وب سرور چیست؟ آشنایی با انواع وب سرور
وب سرور چیست؟ آشنایی با انواع وب سرور آموزش

وب سرور چیست ؟ آشنایی با انواع وب سرور

مدیران سرور باید با داشتن اطلاعات کافی از وب سرور ، بهترین گزینه را انتخاب کنند  . با انتخاب وب سرور مناسب ، خدمات بهتری دریافت می کنند . همچنین ، کمترین هزینه را پرداخت می کنند . در ادامه  این مقاله وب سرورهای مختلف را معرفی می کنیم .  تا بتوانید بهترین سرویس را متناسب با سلیقه خودتان انتخاب کنید .

 

تعریف وب سرور

وب سرور نرم افزار و سخت افزاریست که از HTTP (پروتکل انتقال متن ) و سایر پروتکل ها استفاده می کند . تا به درخواست های کاربران در سراسر اینترنت پاسخ دهد  . کار اصلی یک وب سرور ، نمایش محتوای وب سایت از طریق ذخیره ، پردازش و تحویل صفحات وب به کاربر است . علاوه بر HTTP ، سرورهای وب همچنین از SMTP ( پروتکل انتقال ایمیل ساده ) و FTP ( پروتکل انتقال فایل ) که برای ایمیل ، انتقال فایل و ذخیره سازی استفاده می شود ، پشتیبانی می کنند .

سخت افزار سرور به اینترنت متصل است . و امکان تبادل اطلاعات با سایر دستگاه های متصل را فراهم می کند . در حالی که نرم افزار  سرور نحوه دسترسی کاربر به فایل های میزبان را کنترل می کند . فرآیند وب سرور نمونه ای از مدل سرویس گیرنده / سرور است .

همه رایانه های میزبان وب سایت ، باید دارای نرم افزار وب سرور باشند . از سرورهای وب در میزبانی وب یا میزبانی داده برای وب سایت ها و برنامه های تحت وب ( یا برنامه های وب) استفاده می شود .

 

وب سرور چگونه کار می کند ؟

نرم افزار  سرور از طریق دامنه وب سایت ها قابل دسترسی است . و محتوای سایت را به کاربر تحویل می دهد . قسمت نرم افزار  هم چند ویژگی دارد . حداقل دارای یک سرور HTTP است . سرور HTTP  ، HTTP و URL ها را درک می کند .

به عنوان یک سخت افزار ، وب سرور رایانه ایست که نرم افزار وب سرور و بقیه فایل های مربوط به وب سایت مانند اسناد HTML ، تصاویر و پرونده های جاوا اسکریپت را ذخیره می کند .

وقتی یک مرورگر وب ، مانند Google Chrome یا Firefox ، به فایلی نیاز دارد که در یک وب سرور میزبانی شده باشد ، مرورگر این فایل را توسط HTTP درخواست می کند . وقتی درخواست توسط وب سرور دریافت می شود ، سرور HTTP درخواست را می پذیرد . محتوا را پیدا می کند و از طریق HTTP به مرورگر ارسال می کند .

هنگامی که مرورگر از یک سرور صفحه ای را درخواست می کند ، یک سری مراحل را به طور خاص اتفاق می افتد . در ابتدا ، یک فرد URL را در نوار آدرس مرورگر وارد می کند . سپس مرورگر  آدرس IP نام دامنه را پیدا می کند . یا  URL را از طریق DNS)  Domain Name System) ترجمه می کند .   این باعث می شود مرورگر به یک  سرور برسد .

سپس مرورگر با درخواست HTTP فایل خاص را از وب سرور درخواست می کند . سرور پاسخ می دهد و مجدداً از طریق HTTP صفحه درخواستی را به مرورگر می فرستد . اگر صفحه درخواستی وجود نداشته باشد یا مشکلی پیش آمده باشد ، وب سرور  پیام خطا می دهد . سپس مرورگر می تواند صفحه وب را نمایش دهد . چندین دامنه نیز می توانند در یک وب سرور میزبانی شوند .

 

 موارد استفاده از وب سرور

وب سرورها اغلب به عنوان قسمتی از پکیج بزرگتر از برنامه های مرتبط با اینترنت و اینترانت هستند .که برای موارد زیر استفاده می شود :

  • ارسال و دریافت ایمیل .
  • بارگیری درخواست ها برای فایل های پروتکل انتقال پرونده (FTP) .
  • ساخت و انتشار صفحات وب .

بسیاری از وب سرور های اصلی از اسکریپت نویسی سمت سرور پشتیبانی می کنند . که برای به کار گیری اسکریپت ها در یک وب سرور استفاده می شود .  که می تواند پاسخ به مشتری را سفارشی سازی کند .

اسکریپت نویسی سمت سرور روی دستگاه سرور اجرا می شود . و معمولاً دارای یک مجموعه ویژگی گسترده است . مثل دسترسی به دیتابیس . در فرایند اسکریپت نویسی سمت سرور از Active Server Pages (ASP) ، Hypertext Preprocessor (PHP) و سایر زبان های اسکریپت نویسی نیز استفاده می شود  . این فرآیند اجازه می دهد اسناد HTML به صورت پویا ( Dynamic) ایجاد شود .

مقایسه وب سرور پویا ( Dynamic) و ایستا ( Static )

از یک وب سرور می توان برای ارائه محتوای ایستا یا پویا استفاده کرد . Static به محتوای نمایش داده شده اشاره دارد . در حالی که محتوای dynamic می تواند به روز شود و تغییر کند . یک وب سرور ایستا از یک رایانه و نرم افزار HTTP تشکیل شده است .  به این علت به آن ایستا می گویند که فایل های میزبانی شده را همانطور که هست به مرورگر ارسال می کند .

مرورگرهای dynamic از یک وب سرور و نرم افزارهایی مثل اپلیکیشن سرور  و دیتابیس تشکیل می شوند . به این علت به آن ها پویا می گویند چون می توان از اپلیکیشن سرور برای به روزرسانی هر پرونده میزبانی شده قبل از ارسال به مرورگر استفاده کرد . سرور می تواند محتوا را زمانی که از پایگاه داده درخواست می شود ، تولید کند .

نرم افزارهای رایج و برتر وب سرور در دنیا چیست ؟

 وب سرور های رایج مثل :

– سرور HTTP Apache .

که توسط بنیاد نرم افزار Apache توسعه یافته است . یک وب سرور رایگان و منبع باز برای ویندوز ، Mac OS X ، یونیکس ، لینوکس ، Solaris و بقیه سیستم عامل هاست . این سرور به مجوز Apache احتیاج دارد .

– سرویس اطلاعات اینترنتی مایکروسافت ( IIS ) .

توسعه یافته توسط مایکروسافت برای سیستم عامل های مایکروسافت . منبع آن باز نیست ، اما به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرد .

 – سرور Nginx .

یک سرور منبع باز محبوب برای مدیران به دلیل استفاده از منابع نوری و مقیاس پذیری . به دلیل معماری رویداد محور ، می تواند بسیاری از جلسات همزمان را اداره کند . Nginx ( اِنجین ایکس ) همچنین می تواند به عنوان سرور پروکسی و Load Balancer  استفاده شود .

– سرور Lighttpd .

یک وب سرور رایگان که دارای سیستم عامل FreeBSD است .  مصرف CPU کمتری دارد اما سریع و ایمن است  .

– سرور Sun Java System .

یک وب سرور رایگان از Sun Microsystems که می تواند روی ویندوز ، لینوکس و یونیکس اجرا شود . برای مدیریت وب سایت های متوسط ​​تا بزرگ مفیذ است .
( Apache ، Microsoft Information Internet Services ( IIS و Nginx وب سرورهای معروفی هستند . سایر وب سرورها شامل سرور NetWare Novell ، سرور ( Google Web (GWS و خانواده IBM از سرورهای Domino  هستند .

برای انتخاب وب سرور به چه نکاتی باید توجه کنم ؟

در انتخاب یک وب سرور باید به چگونگی عملکرد آن با سیستم عامل و سایر سرورها توجه کنید . همچنین توانایی آن در مدیریت برنامه نویسی سمت سرور ، ویژگی های امنیتی ،  ابزارهای انتشار ، موتور جستجو و سایت سازی ؛ همه این ها مهم هستند . سرورها  ممکن است تنظیمات و مقادیر پیش فرض مختلفی داشته باشند  . توان عملیاتی بالا و تأخیر کم یک سرور ، در عملکرد آن تاثیر مثبت دارد .

 

اقدامات امنیتی وب سرور

برای یک تجربه کاربری امن ، اقدامات امنیتی بسیاری هست که می توان انجام داد . چند نمونه از اقدامات امنیتی مانند :

 

  • یک پروکسی معکوس که برای مخفی کردن یک سرور داخلی طراحی شده و به عنوان واسطه ای برای ترافیک ناشی از یک سرور داخلی عمل می کند .
  • محدودیت دسترسی با انجام کار هایی مثل محدود کردن دسترسی میزبان وب به ماشین های زیرساخت یا استفاده از ( Secure Socket Shell ( SSH .
  • به روز نگه داشتن وب سرورها به منظور اطمینان از اینکه سرور وب در معرض آسیب پذیری نیست .
  • نظارت بر شبکه برای اطمینان از عدم فعالیت یا فعالیت غیرمجاز .
  • استفاده از فایروال و SSL ، به عنوان فایروال ترافیک HTTP را کنترل می کند . در حالی که با داشتن یک لایه سوکت های امن (SSL)  به امنیت داده ها می کمک کند .