هاست چیست؟ همه‌ی آنچه در مورد هاست نیاز دارید
هاست چیست؟ همه‌ی آنچه در مورد هاست نیاز دارید میزبانی وب

هاست چیست؟

آیا شما هم جزء آن دسته افراد هستید که این سوال را در ذهن خود بی پاسخ رها کرده­‌اید، در این مقاله با ما همراه باشید و همه‌­ی آنچه در مورد هاست نیاز دارید را به سادگی بیاموزید.

دنیای اینترنت روز به روز در حال بزرگتر شدن است و هر لحظه افراد جدیدی در حال ورود به این دنیای بزرگ هستند شما چطور‌؟ ما در این مقاله با مثال هایی ساده به بررسی مفهوم اینترنت و هاست و معرفی انواع آن پرداخته و نحوه خریداری یک هاست خوب را ارائه می‌­دهیم.

هاست و انواع آن را بشناسید

اما واقعا هاست چیست و انتخاب یک هاست خوب چگونه بر روی افزایش بازدیدکنندگان یک سایت اثر می‌گذارد ؟

ارتباط دنیای مجازی اینترنت و هاست

یک شهر بزرگ را تصور کنید که افراد مختلفی در آن زندگی می‌کنند، هر کدام از این افراد دارای نیازهایی مانند مسکن ارتباطات و امنیت هستند. هر شخص در شهر خدماتی را به دیگر افراد ارائه می‌دهد و هر فردی وظیفه ای را بر عهده دارد؛ همچنین همه‌­ی افراد آدرس مشخصی دارند که برای دسترسی به آنها باید به آدرس گفته شده مراجعه کنیم

اگر در دنیای مجازی اینترنت، هر سایت را مانند یک فرد تصور کنیم، دنیای اینترنت و دنیای واقعی درست مانند هم هستند با این تفاوت که در اینترنت همه چیز به صورت مجازی تعریف شده است. می­‌بینید که درک دنیای اینترنت آنقدر ها هم سخت نیست؛ وب سایت ها در اینترنت درست مانند افراد یک شهر، نیازمند مکان هستند و هر سایت آدرس اختصاصی خود را داراست.

هر سایت دارای داده هایی است که شامل مطالب و قالب سایت می‌­باشد این داده ها باید در فضایی قرار گرفته شود تا بازدید کنندگان بتوانند با مراجعه به آدرس آن به داده ها و اطلاعات سایت دسترسی پیدا کنند. این فضا هاست نامیده می‌شود .

هاست

هاست همان فضایی است که اطلاعات سایت را در خود جای می­‌دهد اما سوال اینجاست که این فضا در کجا قرار دارد و آدرس آن بر چه اساسی مشخص می­‌شود؟

در پاسخ به این پرسش باید گفت که این فضا می‌­تواند قسمتی از یک کامپیوتر و یا سرور موجود در یک شبکه باشد.

اگر به مثال شهر برگردیم هر کدام از ساختمان ها و مغازه های شهر به عنوان یک هاست دیده می‌­شوند و هاست در واقع همان مکانی است که سایت در آن قرار گرفته است و مانند هر مکان دیگر دارای آدرس مشخصی است که اطلاعات سایت در آن بارگذاری می­‌شود.

 

 

سرور میزبان چیست؟

سرور میزبان به سیستمی گفته می‌­شود که قسمتی از حافظه­‌ی خود را به عنوان هاست به یک سایت اختصاص می‌دهد.

این سرور معمولا دارای سخت افزار قوی و پهنای باند شبکه ای بالایی است و میتواند چندین سایت را همزمان پشتیبانی کند.

شاید از خود بپرسید آیا می‌­توان از کامپیوترهای شخصی به عنوان سرور میزبان استفاده کرد؟ شاید در ابتدا به نظر امکان پذیر باشد اما اگر کمی تامل کنید می­‌بینید که پاسخ شما منفی است چرا که سیستم های شخصی قدرت کافی برای ارائه خدمات به سایت را ندارند.

برای اینکه بازدید کنندگان یک سایت مدام به آن دسترسی داشته باشند باید سرور میزبان هاست، همیشه روشن بوده و از قدرت بالایی در پردازش و پهنای باند برخوردار باشد تا بتواند نیازهای مخاطبین خود را برآورد.

در نتیجه هاست یک فضای مشخص از یک سرور است که وب سایت، داده ها و اطلاعات خود را در آن قرار داده و می‌­تواند از امکانات پهنای باند و سخت افزار سرور میزبان خود استفاده کند.

هاست اشتراکی چیست؟

هاست اشتراکی

درست مانند یک خانه که چند نفر به طور مشترک از فضا استفاده می­‌کنند و هر فرد وسایل خود را در قسمتی از آن قرار می‌دهد، سرورها نیز می­‌توانند به طور همزمان چندین سایت را پشتیبانی کنند  و چندین فضای هاست را در خود جای دهد و حافظه­‌ی خود را بین هاست ها و سایت های مختلفی تقسیم کند به همین دلیل به این نوع هاست، اشتراکی (shared host) گفته می‌­شود.

نام دامنه   Domain Name

همانطور که می‌­دانید هر سایت یک آدرس اینترنتی دارد که برای دسترسی به آن باید به آدرس مشخص شده مراجعه شود اما این آدرس از کجا می‌­آید؟

آدرس هر وب سایت همان آدرس هاست است که در سرور میزبان قرار دارد، در نتیجه برای دسترسی به یک سایت باید به آدرس سرور میزبان مراجعه شود اما می‌دانیم که هر سرور ممکن است چندین سایت را در خود جا داده باشد اینجاست که معنی نام دامنه معرفی می‌­شود.

نام دامنه نام انحصاری هر سایت است که تکراری نیست و قبل از ثبت، توسط مراکز معتبر جهانی بررسی می­‌شود.

وب سایت ها برای تهیه نام دامنه معمولا هزینه یک ساله تا پنج ساله را پرداخت می‌کنند.

پسوند دامنه

پسوند دامنه

نام سایت هایی را به خاطر بیاورید که اغلب به آنها سر می‌­زنید با کمی دقت می­‌فهمید که وب­ سایت‌ها پسوندهای متعددی دارند.

این پسوندها دارای دسته بندی های خاصی در دنیای اینترنت هستند که معمولا با توجه به موقعیت جغرافیایی سایت و نوع فعالیت مشخص می­‌شوند.

برای مثال پسوند com. نماد اختصاری واژه communication است که معمولا برای نام های تجاری استفاده می­‌شود. یا پسوند IR. از کلمه ایران گرفته شده و نشان می‌­دهد سایت مورد نظر در ایران مشغول به فعالیت است همچنین پسوند org. از organization  گرفته شده و به نهادها و سازمان ها اشاره دارد.

باید توجه داشت هر کدام از این پسوندها دارای قوانینی است که قبل از خرید و انتخاب پسوند فایل خود آنها را پذیرفته و مجوزهای مربوط به آن را دریافت کنید.

آدرس سرور یا DNS چیست؟

دنیای اینترنت دنیای اعداد است و نام‌ها تنها برای راحتی کاربر مورد استفاده قرار می‌گیرد. در اینترنت هر سایت به عنوان یک مکان مجازی، آدرسی دارد؛ این آدرس مانند دنیای واقعی دارای کدپستی منحصر به فردی می‌باشد.

همانطور که در دنیای واقعی ساده تر است که آدرس بر اساس نام خیابان‌ها و کوچه بیان شود، آدرسی که برای یک سایت توسط کاربر مورد استفاده قرار می‌گیرد شامل نام‌ها است و از اعداد فاصله دارد.

کدپستی سایت که شامل اعداد است، DNS نام دارد. این عبارت کوچک شده عبارت Domain Name System به معنی سامانه نام دامنه می‌باشد.

پس آدرس DNS به طور پیش فرض آدرس سرور میزبان ارائه دهنده خدمات وب در اینترنت است که مانند یک دفترچه‌­ی راهنما ،آدرس­‌های IP را به شما برمی­‌گرداند.

برای مثال 192.168.1.1 مقدار عددی آدرس IP اینترنتی یک سرور است و نشان می‌دهد که نام سایت به این آدرس اشاره می­‌کند.

چطور یک هاست تهیه کنیم؟

با تصمیم برای داشتن یک وب سایت، در ابتدا هاست وب سایت را تهیه کنید، برای این منظور باید مراحل زیر را طی کنید.

اولین مرحله مشخص کردن نام دامنه (domain name) است و بدون آن نمی‌توانید فرایند خرید دامنه را تکمیل کنید. این کار مثل مشخص کردن نام مغازه‌ای است که قرار است در دنیای واقعی داشته باشید و باید منحصر به فرد باشد و قبلا کسی از آن استفاده نکرده باشد تا در دنیای مجازی بتوان آن را به خود اختصاص دهید.

در قدم بعدی انتخاب مغازه، موقعیت مکانی و امکانات مغازه برای شما حائز اهمیت است و در دنیای مجازی با انتخاب شرکت خدمات دهنده هاست این موارد را بررسی کرده و با خرید هاست، شرکت IP آدرس DNS را در اختیار شما قرار داده و فرآیند ثبت دامنه را کامل می‌کنید.

انواع هاست

انواع هاست و کاربرد آن

 

همان‌طور که در شروع بحث مطرح شد، دنیای مجازی شباهت بسیاری به دنیای واقعی دارد و با پیشرفت روز افزون فناوری و دانش در حوزه IT این شباهت در حال افزایش است.

در دنیای واقعی هاست را به مکانی برای انجام فعالیت منحصر به فرد تشبیه کردیم و می‌دانیم محیط‌های کاری بر اساس نوع کار متفاوت است و امکانات و ملزومات هر محیط بسته به نوع کار با هم بسیار متفاوت اند. به عنوان مثال محیط یک آموزشگاه با محیط بانک یا یک فروشگاه و یا یک رستوران تفاوت‌های بسیاری دارد.

در دنیای مجازی نیز با این واقعیت سروکار داریم که امکانات و خدمات هاست ها بسته به نوع کاربری متفاوت است و در انتخاب نوع هاست به عنوان مکان فعالیت، به این موارد باید توجه داشت، تا بتوان فضا و هاست مناسبی را انتخاب کرد.

هاست ها بنا به نیازهای مختلف و توان سخت افزاری سرور میزبان به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند که شما در انتخاب نوع هاست بیش از هر چیز باید به نوع فعالیت و نیاز خود توجه کنید. بر این اساس هاست‌های مختلف با ویژگی های گسترده برای اهداف متفاوت ایجاد شده اند.

انواع هاست و کاربرد آن

در ادامه به بررسی برخی از انواع آن‌ها  می پردازیم:

 • هاست ویندوزی:

اگر سایت خود را با برنامه نویسی ویندوز طراحی کرده باشید، باید هاستی خریداری کنید که سیستم عامل سرور و پنل کاربری آن بر مبنای ویندوز باشند و یا به گونه­ای باشد که ویندوز پشتیبانی کنند.

این سایت های اغلب به زبان برنامه نویسی ASP و با پایگاه داده SQL Server طراحی شده اند. شاخص‌­ترین و تنها کنترل پنل ویندوز، کنترل پنل “پلسک” است.

 • هاست لینوکسی:

اگر سایت خود را با فناوری ها و زبان های مبتنی بر لینوکس طراحی کرده‌­اید باید از هاست های لینوکسی با کنترل پنل های لینوکسی استفاده کنید.

زبان برنامه نویسی PHP در طراحی سایت توسط لینوکس قابل پشتیبانی است و کنترل پنل های Cpanel و Direct admin درهاست های لینوکسی استفاده می‌شوند.

 • هاست وردپرس:

هاست وردپرس هاستی می‌باشد که منابع آن برای وردپرس بهینه شده است و به صورت پیش فرض CMS وردپرس روی آن نصب شده است؛ برای آموزش کامل وردپرس می‌توانید به این لینک مراجعه نمایید

 • هاست لاراول:

لاراول یک چارچوب یا قالب برای زبان PHP است، که امروزه بسیار مورد توجه طراحان وب قرار گرفته است برای استفاده از این نوع هاست نیاز به منابع و دسترسی های خاص مانند SSH است.

 • هاست رایگان:

گاهی اوقات به دلایلی مانند بررسی سرور، تبلیغات و یا تحقیقات علمی از هاست‌های رایگان استفاده می‌­شود ، این نوع هاست مانند هاست های عادی هستند که از نظر منابع و خدمات به صورت محدودتر اما رایگان ارائه می‌­شوند.

 • هاست دانلود:

این نوع از هاست دارای ترافیک و پهنای باند بالایی هستند و به همین دلیل برای دانلود با سرعت بالا مناسب می­‌باشند. معمولا این نوع هاست­‌ها قدرت و حافظه‌­ی بالایی در ذخیره­‌سازی اطلاعات دارند و همانطور که از نام آنها پیداست، برای سایت هایی که کاربران زیادی از اطلاعات و فایل های آن دانلود می‌کنند کاربرد دارد.

 • هاست ابری:

هاستی که سرور میزبان آ‌ن‌ها بر روی فضای ابری قرار دارند را می‌گویند. در فضای ابری معمولا سرورها از طریق شبکه سازی با همدیگر توان سخت افزاری خود را به صورت یکپارچه و متمرکز استفاده می‌کنند و فضای هاست شما به صورت شناور بر روی چند سرور متصل به هم قرار دارد.

 • هاست نامحدود:

به هاست هایی گفته می‌شود که فضای ذخیره سازی نامحدود و یا ترافیک نامحدود و شاید هر دو را به صورت نامحدود ارائه می‌کنند. سرور میزبان این گونه هاست ها غالبا بر روی فضای ابری هستند.

 • هاست خوشه ای:

در این نوع هاست برای استفاده بهتر از سرور ها آن ها را به یکدیگر متصل می‌کنند و به صورت متمرکز از فضای سخت افزاری سرور ها استفاده می‌کنند.

از لحاظ مفهومی شبیه به کلاستر است ولی در عمل تفاوت زیادی دارند. فضای هاست شما نیز بر روی مجموعه کلاستری از سرور ها قرار دارد.

 • هاست پر سرعت:

هاست هایی هستند که از نظر سخت افزار مانند حافظه­‌ی داخلی، هارد و پردازشگر سرعت بالایی دارند و دارای ترافیک و پهنای باند بالایی نیز هستند.

در این نوع هاست، همیشه خدمات دهی به صورت یکسان انجام نمی‌شود برای مثال ممکن است هاست، بعضی امکانات را نداشته باشد و در مقابل برخی موارد از سرعت بالایی برخوردار باشد.

 • هاست ریسلر:

در این نوع هاست کاربر می‌تواند چندین هاست با منابع جداگانه را روی آن راه اندازی کند.

این نوع هاست برای دو گروه کاربرد دارد، یکی طراحان و برنامه نویسان وب که سایت های زیادی را راه اندازی می‌کنند و دیگر فروشندگان، که به نوعی فروشنده یک شرکت هاستینگ محسوب می‌شوند.

نکاتی درمورد خرید هاست

قبل از خرید باید به تعداد مراجعه کنندگان به سایت، خدمات سایت، و نیاز مشتریان توجه داشت.

به عنوان مثال اگر سایت شما کاربرانی زیادی دارد باید از یک هاست با میزان حافظه داخلی و قدرت پردازش بالا استفاده کنید؛ یا اگر در سایت شما فیلم های زیادی نمایش داده می‌شود برای ذخیره فیلم ها، باید هاست با فضای ذخیره سازی بالا داشته باشید و به ازای هر کاربر نیاز به پهنای باند و ترافیک بالا برای نمایش فیلم ها خواهید داشت.

اگر یک آموزشگاه الکترونیک دارید پیشنهاد می‌کنیم که به دلیل داشتن پهنای باند و سرعت بالا از سرور مجازی VPS یا سرور اختصاصی Dedicated Server استفاده کنید.

دقت کنید که گول نام هاست را نخورید و به نیاز خود دقت کنید. انواع هاست های موجود، از تعریف هاست که گفتیم جدا نیستند و فقط مشخصات آن ها برای نیاز های مختلف متفاوت هستند.

کنترل پنل ها راهی برای مدیریت هاست

همانطور که گفته شد هاست فضایی برای قرار گرفتن داده های سایت شماست، در دنیای واقعی زمانی که فضایی در اختیار شما قرار می‌­گیرد طبیعی است که بخواهید با توجه به نظر خود آن را مرتب کرده و مواردی را اضافه یا کم کنید برای این کار باید به فضای خود دسترسی کامل داشته باشید.

کنترل پنل هاست

دسترسی به هاست جزء خدماتی است که یک سرور به شما ارائه می‌دهد و شما می‌توانید فایل ها و اطلاعات خود را در فضای در نظر گرفته شده قرار دهید.

شاید بخواهید امکاناتی را به سایت خود بیافزایید یا تغییراتی را بر روی وب سایت اعمال کنید برای مثال ایجاد زیر دامنه ، ایجاد یا حذف صندوق پستی ،تنظیمات انتقال فایل و دیگر فعالیت هایی که برای مدیریت یک وب سایت مورد نیاز است .

تمام این موارد باید از طریق سرور در هاست قابل انجام باشد، تا به هاست خود دسترسی داشته و فایل و اطلاعات سایت خود را مدیریت کنید

برای رفع نیازهای سایت و برقراری امنیت آن از کنترل پنل های مدیریتی استفاده می‌شود. سرور میزبان این کنترل پنل ها را بر روی سیستم عامل خود  نصب می‌کند و کنترل کل سرور را در دست می‌گیرد.

میزان دسترسی به کنترل پنل ها برای مدیران و کاربران متفاوت است و برخی فعالیت‌ها مانند ایجاد هاست و تنظیمات امنیتی مربوط به مدیر سرور است و از دسترس دیگر کاربران و دارندگان هاست خارج است.

دقت کنید که برای انجام برخی از فعالیت ها مانند بازگردانی فایل های پشتیبانی، باید از مدیر سرور خود کمک بخواهید تا آن را برای شما انجام دهد.

تمامی کنترل پنل ها، تحت وب هستند بنابراین پس از خرید هاست، یک حساب کاربری به صورت خودکار برای شما ایجاد می‌شود که با مشخصات کاربر می توانید وارد آن شوید.

پس از ایجاد هاست یک آدرس اینترنتی به همراه دسترسی کنترل پنل هاست به شما داده می‌شود تا بتوانید پنل هاست خود را مدیریت کنید؛ اگر مشکلی در این زمینه داشتید حتما با مدیر سرور خود در میان بگذارید.

هر هاست دارای یک آدرس و یک دسترسی اینترنتی مخصوص به خود است، اگر جزء کاربران فعال هستید و چند هاست مختلف دارید برای هر کدام به صورت جداگانه یک دسترسی به کنترل پنل خواهید داشت.

انواع کنترل پنل هاست

کنترل پنل هاست بر روی سیستم سرور نصب شده و امکان مدیریت هاست و فعالیت‌هایی از قبیل مدیریت فایل FTP، تنظیمات ایمیل و بسیاری از موارد دیگر را فراهم می‌کند که بر اساس نوع سیستم عامل سرور و زبان سایت انواع مختلفی دارد.

 • سی پنل Cpanel

این کنترل پنل برای هاست های لینوکس طراحی شده است،  طبق آمار درصد بالایی از سایت ها مبتنی بر لینوکس و زبان PHP هستند و اگر سایت شما نیز جزء این  نوع سایت ها باشد می توانید از این کنترل پنل استفاده کنید.

این کنترل پنل با محیط کاربر پسند و بسیار راحت خود از محبوب‌ترین کنترل پنل ها در بین رقبای خود به شمار می­‌رود.

کنترل پنل Cpanel

 • دایرکت ادمین Direct admin

این کنترل پنل نیز مانند Cpanel مبتنی بر لینوکس و زبان PHP است و محیط بسیار ساده و کاربر پسندی دارد اما در مقایسه با Cpanel  محبوبیت کمتری در بین کاربران دارد.

کنترل پنل Direct admin

 

 • پلسک Plesk

این کنترل پنل معروفترین و تنها کنترل پنل هاست است که مبتنی بر ویندوز و زبان برنامه نویسی ASP است.

برای طراحی سایت خود از ویندوز و زبان ASP استفاده کرده اید کنترل پنل پلسک تنها انتخاب شما خواهد بود اما نگران نباشید چرا که استفاده از این کنترل پنل نیز بسیار ساده است و به همین دلیل مورد علاقه­‌ی بسیاری از کاربران قرار گرفته است.

کنترل پنل plesk

 

 • کنترل پنل های رایگان Kloxo

هیچکدام از کنترل پنل هایی که تاکنون نام برده شده رایگان نیستند و برای نصب آنها حتما باید لایسنس تهیه شود که این کار را مدیر سرور و شرکت برای شما انجام خواهد داد اما کنترل پنل های رایگانی نیز وجود دارد که در صورت لزوم می‌توانید اقدام به نصب آنها کنید

یکی از قدیمی ترین کنترل پنل های رایگان، Kloxo است که با طراحی متن باز در مقایسه با دیگر نمونه های مشابه انتخاب خوبی است البته ناگفته نماند، سایر کنترل پنل های رایگان موجود نیز تقریبا کیفیت مناسبی دارند و در این قسمت دست شما برای انتخاب باز است.

کنترل پنل های رایگان Kloxo

به طور کلی بیش از 90 درصد سرور های خدمات دهنده و فروش هاست در دنیا  از سه نوع کنترل پنل  Direct admin و Cpanel و Plesk استفاده می‌کنند.

مهم‌ترین ویژگی های یک هاست خوب

ویژگی‌های هاست خوب

 • قیمت

قیمت هاست باید متناسب با توان مالی سرمایه‌­گذار باشد اما در نظر داشته باشید که هیچ ارزانی بی حکمت نیست، سایت شما می‌خواهد یکی از بهترین ها باشد پس همه چیز را فدای قیمت نکنید.

 • پشتیبانی

انتخاب سرور و شرکت خدمات دهنده هاست بسیار مهم است ، اگر شرکت پشتیبانی مناسبی به شما ارائه دهد به یقین سایت شما بازدهی بهتری را خواهد داشت پس قبل از انتخاب شرکت هاستینگ تا می‌توانید مشورت بگیرید.

 • سرعت

سرعت هاست یکی از عوامل مهم در رنکینگ سایت شما است که به دو عامل قدرت سخت افزار و پهنای باند سرور میزبان بستگی دارد.

هر چه سرور از سرعت بالاتری در هارد و پردازش برخوردار باشد و پهنای باند شبکه در آن بالا باشد سرعت بارگذاری سایت را بیشتر می‌کند.

 • سرور های پرقدرت

با انتخاب یک سرور قدرتمند در هنگام خرید سایت خیال خودتان را از برخورد با بروز مشکلات احتمالی راحت کنید؛ پس حتما از قدرتمند بودن سرور هاست خود اطمینان حاصل کنید.

 • دیتا سنتر Data Center

دیتاسنتر ها مراکزی هستند که سرورهای خدمات دهنده­ی اینترنت را در خود جای داده اند ، شرکت های هاستینگ یا باید خودشان یک دیتاسنتر با پهنای باند بالا داشته باشند و یا از یک دیتاسنتر معتبر استفاده کنند.

متاسفانه برخی از شرکت ها بیش از توان سخت افزاری و پهنای باند خود اقدام به فروش هاست می‌کنند که به این کار oversell گفته می‌شود و بارگذاری سایت را دچار مشکل می‌کند بنابراین شما می توانید قبل از خرید با تهیه­‌ی هاست رایگان سرعت سرور خود را بررسی کنید.

 • امنیت

برقراری امنیت باید توسط شرکت هاستینگ به طور کامل فراهم شود ، این امنیت معمولا به صورت چند لایه است و شرکت خدمات دهنده وب برای برقراری امنیت باید از یک تیم متخصص در زمینه امنیت شبکه استفاده کند؛ قابل ذکر است که برقراری صد در صدی امنیت امکان پذیر نیست و باید تا حد لازم قدرت دفاعی سایت را افزایش داد.

اگر می‌­خواهید در مورد امنیت سایت اطلاعات بیشتری بدست آورید به این لینک مراجعه نمایید.
برای آشنایی بیشتر با امنیت سایت می‌توانید مقاله معرفی شیوه های کاربردی افزایش امنیت وب سایت را مطالعه نمایید.

 • زمان پایداری (Uptime)

همانطور که گفته شد به دلیل وجود مسائلی مانند خراب شدن سرور و قطعی برق ممکن است سایت از دسترس خارج شود؛ زمان پایداری بالاترین زمانی است که سرور قادر است تا خدمات هاستینگ را ارائه دهد.

ارائه دهنده‌های سرور برای بالا بردن زمان پایداری از روش های زیر کمک می‌­گیرند:

1. پشتیبان گیری

سایت شما ممکن است گاهی به دلیل مشکلات امنیتی و برنامه نویسی از دسترس خارج شود بنابراین یک سرور خوب معمولا به صورت دوره ای فایل پشتیبان تهیه می‌کند تا برگشت اطلاعات سایت به سادگی انجام پذیرد.

2. امکانات جانبی

به دلیل وجود رقابت در بازار فروش هاست شرکت ها اقدام به ارائه خدمات جانبی به مشتریان خود می‌کنند برای مثال می‌توان به خدمات زیر اشاره کرد:

 • خدمات نصب و تمدید خودکار SSL و SSL رایگان مانند ماژول Let’s Encrypt
 • خدمات ساب دامنه، پارک دامنه، Addon Domain
 • ماژول ها و روش های Backup گیری متنوع مانند ماژول Jet Backup
 • ماژول های نصب خودکار CMS ها ، مانند نصب خودکار WordPress ، Joomla
 • ماژول های متنوع امنیتی
 • ماژول های تنظیمات زبان های برنامه نویسی با نسخه ها متفاوت

چطور یک هاست خوب بخریم؟

انتخاب شرکت هاستینگ خوب

 

تاکنون مشغول شناختن هاست و انواع آن بودیم اینک می‌خواهیم بررسی کنیم که چگونه می‌توان یک هاست خوب و مناسب را خریداری کرد.

قبل از هر چیز باید بدانید که لزوما هاست خوب همیشه گرانترین نیست، یک هاست مناسب هاستی است که نیازهای شما و سایتتان را تامین کند.

انتخاب یک هاست مناسب به موارد زیر بستگی دارد

 • نوع طراحی سایت چگونه است و هاست لینوکسی باشد یا ویندوز
 • سایت شما چه تعداد کاربر دارد
 • فضای مورد نیاز برای فایل ها و اطلاعات سایت چه مقدار باشد
 • چه ترافیکی برای هاست سایت شما مورد نیاز است

در انتها پس از در نظر گرفتن موارد فوق به یک شرکت ارائه دهنده خدمات وب مراجعه کرده و هاست مورد نظر خود را تهیه نمایید در بین شرکت های مختلف، کدام یک را باید انتخاب کنید؟

چطور بفهمیم که یک شرکت فروش هاست خوب است؟

خوب است بدانید که جابجایی و انتقال سایت به هاست دیگری تبعات منفی زیادی را برای سایت شما به همراه خواهد داشت پس تا جای امکان در انتخاب هاست مناسب به نکات زیر دقت کنید:

 1. ارزان بودن یا گران بودن یک هاست معیار درستی برای انتخاب آن نیست و دلیل بر بد یا خوب بودن هاست نمی‌­شود.
 2. برای تهیه هاست حتما به شرکت های معتبر مراجعه نمایید چرا که یک شرکت معتبر ناگهان تعطیل نمی­‌شود و خدمات دهی خود را قطع نمی‌­کند.
 3. داشتن یک پشتیبانی خوب مهم‌ترین اصل برای انتخاب یک شرکت خدمات دهنده وب است، تیم پشتیبانی قوی با دانش و تجربه خود سایت شما را در شرایط ضروری همیشه پشتیبانی خواهد کرد.
 4. شرکتی را انتخاب کنید که کنترل پنل دلخواه شما را ارائه دهند ، انتقال سایت از یک هاست به هاست دیگر با کنترل پنل های متفاوت به راحتی قابل انجام نیست ولی اگر کنترل پنل ها یکی باشد به سادگی سایت قابل انتقال است.
 5. شرکتی را انتخاب کنید که به طور دوره ای و منظم از سایت شما پشتیبان گیری داشته باشد تا در مواقع ضروری سایت شما قابل دسترس باشد.
 6. همواره سرعت سخت افزار سرور را هم در نظر داشته باشید چرا که در آینده ای نه چندان دور ناچار به تغییر آن نشوید.
 7. سعی کنید هاستی را انتخاب کنید که از نظر خدمات جانبی شما را پشتیبانی کند برای مثال خدماتی مانند  SSLو Addon Domain را ارائه دهد.
  این خدمات در برخی شرکت های به صورت رایگان یا محدود یا غیر رایگان عرضه می‌شود، در هر صورت دقت کنید که این خدمات ارائه شود.
 8. برای دو زبانه کردن سایت خود نیاز دارید تا اجازه استفاده بیشتر از یک پایگاه داده را داشته باشید پس هاستی را انتخاب کنید که این امکان را برای شما فراهم آورد.
 9. قبل از خریداری از یک شرکت با تهیه‌­ی یک هاست رایگان همه چیز را بررسی کنید و در صورت عدم امکان استفاده از هاست رایگان یک اشتراک موقت تهیه و خدمات شرکت را با توجه به نیازهای خود بسنجید.

اطلاعات سرور میزبان را چطور بدست آوریم؟

پس از خرید می‌توانید از چند روش اطلاعات سرور میزبان را دریافت کنید که در ادامه به شرح ذکر شده است.

کنترل پنل ها

داخل کنترل پنل وضعیت سرور را مشاهده کنید مثلا در کنترل پنل Cpanel از قسمت اطلاعات سرور (server information) و در کنترل پنل Directadmin  از قسمت system information می‌توانید خصوصیات میزبان را بررسی کنید.

آدرس سرور میزبان از بخش general information قابل مشاهده است و با یک جستجوی ساده در اینترنت به اطلاعات مکان دیتاسنتر دست پیدا می‌کنید.

با استفاده از دستور ping

علاوه بر کنترل پنل ها، شما می‌توانید در قسمت command line سیستم خود دستور ping را  تایپ کرده و نام دامنه خود را وارد کنید و آدرس سرور خود را مشاهده کنید.

تصویر زیر نمونه ای از این روش را نشان می‌دهد.

یافتن آدرس سرور با استفاده از دستور ping

 

در ادامه با یک کار ساده در اینترنت، آدرس IP را همراه با کلمه who is جستجو کنید، خواهید دید که سایت های مختلفی هستند که مشخصات کامل این IP را به شما نشان می‌­دهند.

اگر می­‌خواهید بدانید که هاست شما تا چه اندازه در بارگذاری سرعت دارد می‌توانید از سایت هایی مانند https://gtmetrix.com  استفاده کنید، برای این کار تنها کافی است که نام دامنه خود را وارد کنید تا آنالیز سایت شروع شود و در پایان نتیجه را مانند تصویر زیر نمایش می‌دهد.

تست سرعت سرور

آیا هاست بر سئو  SEO سایت تاثیر دارد؟

درست است که اولین مسئله مهم در سئو سایت تولید محتوا است اما باید گفت که در گام بعدی هاست تاثیر زیادی بر روی سئو سایت شما خواهد داشت، در ادامه به چگونگی آن می‌­پردازیم.

زمان پایداری سرور هاست

کاوشگر گوگل به طور منظم و مداوم در حال بررسی سایت شماست، پس مهم است که این کاوشگر همیشه سایت شما را جزء سایت های در دسترس ببیند.

سرور میزبان شما تا زمانی که به ارائه خدمات به شما مشغول است سایت شما به طور خودکار در لیست سایت های فعال گوگل قرار می‌گیرد، در نتیجه زمان پایداری سرور از اهمیت بالایی برخوردار است.

همانطور که مهم است زمان Uptime در سرور بالا باشد متقابلا زمان downtime یا مدت زمان خارج از دسترس بودن سرور باید زمان کمی باشد چرا که شما نمی‌توانید حدس بزنید که کاوش گوگل در چه زمانی انجام می‌­شود.

در مورد کیفیت زمان uptime و downtime یک سرور، تنها راه اعتماد به تجربه و اعتبار شرکت های خدمات دهنده می­‌باشد.

هر اندازه که یک سرور قوی باشد نمی‌توانیم از مسائلی مانند اختلال در نرم افزار ها، قطعی برق و مشکلات این چنینی را پیش بینی کنیم پس هیچ سروری uptime صد در صد را تضمین نمی‌کند.

سرعت سایت

یکی دیگر از معیارهای گوگل در امتیازدهی، سرعت بارگذاری سایت است؛ همانطور که گفته شد سرعت یک سایت به قدرت سرور بستگی دارد.

هر چه سرور از سخت افزار قدرتمند و پهنای باند بالاتری برخوردار باشد، سایت سرعت دانلود بیشتری خواهد داشت، پس در انتخاب خود از قدرت سرور و سرعت سایت خود غافل نشوید.

ناگفته نماند که قدرت سرور یکی از عوامل بالا رفتن سرعت است، عوامل دیگری مانند نوع طراحی و برنامه نویسی نامناسب، تنظیمات و انتخاب منابع نادرست نیز باعث کندی سایت می‌شود.

مکان سرور

سرور می‌تواند داخلی و یا خارجی باشد برای مثال افرادی که در ایران واژه ای را جستجو می‌کنند، سایت هایی با سرورهای ایرانی بیشتر نمایش داده می‌شود، پس اگر اکثر بازدید کنندگان شما افراد داخل کشور هستند بهتر است از یک سرور ایرانی استفاده کنید و اگر یک سایت بین المللی راه اندازی کرده اید از سرور های خارج از ایران مناسب ­ترند.

امروزه با فناوری CDN دیگر مهم نیست مکان سرور شما در کجا قرار دارد و کاربر از هر جایی که سایت شما را بازدید کند، از نزدیکترین سرور ارائه دهنده خدمات CDN استفاده کرده و سایت شما را از آن سرور بارگذاری می‌کند.

تاثیر هاست بر سئو

جمع بندی

ما در این مقاله تلاش کردیم تا با زبان ساده به مفهوم هاست و انواع آن بپردازیم و تمام موارد مربوط به هاست را پوشش دهیم.

از ویژگی‌های یک هاست خوب صحبت کردیم و با ذکر نکاتی، چگونگی انتخاب یک هاست خوب را بررسی کردیم و در ادامه تاثیر بالای کیفیت هاست در سئو سایت و رده بندی گوگل را نشان دادیم.

اگر به دنبال راهی برای افزایش فروش محصولات خود هستید و مدتی است که به داشتن یک وب سایت خوب فکر می­کنید مطالعه این لینک را از دست ندهید و قبل از خرید هاست با مطالعه­‌ی منابع معتبر اطلاعات کافی را در مورد نیازهای خود و شرکت های هاستینگ بدست آورید.

اگر برای اولین بار است که به فکر خرید یک هاست و بارگذاری وب سایت خود هستید اکیدا توصیه می­‌کنیم که قبل از هر چیز کیفیت را در نظر بگیرید و آن را فدای قیمت نکنید.

ما در مجموعه‌­ی لوکس‌هاست با همراهی یک تیم متخصص کنار شما هستیم تا بهترین ها را آگاهانه انتخاب کنید.