بررسی مفهوم gTLD یا دامنه عمومی سطح بالا
بررسی مفهوم gTLD یا دامنه عمومی سطح بالا آموزش

دامنه عمومی سطح بالا یا gTLD چیست ؟

اگر هر زمانی از اینترنت استفاده کرده باشید ، احتمال ورود gTLD یا دامنه عمومی سطح بالا به نوار جستجو بسیار زیاد است . اکثریت قریب به اتفاق وب سایت ها دارای یک دامنه سطح بالا هستند و این دامنه ها برای ساختن اینترنت به مکانی سازمان یافته تر به وجود آمده اند .

با این وجود ، در این مقاله می خواهیم ببینیم که gTLD دقیقاً چیست ، از کجا آمده و چگونه می توان از آن به نفع شما استفاده کرد ؟

قبل از پاسخ به این سوال ها ، بیایید چگونگی ساماندهی اینترنت و وب آدرس ها را بررسی کنیم .

DNS ، سیستم نام دامنه

DNS

طبق نظرسنجی انجام شده در ژانویه 2018 ، در حال حاضر 1،805،260،010 وب سایت در اینترنت وجود دارد . این 1.8 میلیارد ، وب سایت های شخصی هستند که به صورت آنلاین وجود دارند و هر روز به آن ها اضافه می شود .

ساماندهی همه این آدرس های وب کاری طاقت فرسا به نظر می رسد ، اما به لطف سیستم نام دامنه (DNS) ، که در سال 1983 توسعه یافت ، روند کار ساده شده است .

به DNS به عنوان دفترچه تلفن اینترنت نگاه کنید . هر آدرس وب  (مثل luxhost.org ) به عنوان یک آدرس IP نشان داده می شود  که یک رشته طولانی از اعداد است که به عنوان آدرس خانه یک وب سایت عمل می کند (دقیقاً مانند آدرس خانه شما که با خانه یا آپارتمان شما مطابقت دارد .)

DNS به ترجمه آدرس های IP به نام دامنه کمک می کند . نام دامنه روش های ساده تری برای به خاطر سپردن آدرس های وب است ؛ چون آن ها کوتاه تر و کاربردی تر از یک رشته طولانی از اعداد هستند .

برای اطلاعات بیشتر حتما مقاله DNS چیست را بخوانید .

اجزای نام دامنه

اجزای نام دامنه

نام دامنه از چندین قسمت تشکیل شده است ، اما فقط دو مورد از آن ها از اجزای اساسی هستند . آن ها در هر دو طرف ” نقطه ”  آدرس وب وجود دارد .

برای نشان دادن ساختار آدرس وب ، از luxhost.org به عنوان مثال استفاده خواهیم کرد . luxhost.org دارای دو جزء است ، یک دامنه سطح دوم (SLD) و یک دامنه سطح بالا (TLD) .

 • دامنه سطح دوم ( SLD ) : دامنه سطح دوم حروفی است که در سمت چپ نقطه در luxhost.org وجود دارد . یعنی  عبارت ” luxhost “. همه آدرس های وب دارای یک دامنه سطح دوم هستند ، که برای تشخیص یک وب سایت از وب سایت دیگر استفاده می شود .

 

 • دامنه سطح بالا ( TLD ) : دامنه سطح بالای ( TLD ) یک سایت ، اکثر وب سایت ها را از هم دیگر متمایز می کند و همچنین به شناسایی محتوای وب سایت کمک می کند . در luxhost.org   TL رشته ای از حروف است که در سمت راست نقطه قرار می گیرد ، یعنی همان ” org. “.

بیش از یک هزار TLD منحصر به فرد وجود دارد ، اما محبوب ترین و شناخته شده ترین آن ها به عنوان دامنه های سطح بالا عمومی یا gTLD شناخته می شوند .

 

gTLD چیست ؟

چیست gTLD

معنی کلمه ” عمومی ” در عبارت ” دامنه عمومی سطح بالا ” کمی ایهام دارد . عمومی به معنای غیر استثنایی ، پیش پا افتاده و معمولی است . با این حال وب سایت هایی که از یک دامنه سطح بالا عمومی استفاده می کنند ، از نظر شرکت ها و افرادی که از آن ها استفاده می کنند قابل احترام ، پر جستجو و با ارزش هستند .

دانستن تاریخچه gTLD ها می تواند به توضیح دلیل این مطلب کمک کند .

تاریخچه gTLD ها

gTLD تاریخچه

اولین موج gTLD در دهه 80 منتشر شد ، درست کمی بعد از به وجود آمدن اینترنت . آن ها برای کمک به نسل اول کاربران اینترنت در سازماندهی وب سایت ها ساخته شدند .

با وجود 30+ سال سن ، هفت gTLD اصلی از محبوب ترین دامنه های سطح بالا در اینترنت هستند . هفت gTLD اصلی عبارتند از :

com.
edu.
gov.
int.
mil.
net.
org.

احتمالاً بیشتر آن ها ، نه همه این gTLD ها را دیده یا تشخیص داده اید .

به دلیل قابل تشخیص بودن این gTLDS ، نام دامنه هایی که آن ها را شامل می شوند اغلب با ارزش تر از نام دامنه هایی هستند که با استفاده از برخی از TLD های مبهم ایجاد شده در چند سال گذشته اند .

gTLD در مقابل ccTLD

ccTLD

دامنه های سطح بالا را می توان به چند دسته تقسیم کرد . دو مورد از آن ها gTLD ها و ccTLD ها هستند . gTLD  دقیقا مثل هفت موردی هستند که در بالا گفتیم  و ccTLD ها ، که مخفف “دامنه های سطح بالا کد کشور” است ، باز هم مثل gTLD ها ، با رشته ای از حروف نشان داده می شوند که بلافاصله بعد از نقطه در یک آدرس وب می آیند .

برخلاف gTLD ها ، ccTLD های یک کشور ، قلمرو خود مختار یا یک کشور مستقل را تعیین می کنند . اگر آدرس وب حاوی ccTLD باشد ، می توان فرض کرد که وب سایت به موقعیت جغرافیایی خاصی اشاره دارد .

گزارشی در سال 2018 منتشر شد که در آن 10 تا از محبوب ترین ccTLD در جهان لیست شده اند . در اینجا چند مورد از آن ها را آورده ایم :

cn. – چین
tk. – توکلائو
de. – آلمان
uk. – انگلستان
ru. – روسیه
nl. – هلند
br. – برزیل
eu. – اتحادیه اروپا
fr. – فرانسه
au. – استرالیا

در مقایسه با دامنه های عمومی سطح بالا ، ccTLD ها به وب سایت ها کمک می کنند تا کاربران اینترنت را در منطقه جغرافیایی خود هدف قرار دهند .

بسیاری از دارندگان نام دامنه ccTLD معتقدند که استفاده از ccTLD تخصصی به آن ها یک مزیت رقابتی می دهد . برخی از ccTLD ها مثل ca. و us. دارای محدودیت های جغرافیایی در مورد اینکه چه کسی می تواند آن ها را ثبت و استفاده کند ، هستند .

چهار gTLD برتر

gTLD برتر

بیش از هزار TLD در اینترنت موجود است و بسیاری از آن ها به عملکرد یک وب سایت اشاره می کنند (. نوشیدنی، سفر. و غیره) ، اما رایج ترین TLD ها به صورت پایان باز طراحی شده اند .

چهار مورد از gTLD های برتر از لحاظ حجم ثبت نام شامل :

 • com.
 • net.
 • org.
 • co.

هر یک از این TLD ها صاحبان نام دامنه را از مزایای منحصر به فردی برخوردار می کند . ما کمی بیشتر به ریشه ها و نحوه استفاده موثر از آن ها می پردازیم .

com.

COM.

com. از زمان انتشار اولین موج gTLD ها همچنان محبوب بوده و در نتیجه شناخته شده ترین دامنه سطح بالا است .

 • ” com ” در com. مخفف ” commercial ” یعنی تجاری است .
 • com. پرکاربردترین gTLD در تمام دوران ها است .
 • com. شناخته شده ترین gTLD در تمام زمان ها است .

com. در ابتدا برای استفاده در مشاغل انتفاعی و تجاری در نظر گرفته شده بود و کم کم برای اکثر وب سایت ها به افزونه اصلی تبدیل شد .

اگر کسی فرصتی برای ثبت نام دامنه با com gTLD. داشته باشد ، جدا باید بگویم که وقت را تلف نکند و سریع ثبت نام کند . به خاطر دلایل زیر :

آشنایی

تقریباً هر کاربر اینترنت در زمان های متفاوت  ” com. ” را تایپ کرده است و همین امر منجر به اقتدار جهانی کلیه وب سایت های com. می شود . مردم معمولا به وب سایت های com. اعتماد می کنند . چون آن ها این مدل وب سایت ها را در اکثر مواقع می بینند و بیشتر با آن ها آشنا هستند .

سئوی مطلوب

متخصصان سئو این عقیده را دارند که بسیاری از موتور های جستجو نسبت به وب سایت های com. تعصب دارند ؛ چون دات کام خیلی بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد و به طور مکرر جستجو می شود .

بنابراین وب سایت هایی با نام دامنه com. شانس بالاتری برای حضور در رتبه بالای نتایج جستجو دارند.

net.

net.

با وجود محبوبیت فراوان com. هیچ دلیلی برای سلطه این gTLD بر بقیه وجود ندارد . همینطور هم در مورد قدرت gTLD که در پشت آن در حجم ثبت نام قرار دارد هم هیچ بحثی نیست .

 • ” net ” در net. مخفف ” network ” است .
 • net. از دهه 80 gTLD بوده است .
 • net. یکی از محبوب ترین gTLD های موجود است .

کلمه ” network ” یا شبکه نشان می دهد که net gTLD. در اصل برای شرکت ها و صنایع مبتنی بر فناوری در نظر گرفته شده است . اغلب برای وب سایت هایی که خدمات تحت وب را تبلیغ می کنند و می فروشند ، استفاده می شود .

از آنجایی که  نام دامنه net. کمتری نسبت به نام دامنه com. ثبت شده است ، شرکت ها یا افراد شانس بیشتری برای ثبت نام دامنه net. دارند که بیشتر با برند تجاری آن ها متناسب باشد .

org.

ORG.

org . در واقع gTLD دیگریست که برای ثبت نام در دسترس همه است . با این حال ، هدف اصلی آن نشان دادن وب سایت های متعلق به سازمان های غیر انتفاعی ، NGO ها و سازمان های دیگر بود . این gTLD هم مثل net. و com. ، .یکی از قدیمی ترین و معتبر ترین gTLD های موجود است .

 • ” org ” در .org مخفف ” organization ” است .
 • وب سایت های org. غالباً بر ایجاد یک اجتماع تمرکز دارند .
 • وب سایت های org. به طور معمول قابل اعتماد به نظر می رسند .

برخی از معروف ترین org. ها ، مثل ویکی پدیا ، اقدامات زیادی را انجام داده اند تا اعتبار این gTLD کلاسیک را تقویت کنند . org. اغلب با وب سایت هایی مرتبط است که اطلاعات موثقی را ارائه می دهند ، اما برای ثبت وب سایت هایی که به عنوان یک خانه آنلاین برای جوامع افراد با علایق مشابه هم استفاده می شود .

org. یک انتخاب قدرتمند برای سئو سایت است . اگرچه ممکن است همان اقتدار را نداشته باشد که com. با موتورهای جستجو دارد ، اما همچنان که در ردیف دوم gTLD های محبوب قرار دارد (همراه با net.) و عملکرد خوبی هم دارد .

اگرچه org. در ابتدا برای سازمان های غیرانتفاعی در نظر گرفته شده بود ، اما عدم وجود مقررات اساساً این محدودیت را برطرف کرده و امکان ایجاد نام دامنه ایده آلتان با org. را فراهم کرده است . میلیون ها نام دامنه  ثبت شده با org. وجود دارد ، اما نه به اندازه com. . بنابراین ممکن است شانس بیشتری برای دریافت نام دامنه مورد نظر خود با این gTLD داشته باشید .

co.

CO.

از بین همه gTLD ها ، co. ممکن است جالب ترین پس زمینه را داشته باشد . بیشتر gTLD های مورد بحث ما تقریباً به اندازه تاریخ اینترنت قدمت دارند . اما co. خیلی دیرتر منتشر شد ، زیرا همزمان با سایر ccTLD ها معرفی شد .

 • ” co ” در co. رسما مخفف کلمبیا است اما به معنای ” commercial ” یا ” company ” متغیر می شود .
 • co. برای بسیاری از شرکت ها و استارتاپ هایی که می خواهند خود را از دcom. قدیمی تر و سنتی جدا کنند یک گزینه مرسوم است .

co. تنها TLD موجود در این لیست است که در ابتدا ایجاد شده است تا منحصراً به عنوان کد کشور مورد استفاده قرار گیرد . دلایل مختلفی برای گسترش  و افزایش محبوبیت آن در دهه گذشته وجود دارد .

اولین دلیل تمایز است . استارتاپ ها و شرکت ها همیشه به دنبال راه هایی هستند که بتوانند خود را از رقبیشان متمایز کنند . یکی از بهترین راه ها برای این کار فاصله گرفتن شرکت شما از نسل های قبلی است ، همان نسل هایی که همه نسبت به com gTLD. وسواس دارند .

co. به عنوان یک TLD آینده نگر و مد روز دیده می شود . در حالی که com. به وضوح ” commercial ” را نشان می دهد . co. می تواند ” company ” ، ” corporation ” و همچنین ” commercial ” را در اختصار داشته باشد .

با انتخاب یک co TLD. ، شانس بیشتری برای تأمین نام دامنه ایده آل خود دارید . کسب و کار ها چندین دهه است که نام دامنه com. را جارو می کنند ، اما co. هنوز نسبتاً جدید است و به طور گسترده ثبت نشده است .

سخن آخر درباره gTLD ها

gTLD

بسیاری از gTLD های معروف از دهه 80 وجود داشته است . این gTLD ها شامل com ، .net. ، و org. و غیره است . هنگام ثبت دامنه با استفاده از یکی از این TLD ها ، وب سایت شما بر اساس آشنایی بیشتر کاربران اینترنت با آن gTLD ها اقتدار ضمنی پیدا می کند .

ثبت gTLD ساده است و می توان آن را با هزینه کم از طریق ثبت نام دامنه مثل سایت ما ، luxhost.org انجام داد. انتخاب نام دامنه و یافتن یک شرکت معتبر میزبانی وب هرگز آسان نبوده است .