نام سرور ( name server ) چیست و چطور کار می کند ؟
نام سرور ( name server ) چیست و چطور کار می کند ؟ آموزش

نام سرور ( name server ) چیست و چطور کار می کند ؟

شاید شما هنگام مدیریت وب سایت  با اصطلاح ” نام سرور “ روبرو شده باشید . اما ممکن است ندانید name server چیست و چگونه کار می کند  . باید بگویم که دانستن مفهوم آن می تواند برای مدیریت سایتتان مفید باشد .

به زبان ساده ، name server به مرورگرها کمک می کند تا بین URL ها و وب سایت ها ارتباط برقرار کنند . آن ها فوق العاده مهم هستند .  چون بدون آن ها برای دسترسی به وب سایت ها مجبوریم آدرس های IP را حفظ کنیم !  وقتی با  اصول نام سرورها آشنا شدید ، در صورت نیاز می توانید یک مورد جدید راه اندازی کنید .

در این مقاله لوکس هاست به مفهوم نام سرور و کاری که انجام می دهند می پردازیم .

 

مقدمه ای بر نام سرور و عملکرد آن

نام سرور ها هر بار که کاربری به یک وب سایت دسترسی پیدا می کند کار می کنند . اما همه کاربران دقیقا نمی دانند جه اتفاقی می افتد . برای درک این مفهوم ، باید بدانید که هنگام بازدید از یک وب سایت چه اتفاقی می افتد ؟

احتمالا می دانید  که هر دستگاه متصل به اینترنت با استفاده از یک آدرس IP منحصر به فرد قابل شناسایی است . نام سرور ها بخشی از یک پایگاه داده بزرگ به نام ( Domain Name System ( DNS هستند . که مثل دایرکتوری برای دستگاه ها و آدرس های IP متصل به آن ها عمل می کنند . ( برای درک بهتر مفهوم DNS ، مقاله لوکس هاست با عنوان DNS چیست را بخوانید ) .

کار نام سرور ها استفاده از این اطلاعات برای ترجمه نام دامنه ها به آدرس های عددی IP است . یعنی همان زبانی که کامپیوترهای ما می فهمند . این روند آنقدر سریع اتفاق می افتد که هیچ کس به آن توجه نمی کند . شما به سادگی یک URL را تایپ می کنید . name server به مرورگر شما اجازه می دهد تا وارد آن سایت شود و صفحه مورد نظر بارگیری می شود .

بدون این سیستم ، برای رفتن به سایتی باید آدرس های IP عددی و طولانی آن را در مرورگر وارد کنیم . بنابراین ، سرویس ارائه شده توسط نام سرور ها بسیار ارزشمند است . اصطلاح ” نام سرور “ می تواند برای توصیف هر سروری که نرم افزار DNS نصب کرده است استفاده شود . اما name server معمولاً به سروری متعلق به یک میزبان وب مرتبط است که برای مدیریت نام دامنه مشتری استفاده می شود .

چرا باید نام سرور شخصی خود را ثبت کنید ؟

در اکثر موارد ،  به نام سرورهای پیوست شده در سایت خود نیازی نخواهید داشت . اما گاهی اوقات شاید لازم باشد یک نام سرور سفارشی ثبت کنید . که می توانید از آن برای پیکربندی نحوه نمایش اطلاعات نام دامنه ثبت شده خود استفاده کنید .

مثلا ، شاید دامنه ای داشته باشید که از یک شرکت هاستینگ متفاوت از دامنه ای که الان دارید خریداری شده باشد . در این صورت ، تنظیم یک نام سرور سفارشی به شما کمک می کند تا برند شخصی و قوی تری داشته باشید . نه اینکه فقط از یکی از پیوست های هاست استفاده کنید . در صورت داشتن نمایندگی میزبانی یا سرور مجازی خصوصی ( VPS ) ، داشتن name server شخصی لازم است .

 

 ثبت نام سرور شخصی مزایای زیادی دارد :

برای مشتریان شما آسان تر است که name server  شما را به خاطر بسپارند . نام سرور های سفارشی ، به جای شرکت میزبان وب شما ، با دامنه خود شما مرتبط اند . همچنین استفاده از دامنه یکسان برای وب سایت و  نام سرور شما  احساس امنیت بیشتری در مشتریان شما ایجاد می کند .

اگر name server سفارشی داشته باشید . به خصوص اگر از حساب فروشنده استفاده می کنید . تغییر ارائه دهنده میزبانی ساده تر است . به این ترتیب ، مشتریان شما نیازی به به روزرسانی نام سرورهای شخصی  تان نخواهند داشت .

ثبت نام سرور شخصی به این معنیست که می توانید از دادن اطلاعات شخص ثالث به مشتریان جلوگیری کنید .
name server سفارشی اختیاری هستند . اما داشتن آن ها می تواند مفید باشد . (به خصوص اگر وب سایتی را برای تجارت یا نمایندگی هاست اداره می کنید ) .