5 مورد از رایج ترین حملات وردپرس و نحوه توقف آن ها
5 مورد از رایج ترین حملات وردپرس و نحوه توقف آن ها آموزش

متداول ترین حملات وردپرس چیست ؟ و چگونه می توان از آن ها جلوگیری کرد ؟

امروزه امنیت سایبری ، بیش از هر زمان دیگری موضوع داغ و مهمی است . به عنوان یک مالک سایت وردپرس ، بسیار مهم است که به امنیت سایت بپردازید و تمام تلاش خود را برای محافظت از سایت خود در برابر هر نوع حملات وردپرس در زمان کنونی یا در آینده انجام دهید .

وردپرس به طور ذاتی یک پلت فرم بسیار امن است . تیم امنیتی وردپرس متشکل از تعدادی متخصص است که برای مقابله با مشکلات امنیتی در هر بروزرسانی جدید سخت تلاش می کنند . با این حال ، هیچ سایتی کاملاً ایمن نیست ، این بدان معناست که هنوز آسیب پذیری هایی دارید که احتمالاً آن ها را تجربه خواهید کرد .

در این مقاله ، ما پنج مورد از رایج ترین تهدیدات حملات وردپرس و نحوه جلوگیری از آن ها با استفاده از بهترین روش ها را بررسی خواهیم کرد . پس حتما تا آخر این مطلب را بخوانید .

چرا موضوع “رایج ترین حملات وردپرس” را انتخاب کرده ایم ؟

برای اهداف این مقاله ، ما بر اساس رتبه بندی پروژه امنیت برنامه (Open Web Application (OWASP صحبت خواهیم کرد . از سال 2001 ، OWASP بخشی جدایی ناپذیر در ارتقاء امنیت آنلاین است . آن ها یک بنیاد غیرانتفاعی هستند که برای بهبود یکپارچگی نرم افزار در اینترنت سخت تلاش می کنند .

این پروژه هدف واضحی از جمع آوری اطلاعات جامع را تعیین کرده و با استفاده از زیرساخت ابری OWASP برای جمع آوری ، تجزیه و تحلیل و ذخیره داده های مشارکت یافته ، آن را محقق می کند . در واقع ، داوطلبان می توانند به سادگی با ارسال فایل CSV / Excel از طریق ایمیل یا بارگذاری آن ها در پوشه مشارکت ، در انتقال داده ها مشارکت کنند  .

OWASP با استفاده از این سیستم جمع آوری و تجزیه و تحلیل داده ها ؛ لیستی از ده خطر امنیتی را که سایت ها مرتباً با آن روبرو می شوند ، تهیه می کند . این پروژه با داشتن حدود 275 فصل محلی در سرتاسر جهان ، شهرت خود را در زمینه کمک به سازمان ها در جهت توسعه و نگهداری برنامه های نرم افزاری قابل اعتماد افزایش داده است .

5 مورد از رایج ترین حملات وردپرس و نحوه توقف آن ها

اگر امنیت سایت وردپرس شما در اولویت است ، این لیست به شما کمک می کند تا حملات وردپرس را برای بررسی و نحوه جلوگیری از آن ها بشناسید . شروع کنیم !

1. نقص در تزریق کدتزریق کد

برجسته ترین دلیل آسیب پذیری که احتمالاً در سایت وردپرس خود با آن روبرو خواهید شد نقص تزریق کد است . شما  زمانی تزریق کد بیش از حد را احساس می کنید که سایت شما به کاربران اجازه می دهد داده ها را از طریق یک نقطه ورود آسیب پذیر مانند فرم تماس یا ورود به سیستم وارد کنند .

وقتی داده های وارد شده ” تأیید شده ” نباشند ، شاید مستعد این حمله وردپرسی باشید . تزریق SQL شایع ترین است اما انواع دیگر مانند تزریق NoSQL ، OS و LDAP نیز ممکن است یک مسئله مهم باشد .

نقص تزریق کد اغلب منجر به عدم دسترسی ، از بین رفتن داده ها و خرابی ، افشای اطلاعات برای اشخاص غیر مجاز و حتی تصرف کامل هاست می شود .

بهترین روش برای جلوگیری از تزریق شامل ؛ جدا کردن کوئری ها از سوالات موجود در سایت شما است . توسعه دهندگان وردپرس می توانند از کنترل های SQL خاصی مانند LIMIT برای جلوگیری از این اتفاق استفاده کنند . دارندگان سایت همچنین می توانند از پلاگین های امنیتی (مانند Malcare) برای محافظت از وب سایت های خود استفاده کنند.

2. احراز هویت ضعیف

احراز هویت ضعیف

احراز هویت ضعیف هنگامی رخ می دهد که در مرکز کنترل احراز هویت و session اشکالی وجود داشته باشد . قدرت کنترل احراز هویت یک سایت بسیار وابسته به مدیریت session است .

اگر این به درستی اجرا نشود ، هکر ها می توانند کلید ها ، گذرواژه ها و نشانه های session شما را به خطر بیندازند . در بیشتر موارد ، ممکن است دچار سرقت اطلاعات هویتی ، کلاهبرداری  و افشای اطلاعات بسیار حساس شوید .

اگر می خواهید خطر ضعیف شدن احراز هویت را به حداقل برسانید ، باید احراز هویت چند مرحله ای را در سایت خود پیاده کنید .

علاوه بر این ، به دنبال جایگزین کردن اعتبارات پیش فرض باشید که هنگام ساخت یک سایت وردپرسی جدید به شما داده شده است  . ضعف در کنترل رمز عبور هم اصلا نباید وجود داشه باشد ، خصوصاً برای کاربر ادمین .

3. حملات اسکریپت نویسی بین سایت (XSS)

حملات اسکریپت نویسی سایت

حملات XSS بسیار شبیه حملات تزریق کد در نقاط ورود به سایت ( مانند :  فیلد های ورودی کاربر ) رخ می دهد . این حملات زمانی اتفاق می افتد که برنامه های خودکار هر نوع XSS را در سایت شما شناسایی کنند .

می توان از این داده ها استفاده کرد تا داده های غیرقابل اعتماد را به صفحه جدیدی که فاقد اعتبار صحیح از طریق داده های وارد شده توسط کاربر است ، وارد کنید .

اسکریپت نویسی بین سایت به هکر اجازه می دهد تا کد را از راه دور در مرورگر قربانی اجرا کند . به این ترتیب ، آن ها می توانند اعتبارنامه های آن ها را بدزدند یا بدافزار ارسال کنند . با استفاده از این دو استراتژی  ، می توانید از حمله XSS جلوگیری کنید .

اولین استراتژی

اطمینان از این است که درخواست های تولید شده شبکه از یک صفحه به داده های صفحه دیگر دسترسی ندارند . به همین ترتیب ، وب سایت شما باید بتواند تفاوت بین ورودی منظم و کد مخرب را متوجه شود . فریم ورک هایی مانند React JS با طراحی خاص خود ، از این حمله در امان می مانند .

به طور کلی ، فرآیند جلوگیری از حملات XSS با روش های خوب توسعه آغاز می شود . برای یک مالک سایت ، انتخاب یک تم امن و قوی ، مسئله بسیار مهمی است .

4. افشای اطلاعات حساس

افشای اطلاعات حساس

افشای اطلاعات حساس را می توان یک نقض داده دانست . هنگامی که داده های حساس در سایت شما منتقل یا ذخیره می شوند ، باید اقدامات کافی را در نظر بگیرید تا اطمینان حاصل کنید که هکرها نمی توانند روی آن ها دست بگذارند .

در غیر این صورت ، در صورت دسترسی هکر ها به اطلاعات ، آن ها می توانند رمزعبور ، جزئیات کارت اعتباری ، توکن های session و بسیاری موارد دیگر را به راحتی هک کنند .

جدا از به خطر انداختن اطلاعات حساس سایتتان ، بازدید کنندگان سایت هم می توانند قربانی  هک شوند . به همین دلیل شما باید تمام تلاش خود را برای حفظ امنیت داده ها در سایت خود انجام دهید .

در تلاش برای فرار از این نوع حمله ، مهم است که شما هرگز اطلاعات را در یک متن ساده ذخیره نکنید یا داده های ارسال شده از طریق اتصالات غیر HTTPS را قبول نکنید . برای دارندگان سایت ، یک گواهینامه SSL مناسب می تواند به آن ها کمک کند حتی حساس ترین اطلاعات را در شبکه ها رمزگذاری کنند .

5. ( XML External Entities ( XXE

5. XML External Entities (XXE)

این یک نوع از حملات وردپرس است که به دلیل پردازنده های قدیمی یا ضعیف مدیریت شده eXtensible Markup Language (XML) بوجود می آید . این پردازنده ها ، external entities را در اسناد XML ارزیابی می کنند .

در این فرآیند ، یک هکر می تواند از تجزیه کننده XML با پیکربندی اشتباه استفاده کند که XML را مستقیماً یا از طریق بارگذاری XML می پذیرد . به عبارت دیگر ، آن ها اکنون می توانند به هر ورودی XML که به external entities مراجعه می کند ، دسترسی پیدا کنند .

XXE می تواند برای اجرای حمله ( Denial of Service ( DOS ، استخراج داده های شما یا حتی پیاده سازی درخواست از راه دور از سرور شما نیز استفاده شود . داشتن یک توسعه دهنده متخصص ، در شناسایی و برخورد با external entities XML بسیار کمک می کند .

برای جلوگیری از این حمله به عنوان کاربر نهایی ، باید نصب اصلی وردپرس خود را به روز نگه دارید .

مسائل XXE معمولاً در سطح  اساسی کد قرار دارند و در هنگام به روزرسانی نسخه نرم افزار اصلی وصله می شوند .

نتیجه گیری

در حالی که نرم افزار اصلی وردپرس برای کاهش حملات عمده امنیتی به طور مداوم به روز می شود ، افزونه ها و تم ها می توانند باعث نگرانی عمده کاربران شوند . به خصوص اگر کد گذاری آن ها ضعیف باشد .

در حقیقت ، هرچه بیشتر به امنیت سایت خود توجه کنید ، احتمال برخورد با این مسائل کمتر است .

در این پست ، ما پنج مورد از رایج ترین حملات وردپرس را بررسی کرده ایم . بیایید سریع آن ها را مرور کنیم :

1. نقص تزریق کد

2. احراز هویت ضعیف

3. حملات اسکریپت نویسی بین سایت (XSS)

4. افشای اطلاعات حساس (گواهینامه های SSL می توانند از این اتفاق جلوگیری کنند)

5. ( XML External Entities ( XXE