5 ویژگی مهم یک محتوای وب سایت عالی
5 ویژگی مهم یک محتوای وب سایت عالی آموزش

محتوای وب سایت یعنی چی ؟

قبل از توضیح محتوای وب سایت ، بگذارید اول با این سوال شروع کنم . چه عاملی باعث می شود کسی به وب سایت شما علاقه مند شود ؟ آیا به خاطر رنگ های قشنگیست که شما در طراحی سایتتان استفاده کرده اید ؟ یا شاید به خاطر راحت بودن کار با سایتتان  ؟

همه این موارد مهم هستند ولی نه به اندازه محتوا . محتوای خوب در واقع همان چیزی است که بازدیدکنندگان وب سایت شما را درگیر و علاقه مند به سایت شما می کند .

5 ویژگی مهم یک محتوای وب سایت عالی

اما ، واژه ” محتوای خوب ” خیلی کلی است . پس باید کمی بیشتر مسئله را باز کنیم . به همین دلیل نکات زیر را برای شما جمع آوری کرده ایم . این نکات را دنبال کنید و در راه تولید محتوای وب سایت به بهترین نحو عمل کنید .

چه چیزی باعث می شود تا یک محتوای وب سایت خوب از آب درآید ؟

در این قسمت 5 مورد اصلی که باعث تولید یک محتوای عالی می شوند را بررسی می کنیم :

1 . مخاطبان و اهداف آن ها را بشناسید .

ویژگی های یک محتوای وب سایت عالی

هنگام راه اندازی یک وب سایت ، فقط آن را برای خودتان نمی سازید . بلکه شما از مزایای داشتن یک وب سایت خوب بهره مند می شوید . یعنی افزایش بازدید کنندگان به این معنی است که شما افزایش درآمد خواهید داشت . اما این قانون برای همه یکسان نیست .

وب سایت شما باید هر آنچه مخاطبان مورد نظر شما نیاز دارند را برآورده کند . یا به طور خاص ، محصول یا خدمات شما باید به آن ها کمک کند اهداف یا نیاز های خود را برآورده کنند .

اگر مطالب خوبی داشته باشید و آن ها را متقاعد کنید که هر آنچه را که لازم دارند شما می توانید به آن ها بدهید ، احتمال خرید آن ها از سایتتان خیلی بیشتر است .

اگر مطمئن نباشید مخاطبان شما چه کسانی هستند یا این که چه می خواهند ، چگونه می توانید آن ها را به سایتتان جذب کنید ؟ پس باید بیشتر در این زمینه تحقیق کنید .

قبل از شروع به تولید محتوایی که تصور می کنید افراد را به خود جلب می کند ، اول هدف خود را مشخص کنید .

به رقبای خود نگاهی بیندازید و ببینید چگونه محصولات مشابه شما را در موقعیت فروش قرار می دهند . فرق شما با آن ها چیست ؟ آن تفاوت ها را در مطالب و وب سایت خود برجسته کنید .

2 . محتوای تمیز و مفید تولید کنید .

ویژگی های یک محتوای وب سایت عالی

آیا تا به حال جمله ای را با کلمات ضعیف خوانده اید که نتوانید زیاد با آن ارتباط برقرار کنید ؟ یا مثلا محتوایی که هر چه قدر هم آن را می خوانید باز متوجه نشوید چه می گوید ؟

سعی کنید شما این نوع محتوا را برای وب سایت خود تولید نکنید . اگر محتوای وب سایت شما باعث شود افراد هنگام مطالعه آن دچار کج فهمی شوند یا اصلا آن را نفهمند ، حتما یک جای کار می لنگد .

پس چه کاری می توانید انجام دهید تا مطمئن شوید محتوای وب سایت شما خوانا است و مهم تر از همه برای بازدید کنندگان به راحتی قابل درک است ؟

سعی کنید محتوای وب سایت را در سطح متوسط ​​بنویسید . مگر اینکه مخاطبان شما از سطح بالاتری برخوردار باشند .

به عنوان مثال ، اگر محتوای وب سایت شما مخصوص وکلاست ، می توانید اصطلاحات قانونی را در مطالبتان بیاوردید . در غیر این صورت ، از به کار بردن واژگان دشوار و خیلی پیچیده خودداری کنید .

آیا می دانید نتایج نظرسنجی ملی سواد بزرگسالان نشان می دهد که متوسط ​​سواد آمریکایی ها در سطح پایه هفتم تا هشتم است ؟

با استفاده از یک ابزار درجه بندی خوانایی می توانید محتوای خود را نمره گذاری کنید تا مطمئن شوید که نوشته شما برای مخاطبان شما خیلی سخت یا آسان نباشد .
به عنوان مثال ، پس از اینکه Microsoft Word هجی و دستور زبان را در یک سند بررسی کرد ، می تواند نمره نوشتاری خود را در آزمون های سطح Flesch-Kincaid Grade و Flesch Reading Ease به شما ارائه دهد . سپس می توانید از این داده ها برای اصلاح مقاله خود استفاده کنید .

3 . از محتوای چند رسانه ای استفاده کنید .

ویژگی های یک محتوای وب سایت عالی

آیا از گذراندن وقت در وب سایت هایی که جز مطلب چیزی برای دیدن ندارند ، لذت می برید ؟ بدون هیچ عکسی ، بدون هیچ کلیپی ، فقط متن بی پایان !

نوشتن محتوای وب سایت محدود به پست های وبلاگی و کلمات نوشتاری نیست . علاوه بر متن و نوشته در وب سایت تان ، استفاده از فیلم ها یا سایر کلیپ ها را در نظر بگیرید تا پیام و ارزش مطلب را با مخاطبان خود به اشتراک بگذارید .

4 . از یک CTA مختصر و قابل درک استفاده کنید .

ویژگی های یک محتوای وب سایت عالی

دوست دارید بازدید کنندگان در وب سایت شما چه کار هایی انجام دهند ؟ آیا هدفتان تکمیل خرید ، پر کردن فرم یا اهدای جایزه  است ؟

هر آنچه را که تمایل دارید ، با یک ( Call-to-Action ( CTA واضح ، آن را برای بازدید کنندگان وب سایت خود قابل نمایش کنید .

اگر آن ها نمی دانند که قرار است چه کاری انجام دهند ، پس احتمال دارد که هیچ کاری نکنند . CTA های شما باید هر بار بر یک اقدام متمرکز شوند . مثلا از کسی نخواهید که سه کار مختلف را از یک پنجره مشابه انجام دهد .

معمولا کاربران همه چیز را به خاطر نمی آورند و با توجه به حجم درخواست های شما ، ممکن اشت از وب سایتتان خارج شوند . هنگام نوشتن یک CTA خوب ، این سه مورد را حتما به خاطر داشته باشید : آن را مختصر ، واضح و قابل اجرا کنید .

5 . سئوی سایت را بهینه کنید .

ویژگی های یک محتوای وب سایت عالی

یک محتوای مناسب در وب سایت مشخص است که خیلی خوب بهینه سازی شده است . به طور خلاصه ، این بدان معنی است که مطلب به گونه ای نوشته شده که برای موتور های جستجو و البته کاربران جذاب است .

اگر محتوای شما توسط بازدید کنندگان مورد پسند واقع نشود ( که ممکن است با نرخ پرش بالا در آن صفحه مشخص باشد ) ، یعنی موتور های جستجو نمی خواهند آن را در نتایج جستجو نشان دهند .

موتور های جستجو در پی یافتن اطلاعاتی هستند که کاربران به دنبال آن می گردند . یعنی اطلاعاتی سریع ، کارآمد و دقیق .

برای نوشتن محتوای بهینه شده در جستجوگر ها ، حتما از قبل در مورد کلمات کلیدی تحقیق کنید . اگر بدانید مخاطب مورد نظر شما در جستجوی چه چیزی است ، آنوقت می دانید چه کلمات و اصطلاحاتی را در محتوای وب سایت خود بگنجانید . استفاده از کلمات کلیدی مناسب نتایج موتور جستجو را تقویت می کند .

ابزار های رایگان زیادی وجود دارد که می تواند به شما در تحقیق درباره کلمات کلیدی کمک کند . پس در استفاده از آن ها دریغ نکنید .

از کجا بفهمیم که محتوای خوبی برای وب سایت خود تولید کرده اید ؟

اگر محتوای وب سایت شما خوب باشد ، پس باید شاهد افزایش بازدید ، بالا رفتن نرخ  تبدیل و افزایش فعالیت در وب سایت خود باشید .

یک محتوای خوب توسط موتور های جستجو و بازدید کنندگان وب سایت به طور یکسان پاداش می گیرد . موتور های جستجو محتوای وب سایت خوب را در نتایج موتور جستجو در رتبه بالاتری قرار می دهند و بازدید کنندگان وب سایت احتمالاً CTA های شما را دنبال می کنند و اقدامات لازم را در وب سایت شما انجام می دهند .

ویژگی های یک محتوای وب سایت عالی

نتیجه گیری

حالا که این موارد را یاد گرفتید ؛ بروید و نگاهی به محتوای وب سایت فعلی تان که اکنون دارید ، بیاندازید . یک بررسی در محتوا انجام دهید تا ببینید چه مطلبی دارید که عملکرد خوبی دارد و بر عکس چیزی کمرنگ است .

برای نمره دهی به کار خود از یک ابزار خوانایی آنلاین استفاده کنید تا ببینید آیا می توانید چیزی را برای بهتر کردن آن تغییر دهید یا نه . و سپس در طی چند ماه مجدداً آن را مرور کنید تا میزان عملکرد محتوای خود را ارزیابی کنید .

همانطور که پنج نکته ما را برای تولید یک محتوای وب سایت عالی تمرین می کنید ، حتما سری به لوکس هاست بزنید تا از خدمات تکمیلی برای راه اندازی سایت از جمله : پشتیبانی وردپرس و مشاوره سئو سایت بهره مند شوید ! اگر پیشنهاد دیگری دارید ، آن ها را حتما در نظرات زیر به اشتراک بگذارید .