بررسی مفهوم حافظه SSD و اهمیت آن در میزبانی وب
بررسی مفهوم حافظه SSD و اهمیت آن در میزبانی وب آموزش

حافظه SSD چیست و چه مزایایی برای میزبانی وب دارد ؟

درایو هارد دیسک ( HDD ) به عنوان گزینه های پیش فرض ذخیره سازی کامپیوتر ها برای دهه های متوالی عمل می کرد . اما حول و حوش سال 2009 یک سوال جدید در ذهن همه همه وجود داشت . آن ها می خواستند بدانند که حافظه SSD چیست ؟

توسعه درایو حالت جامد یا همان SSD ، با صحبت در مورد شایستگی انتقال SSD و HDD به دنیای میزبانی وب در سال های اخیر ، بحث جدیدی در مورد نحوه ذخیره سازی فایل ها به کسانی که از رایانه استفاده می کنند ، ارائه داده است .

تفاوت حافظه SSD و HDD

حافظه SSD

HDD ها به طور سنتی با رایانه های رو میزی در ارتباط هستند . HDD یک وسیله مکانیکی است که شامل یک دیسک چرخان به عنوان پایه برای سیستم خواندن اطلاعات آن است .

هنگامی که آن دیسک چرخش می کند ، کامپیوتر قادر است با چرخش سریع تر به داده های خود دسترسی داشته و با آن ها کار کند . یعنی به نوبه خود به کامپیوتر کمک می کند تا سریع تر کار کند .

در حالی که HDD ها قادر به ذخیره مقادیر زیادی از داده ها هستند ، اما وابستگی آن ها به مکانیزم های محرمانه آن ها را دچار مشکلاتی می کند .

بزرگ ترین تفاوت فیزیکی بین حافظه SSD و HDD این است که SSD ها فاقد هرگونه قسمت متحرک هستند . این بدان معناست که دیگر لازم نیست نگران گرم شدن بیش از حد یا صدا های بلند آن ها باشید .

به احتمال زیاد شما یک حافظه SSD در لپ تاپ ها پیدا خواهید کرد . این فناوری از حافظه فلش NAND برای ذخیره سازی آن استفاده می کند .

افزودن تراشه های حافظه NAND بیشتر به SSD ، ظرفیت ذخیره سازی آن را افزایش می دهد . بهترین SSD برای ذخیره سازی متشکل از تراشه های متعدد برای ایجاد یک ظرفیت کلی است که می تواند با HDD رقابت کند .

بزرگ ترین تفاوت فنی بین SSD و HDD سرعت خواندن دیسک است . این در حالی است که یک HDD در انتهای سریع تر طیف ممکن است بتواند داده ها را با سرعت 125MBps  ( مگابایت در ثانیه ) بخواند . یک حافظه SSD استاندارد باید قادر به خواندن داده های متوالی با سرعت بیش از 500 مگابیت بر ثانیه باشد .

این یک پیشرفت قابل توجه در سرعت خواندن دیسک است که باعث شده بسیاری از کاربران به یک کارت حافظه SSD مراجعه کنند . زیرا شما واقعاً متوجه مزیت داشتن حافظه SSD در هنگام استفاده روزمره از لب تابتان  می شوید .

این تفاوت در استفاده از NVMe SSD ، فناوری ارائه دهنده سرعت بارگیری متعلق به MacBook Pro ، حتی بیشتر قابل توجه است . NVMe SSD چهار برابر سریع تر از کارت استاندارد SATA SSD داده را می خواند و ده برابر سریع تر به دنبال داده است . اگر مسابقه بین SSD و HDD شبیه یک مسابقه بین یوزپلنگ و فیل باشد ، NVMe SSD نماینده یک یوزپلنگ با چکمه هایی از جنس موشک است.

تأثیر حافظه ذخیره سازی SSD بر میزبانی وب چیست ؟

 

تعداد زیادی از شرکت های میزبانی وب ، اساساً به دلیل داشتن کیفیت بالا در بهبود قابلیت اطمینان و سرعت بیشتر خواندن دیسک ، مراکز داده خود را از HDD به SSD منتقل کرده اند .

آیا اگر شرکتی به بهترین استراتژی های میزبانی SSD تبدیل نشود ، خطر عقب افتادگی و پس رفت او را تهدید خواهد کرد ؟ بیایید تفاوت حافظه SSD و HDD را در زمینه میزبانی وب تحلیل کنیم تا بفهمیم چگونه ایجاد درایو SSD زندگی را تغییر داده است .

سرعت

حافظه SSD

بهبود سرعت خواندن دیسک در حافظه SSD ، کاربران را قادر می سازد تا روزانه بسیار سریع تر به داده های خود دسترسی پیدا کنند .  و این سرعت در زمینه میزبانی وب خیلی به درد می خورد . SSD ها می توانند چهار برابر سریع تر از HDD ها ، یا SSD های NVMe حتی بیشتر از SSD های عادی ، داده ها را بخوانند .

بنابراین یک صاحب وب سایت با برنامه ای مبتنی بر فناوری HDD ، ممکن است متوجه شود که بازدید کنندگان سایتش در نهایت به رقیب هایی با سخت افزار SSD جذب شوند .

ماندگاری

 

با توجه به ارزشمند بودن داده هایی که ممکن است در آن وجود داشته باشد ، هرگز زمان مناسبی برای خرابی HDD وجود ندارد ، اما شرکت های میزبان وب با توجه به ماهیت خدمات خود می توانند از عهده اختلالات عملکردی قابل پیشگیری برآیند .

مزیت ذخیره سازی SSD از نظر ماندگاری چیست ؟ در حالی که HDD ها به طور کلی برای 3 تا 5 سال قابل اعتماد هستند ، SSD ها می توانند به طور بالقوه برای مدتی حدود چهار برابر بیشتر از آن ها کار کنند . منطقی نیست که حافظه SSD و HDD را به خاطر نقاط ضعفشان ملامت کنیم ، اما SSD آرامش خاطر را برای مدت طولانی تری فراهم می کند .

قدرت

SSD ها در تولید انرژی خود کارآیی بیشتری دارند . که این امر باعث می شود شرکت های میزبانی وب هزینه های اضافی را کاهش دهند .

چه در حالت استراحت و چه در حال کار ، HDD ها بیشتر از SSD ها مصرف می کنند . در زمان بی کاری ، ممکن است یک HDD به ورودی برق 15 برابر بیشتر از SSD و 7 برابر بیشتر در هنگام انجام کار ها نیاز داشته باشد .

با جابجایی به SSD ، شرکت های میزبانی وب می توانند هزینه های خود را کاهش دهند و به ذنبال آن ساختار های جذاب تری را برای مشتریان فراهم کنند .

سازگار با محیط زیست

حافظه SSD

این کاهش مصرف برق همچنین از نظر سازگار بودن با محیط زیست ، به حافظه SSD برتری خاصی نسبت به HDD می دهد . برای شرکت های میزبان وب بسیار مهم است که تأثیر خود را بر محیط زیست در نظر بگیرند . چون مشتریان از برندی که ضمانت حفاظت از میط زیست را ارائه می دهند ، بیشتر استقبال می کنند .

با انتقال به بهترین SSD برای سیستم ذخیره سازی ، شرکت های میزبان وب تولید کربن خود را کاهش می دهند و به عنوان قهرمانی در روش های سبز تبدیل می شوند .

بزرگترین اشکال درایو های SSD چیست ؟

حافظه SSD

در این مرحله شما احتمالاً فکر می کنید که فناوری جادویی درایو های SSD این مدت کجای زندگی شما کجا بوده است . با خودتان فکر کنید با وجود سرعت بیشتر ، قابلیت اطمینان بالاتر و مصرف انرژی کمتر از HDD ، آیا دلیل قاطعی برای جلوگیری از بهترین میزبانی SSD وجود دارد ؟ در اینجا مهم ترین اشکال درایو های SSD را بیان می کنیم : هزینه .

اگرچه ممکن است با صرفه جویی در مصرف انرژی در طولانی مدت بتوانید هزینه های جاری را کاهش دهید . اما شرکت های میزبانی وب برای انتقال به SSD مجبورند یک قیمت حق بیمه دریافت کنند .

در حالی که یک شرکت میزبان وب ممکن است مزایای استفاده از SSD را به عنوان هزینه مالی بالا در نظر بگیرد . اما قطعاً ارزش آن را دارد که HDD را به عنوان یک گزینه مناسب و مقرون به صرفه ارزیابی کنیم . قبل از حافظه SSD و NVMe SSD ، جهان به HDD متکی بود و شرکت های میزبان وب همچنان قادر به پیشرفت بودند .

وب سایت هایی که عمدتا از صفحات HTML ثابت تشکیل شده اند ، نباید فشار زیادی را بر سرور وارد کنند . پس تفاوت بین حافظه SSD و HDD ممکن است خیلی ناچیز باشد .

در مورد وبلاگ های کوچک با فقط چند هزار بازدیدکننده روزانه ، ممکن است ترکیبی از حافظه پنهان صفحه و فضای ذخیره سازی HDD نیاز های آن ها را برآورده کنند . در حالی که شرکتی که بایگانی فایل های گسترده را نسبت به سرعت بارگیری اولویت می دهد . همچنین ممکن است که مهارت درایو های SSD را بی مورد بداند .

جمع بندی

منکر این نیستیم که SSD ها دارای مزایای مختلفی هستند . ولی چه شما به سادگی به دنبال بهترین حافظه SSD برای ذخیره عکس باشید یا یک سولوشن قابل اطمینان برای کسب و کار ؛ از نظر سرعت ، دوام و مصرف انرژی ، تفاوت زیادی بین هارد دیسک های SSD و HDD وجود دارد .

سوالی که شرکت های میزبان وب باید به آن پاسخ دهند این است که آیا بزرگ ترین اشکال درایو های SSD ، یعنی  هزینه آن برایشان قابل توجیه است یا نه . اگر سرعت و قابلیت اطمینان مهم ترین ویژگی برای یک شرکت میزبانی وب باشد ، در این صورت احتمالا پاسخ آن ها مثبت باشد .