های کاربر کجا باید برای نام دامنه شما ارسال شود .

بهتر است  هم دامین و هم هاست خود را از یک شرکت دریافت کنید . در واقع با این کار می توانید به آسانی در یک حساب کاربری آن ها را مدیریت کنید .

 

 

 نام دامنه چقدر اهمیت دارد ؟

  1.  اولین برداشت از وب‌ سایت شماست . URL شما اولین چیزی است که کاربران می‌ بینند . یک نام دامنه خوب می تواند یک برداشت مثبت و طولانی مدت ایجاد کند ، در حالی که یک نام دامنه بد می تواند کاربران را فراری دهد .

 

2 . سئو را تحت تاثیر قرار می دهد . با اینکه دامین های تطبیق دقیق (EMDs) دیگر ضرورتی ندارند . ولی استفاده از کلمات کلیدی در نام دامنه هنوز هم می تواند به رتبه بندی سئو شما کمک کند .

 

3 .  برند شما را معرفی می کند . در واقع دامین یک فرصت برای برند سازی است . یک دامین مناسب می تواند در افزایش قدرت تشخیص برند اثر گذار باشد .

 

امیدوارم قدم اول در انتخاب نام دامنه خود را برداشته باشید . اگر هنوز این کار را نکرده اید ، قبل از اینکه بیشتر پیش بروید این مقاله را بخوانید : نحوه انتخاب نام دامنه