زیر دامنه یا  Subdomain  چیست و چه زمانی باید از آن استفاده کرد ؟
زیر دامنه یا  Subdomain  چیست و چه زمانی باید از آن استفاده کرد ؟ آموزش

زیر دامنه یا  Subdomain  چیست و چه زمانی باید از آن استفاده کرد ؟

قبل از توضیح زیر دامنه ابتدا در نظر بگیریم که شما به تازگی صاحب یک وب سایت شده اید ، شاید ندانید که می توانید از یک دامنه برای راه اندازی چندین وب سایت استفاده کنید . ما در مورد صفحات جداگانه صحبت نمی کنیم ، اما وب سایت های فول بلاون ( full  blown ) در یک دامنه در کنار هم اجرا می شوند .

برای دست یابی به این هدف دو روش وجود دارد . استفاده از ”  زیرشاخه ها” یا ” زیر دامنه ها ” . از نظر فنی ، هر دو روش تقریباً یکسان کار می کنند . اما ما ساب دامین ها را ترجیح می دهیم . زیرا ظاهر تمیزتری دارند  .

در این مقاله ، ما در مورد اینکه Subdomain  چیست و زمان استفاده از آن صحبت می کنیم .
پس شروع  کنیم !

 

تعریف زیر دامنه 

این یک روش عالی برای جدا کردن قسمت های سایت شما با ویژگی های بسیار متفاوت است .
ساب دامین در واقع یک زیر مجموعه‌ از دامنه اصلی به حساب می آید . زیر دامنه قبل از Domain می‌آیند و با یک نقطه از آن جدا می‌شود .

مثلا  نام دامنه شما domains.com است . و شما می خواهید زیر دامنه sub را به این دامنه اضافه کنید . دسترسی به این ساب دامین پس از تعریف آن در کنترل پنل مدیریت هاست اینگونه است :

Sub.domains.com

برای اینکه بهتر متوجه این مسئله شوید یک مثال می زنیم . فرض کنیم شما یک وب سایت فروشگاهی دارید و بعد از مدتی می خواهید یک وبلاگ جدید  به سایتتان اضافه کنید . برای این کار به راحتی می‌توانید یک زیر دامنه mag ایجاد کنید و در بخش mag.domains.com یک وبلاگ داشته باشید. در ساب دامین شما می توانید یک سیستم مدیریت محتوای جدید یا هر نوع قالبی که دوست دارید را آپلود و نصب کنید .

البته برای انجام این کار می توانید از زیر شاخه ها نیز استفاده کنید . مثلا  زیر شاخه domains.com/ subdirectory  را بسازید .

 

 در برخی موارد به دلیل تأثیر آن ها بر سئو ،باید از زیر دامنه ها استفاده کنیم . مثلا :

  • موتورهای جستجو زیر دامنه ها را به عنوان وب سایت های جداگانه تشخیص می دهند. به این معنی که شما شانس بیشتری برای افزایش بازدید سایتتان دارید .
  • زیر دامنه ها به شما امکان می دهند لینک های مربوط به دامنه اصلی خود را تنظیم کنید ، که می تواند اعتبار آن را افزایش دهد .
    با این اوصاف ، بیایید درباره اولویت استفاده از زیر دامنه نسبت به زیر شاخه صحبت کنیم .

 

چه موقع باید از زیر دامنه به جای زیر شاخه استفاده کنید ؟

ما تا اینجا تفاوت بین زیر دامنه و زیر شاخه را توضیح دادیم . پس مستقیم برویم سر اصل مطلب . در اینجا فقط دو سناریو وجود دارد که استفاده از زیر دامنه نسبت به زیر شاخه منطقی تر است :

1. راه اندازی فروشگاه تجارت الکترونیکی برای تکمیل وب سایت اصلی شما .
2. راه اندازی یک وبلاگ برای یک شرکت یا وب سایت تجاری موجود .

این دو موقعیت یک نکته مشترک دارند .  هر دو به صورت سایت های موازی با قابلیت های خاص در حال اجرا هستند . با استفاده از زیر شاخه ها هم می توانید دقیقاً همان نتایج را بدست آورید . اما اغلب استفاده از زیر دامنه ها به دلیل مزایایی که برای سئو دارد ، گزینه بهتری است .

در این مرحله ، مهم است که توجه داشته باشیم که بحث و جدال نیز در این زمینه وجود دارد . بسیاری از افراد ترجیح می دهند از زیر دامنه ها استفاده کنند . در حالی که عده ای معتقدند زیرشاخه ها انتخاب بهتری هستند . حتی سئو را نیز در نظر می گیرند .

 

در آخر

Subdomain یک روش عالی برای مرتب کردن قسمت های وب سایت شما با توجه به عملکرد آنها است.  چون تمیز تر هستند و تنظیم آن ها آسان است .  در نتیجه استفاده از آن ها نقاط ضعف کمی دارد .