دلایل اهمیت بکاپ گیری از سایت و دیتابیس وردپرس
دلایل اهمیت بکاپ گیری از سایت و دیتابیس وردپرس آموزش

چرا بکاپ گیری منظم از سایت و پایگاه داده وردپرس خیلی مهم است ؟

نگهداری و مدیریت سایت از جنبه های اساسی و حیاتی راه اندازی وب سایت وردپرس است . روال بکاپ گیری منظم وردپرس در واقع یک عنصر مهم در این زمینه است .

در روز های ابتدایی پیدایش اینترنت ، بیشتر سایت های HTML ساده با هم طراحی شده بودند و در آن زمان تهیه نسخه پشتیبان در واقع چیزی نبود که مردم به آن اهمیت بدهند .

بکاپ گیری

امروزه زمان تغییر کرده و تقریباً هر وب سایت ، وبلاگ یا مجله خبری حرفه ای برای ذخیره و دسترسی به داده ها به نوعی مدیریت پایگاه داده متکی هستند . مطالب و داده های ارزشمند شما باعث افزایش بازدید از وب سایت تان می شود .

در صورت خرابی سرور ، خرابی هارد دیسک ، بلایای طبیعی ، حملات هکر یا سایر مشکلات مهم وب سایت شما ، این داده ها به راحتی از بین می روند . با تهیه نسخه پشتیبان از سایت وردپرس خود می توانید از این اتفاق بد جلوگیری کنید .

 • اشتباهات رایج هنگام استفاده از نسخه های پشتیبان وردپرس
 • چگونه از سایت وردپرس خود بکاپ گیری کنیم ؟

 

5 اشتباه معمول در هنگام استفاده از نسخه های پشتیبان وردپرس

همه ما این را می دانیم که پیشگیری بهتر از درمان است . اگر به اندازه کافی عمیق جستجو کنید ، می توانید داستان های زیادی را در فضای وب پیدا کنید که در آن مدیران وب با خرابی سرور یا سایر مشکلات روبرو هستند . که باعث از بین رفتن تمام داده های آن ها می شود . این اتفاق غیر عادی نیست !

اگرچه این روز ها شرکت های میزبانی وب معتبر معمولاً بکاپ گیری روزانه برای مشتریان خود انجام می دهند . اما هیچ تضمینی وجود ندارد که این نسخه های پشتیبان 100٪ وب سایت شما را بازیابی کنند .

به منظور افزایش آگاهی در مورد اهمیت بکاپ گیری از وردپرس ، ما برخی از اشتباهات رایج که هنگام تهیه نسخه پشتیبان از وب سایت های وردپرسی رخ می دهد را بررسی می کنیم :

 • نداشتن برنامه بکاپ گیری منظم وردپرس
 • ماهی یک بار بکاپ گرفتن
 • میزبانی بکاپ گیری وردپرس بر روی سرور شخصی
 • عدم بکاپ گیری از همه چیز 
 • اهمیت ندادن به ارزش بکاپ گیری

 

1. نداشتن برنامه بکاپ گیری منظم وردپرس

بکاپ گیری

نداشتن یک برنامه منظم برای بکاپ گیری از وردپرس نشانه ضعف کار شماست . داشتن توجه کافی به یک فرآیند بکاپ گیری ساده می تواند در ساعت های زیادی برای بسیاری از مدیران وب سایت و وبلاگ نویسان صرفه جویی کند .

شاید این فکر در ذهن شما باشد که : “من روز به روز بهتر می شوم ، چه اتفاق بدی ممکن است برای وب سایت من بیفتد ؟ ” ، و سپس … این اتفاق بد یکباره می افتد !

خوشبختانه وبلاگ نویسان و مدیران وب می توانند به تعداد بیشماری از سولوشن های بکاپ گیری وردپرس از ارائه دهندگان خدمات و دایرکتوری رسمی افزونه اعتماد کنند .

تنظیم یک برنامه عادی بکاپ گیری برای وب سایت وردپرس شما به طور معمول فقط چند دقیقه طول می کشد . این چند دقیقه احتمالاً می تواند در طولانی مدت باعث صرفه جویی در وقت ، پول و همچنین جلوگیری از بروز مشکلات برای شما شود !

در واقع هیچ دلیلی برای عدم بکاپ گیری منظم از سایت وجود ندارد . حداقل کاری که باید بکنید این است که با میزبان خود تماس بگیرید و از آن ها سوال کنید که آیا بکاپ گیری روزانه انجام می دهند یا نه .

2. ماهی یک بار بکاپ گرفتن

بکاپ گیری

میزبانی وب سایت با هزینه بسیار کم و فضای ذخیره سازی محدود معمولاً مربوط به گذشته است . با این حال ، متاسفانه هنوز هم هستند وبلاگ نویسان و مدیران وبی که روی یک برنامه بکاپ گیری نا مناسب مثل یک یا دو بار در ماه حساب باز می کنند .

در حالت عادی شما هر روز داخل سایت پست نمی گذارید . شاید حتی شما بکاپ گیری ماهانه را هم مسئله مهمی در نظر نگیرید ، حتما باید مواردی مانند نظرات وردپرس را در نظر بگیرید .

افزونه های مختلف وردپرس وجود دارند که از وب سایت وردپرس شما یک بار در روز بکاپ تهیه می کند . داشتن چنین برنامه بکاپ گیری روزانه معمولاً به هیچ وقت یا کار اضافی در پایان نیاز ندارد .

سولوشن های قابل اطمینان بکاپ گیری از وردپرس اغلب نسخه های پشتیبان قبلی را نیز حذف می کنند تا شما دچار کمبود فضای ذخیره سازی نشوید .

3. میزبانی بکاپ گیری وردپرس بر روی سرور شخصی

بکاپ گیری

این احتمالاً مسخره ترین چیزیست که می توانید با آن روبرو شوید . واقعاً نیازی نیست که به دنبال آن  باشید تا بتوانید فرایند بکاپ گیری را در همان سرور میزبانی کنید که می خواهید از آن پشتیبان تهیه کنید . در عوض ، می توانید به سرویس های ذخیره سازی ابری مانند Dropbox یا Google Drive اعتماد کنید تا از وب سایت بکاپ گیری کنید .

امروزه اکثر افزونه های بکاپ گیری حرفه ای وردپرس با ویژگی های میزبانی شخص ثالث مانند Dropbox ادغام شده اند .

همچنین ، سعی کنید از ذخیره نسخه های پشتیبان فقط در درایو محلی خود جلوگیری کنید .  چون ممکن است در بعضی مواقع شما را ناامید کند . میزبانی بکاپ گیری وردپرس در درایو محلی و Dropbox به طور کامل باید خوب باشد !

4. عدم بکاپ گیری از همه چیز

بکاپ گیری

مطمئناً امکان تهیه نسخه پشتیبان از مواردی مانند پایگاه داده شخصی ( یعنی مهم ترین قسمت هر وب سایت وردپرس ) وجود دارد . اما خیلی باید دقت کنید ! ممکن است پوشه های محتوایی ، مانند تصاویر ، فیلم ها و سایر فایل ها ، حتی تم های وردپرس هم  در این روند گم شوند .

شما که دوست ندارید اطلاعات سایتتان را از دست دهید و بعد مجبور شوید آن ها از اول بازگردانی کنید ؟ بسته به اندازه وب سایت شما ، ممکن است پوشه فایل هایتان بسیار زیاد باشد .

بنابراین ، سعی کنید راه حلی پیدا کنید که بتواند فقط از جدید ترین موارد بکاپ تهیه کند ، در غیر این صورت ممکن است به مشکل کمبود فضای ذخیره سازی بر بخورید .

5 . اهمیت ندادن به ارزش بکاپ گیری

بکاپ گیری

نکاتی که در قسمت های بالا گفتیم همه شان بسیار معتبر هستند و ممکن است فقط مربوط به بی تجربگی باشد . با این حال ، این مورد آخری که می خواهیم درباره اش صحبت کنیم قطعا به خاطر تنبلی محض اتفاق می افتد .

خُب ، شما ممکن است نخواهید وقت خود را صرف تحقیق در مورد راه حل های مناسب برای تهیه نسخه پشتیبان برای وب سایت وردپرس خود کنید . یا ممکن است تمایل نداشته باشید با جنبه های فنی وب سایت خود آشنا شوید .

خوشبختانه ، راه حل ها و خدمات  all-in-one backup موجود است . این بدان معناست که اجرای آن واقعاً زمان زیادی از شما نمی گیرد .

 

چطور از سایت وردپرسی خود بکاپ گیری کنیم ؟

بکاپ گیری

تا اینجای مقاله ، یاد گرفتیم که چرا بکاپ گیری از سایت وردپرس به طور منظم مهم است . شاید شما حوصله نداشته باشید که  برای تهیه نسخه پشتیبان از وب سایت از یک روش دستی و خسته کننده استفاده کنید .

این را هم میدانیم که هیچ کس دلش نمی خواهد هر روز وارد سیستم شود و ساعت ها وقت صرف کند تا بکاپ تهیه کند . علاوه بر این ، برای تهیه یک نسخه پشتیبان از سایت تان به یک پشتوانه فنی کاملاً قوی احتیاج دارید . چون یک اشتباه بسیار کوچک ، تمام زحمت های شما را به باد فن می دهد .

با این حال ، لازم نیست نگران بکاپ گیری دستی باشید . سیستم های بکاپ گیری خودکار مختلفی برای وردپرس در بازار وجود دارند .

آن ها به صورت افزونه های رایگان یا ممتاز وردپرس ، شرکت های میزبان معتبر و خدمات بکاپ گیری حرفه ای ارائه می شوند . در قسمت بعدی امکاناتی را برای تهیه نسخه پشتیبان از وب سایت وردپرس بررسی خواهیم کرد .

 • WordPress backup plugins ( افزونه های پشتیبان وردپرس )
 • WordPress backup services ( خدمات بکاپ گیری از وردپرس )
 • Backups by your hosting company ( بکاپ گیری توسط شرکت میزبان شما )

افزونه های پشتیبان وردپرس

افزونه های وردپرسی رایگان و ممتاز متعددی برای بکاپ گیری خودکار از سایت شما به طور منظم در دسترس است . این افزونه های پشتیبان وردپرس اغلب یک فایل zip از سایت شما ایجاد می کنند و به شما امکان کپی کردن داده ها در یک سرور از راه دور را می دهند .

در اینجا برخی از محبوب ترین و بهترین افزونه های بکاپ گیری وردپرس وجود دارد :

 • UpdraftPlus
 • BackWPup
 • Backup Guard
 • Backup & Restore Dropbox
 • Duplicator
 • All-in-One WP Migration

افزونه بکاپ گیری از وردپرس UpdraftPlus

UpdraftPlus یک افزونه پشتیبان بسیار محبوب وردپرس است که با بیش از یک میلیون نصب فعال در حال اجرا است . این افزونه فرایند تهیه نسخه پشتیبان و بازیابی سایت را ساده می کند .

شما به راحتی می توانید از فایل ها و پایگاه داده خود در فضای ابری پشتیبان تهیه کرده و با یک کلیک آن ها را ریکاوری کنید !

نسخه رایگان این افزونه از بکاپ گیری از Dropbox ، Google Drive ، Amazon S3 (یا سازگار) ، Rackspace Cloud ، DreamObjects ، FTP ، Openstack Swift ، Updraft Vault و ایمیل پشتیبانی می کند .

این پلاگین پشتیبان نه تنها سریع است ؛ بلکه از منابع سرور کمتری نسبت به بقیه استفاده می کند . همچنین به شما امکان می دهد تا برنامه های بکاپ گیری خودکار را نیز تنظیم کنید .

UpdraftPlus یکی از عالی ترین و محبوب ترین افزونه های بکاپ گیری از وردپرس است که در بازار وجود دارد . نسخه پریمیوم UpdraftPlus از گزینه های ابری بیشتری پشتیبانی می کند و همچنین با شبکه multisite سازگار است .

پلاگین BackWPup

BackWPup یکی دیگر از افزونه های محبوب بکاپ گیری برای وردپرس است . این افزونه قادر است در نصب کامل وردپرس شما صرفه جویی کرده و آن را به یک سرویس بکاپ گیری خارجی هدایت کند .

یک فایل zip. پشتیبان دریافت خواهید کرد که می توانید برای بازیابی آسان نصب از آن استفاده کنید . یادتان باشد : گرانترین نسخه پشتیبان ، تهیه نسخه پشتیبانی است که شما هرگز انجام نداده اید !

پلاگین Backup Guard

Backup Guard یک افزونه کامل پشتیبان گیری و انتقال از وردپرس است . با استفاده از این افزونه مفید می توانید از فایل های وردپرس ، پایگاه داده یا هر دو نسخه پشتیبان تهیه و بازیابی کنید .

Backup Guard نسخه پشتیبان تهیه شده از سایت را ارائه می دهد و همراه با اعلان های نامه ای است . می توانید بکاپ های خود را در سرویس های ابری مانند Dropbox ، Google Drive ، Amazon S3 ، OneDrive یا SFTP / FTP بارگذاری کنید .

نسخه Pro این افزونه همچنین اجازه می دهد تا به راحتی سایت خود را از یک دامنه به دامنه دیگر منتقل کنید .

Backup & Restore Dropbox

افزونه Backup & Restore Dropbox دقیقاً همان کاری را که گفته است انجام می دهد . از وب سایت شما بکاپ تهیه می کند و آن را در Dropbox بارگذاری می کند .

در صورت بروز مشکل در سایت وردپرس ، می توانید به راحتی آن را از نسخه پشتیبان Dropbox خود بازیابی کنید . به جای Dropbox ، امکان ذخیره بکاپ گیری محلی نیز وجود دارد .

این پلاگین همچنین با بهینه سازی خودکار پایگاه داده و قابلیت تعمیر نیز ارائه می شود . Backup & Restore Dropbox یک افزونه پشتیبان تمیز و مفید برای وردپرس است .

پلاگین Duplicator

Duplicator یکی دیگر از افزونه های انتقال WordPress است . این افزونه بسیار مفید می تواند یک سایت وردپرس را بین دامنه ها یا میزبان های دارای دان تایم پایین منتقل کند .

می توانید به صورت دستی از یک سایت وردپرس یا حتی فقط قسمت هایی از یک سایت پشتیبان تهیه کنید . افزونه Duplicator همه چیز را به صورت یک فایل زیپ (بسته) ساده در خود قرار می دهد . برای انتقال یا بکاپ گیری از سایت وردپرس خود می توانید از این فایل zip استفاده کنید . Duplicator همچنین یک نسخه حرفه ای با قابلیت های اضافی ارائه می دهد .

افزونه All-in-One WP Migration

All-in-One WP Migration یک افزونه عالی برای انتقال است . که ما در گذشته بار ها از آن استفاده شده است . این افزونه به دانش فنی نیاز ندارد و برای مبتدیان خیلی مناسب است .

به راحتی می توانید وب سایت وردپرس خود را از جمله پایگاه داده ، فایل های رسانه ای ، پلاگین ها و تم ها را export کنید و یا پشتیبان بگیرید .

خدمات بکاپ گیری از وردپرس

چند سرویس بکاپ گیری حرفه ای وجود دارد که در تهیه نسخه پشتیبان برای سایت های وردپرس تخصص دارند . آن ها اغلب از فناوری قابل اطمینان تری نسبت به افزونه ها استفاده می کنند .

به خصوص اگر نمی خواهید افزونه ها را روی سایت خود نصب کنید ، این ممکن است ساده ترین راه برای تهیه نسخه پشتیبان از سایت تان به صورت ایمن باشد . از طرف منفی ، سرویس های بکاپ گیری می توانند کمی هزینه بر باشند .

با وجود یک سرویس پشتیبان ، دیگر لازم نیست نگران از دست دادن چند روز کاری باشید . زیرا سرور میزبان وب شما از کار افتاده است . و قربانی هکر ها و اسپمر ها نمی شود . هوشمندانه عمل کنید !  همین امروز از سایت وردپرس خود پشتیبان بگیرید و بکاپ گیری را در برنامه خود قرار دهید .

 • CodeGuard

 • VaultPress

 

CodeGuard

CodeGuard یکی از سریعترین و مطمئن ترین سرویس های بکاپ گیری از وب سایت است که برای وردپرس در دسترس است .

شما می توانید همه تغییرات را در وب سایت خود روزانه ردیابی کنید و در صورت بروز مشکل ، به راحتی آن را به حالت قبل برگردانید . شروع کار با CodeGuard آسان است ، فقط اطلاعات SFTP / FTP / MySQL خود را ارائه دهید و بلافاصله یک نسخه پشتیبان تهیه می کند .

VaultPress

VaultPress بکاپ گیری و امنیت قدرتمندی را برای سایت وردپرسی شما ارائه می دهد . این سرویس بکاپ گیری می تواند بکاپ گیری خودکار را در یک فضای دیجیتال خارج از سایت در real-time ذخیره کند .

VaultPress برای انتقال سایت مناسب است و همچنین می توانید وب سایت خود را به راحتی انتقال داده یا از آن کپی بگیرید . علاوه بر این می تواند از وب سایت شما در برابر رایج ترین و جدی ترین تهدیدات امنیتی محافظت کند .

بکاپ گیری توسط شرکت وب هاستینگ شما

یک ارائه دهنده میزبانی وب قابل اعتماد نیز بکاپ گیری خود را انجام می دهد . برخی از میزبان های محبوب مدیریت شده وردپرس مانند لوکس هاست کار بسیار خوبی انجام می دهند .

شرکت لوکس هاست با گرفتن بکاپ به طور منظم و نگهداری آن ها در سرور های لوکس هاست و بهره گیری از متخصصین پشتیبانی وردپرس برای رفع سریع مشکلات سایت وردپرسی شما در حال خدمت رسانی است .

اگر شرکت میزبان شما پشتیبان گیری روزانه انجام می دهد ، حداقل خیالتان راحت است که داده های شما تا حدودی ایمن هستند . با این حال ، توصیه می شود نه تنها به شرکت میزبان خود اعتماد کنید . بلکه حتماً با استفاده از یک افزونه بکاپ گیری از وردپرس یا سرویس بکاپ گیری ، نسخه پشتیبان سایتتان را هم تهیه کنید .

 

نتیجه گیری : به طور منظم از وب سایت وردپرس خود بکاپ بگیرید !

ّبکاپ گیری

همانطور که بررسی کردیم ، هنگام تهیه نسخه پشتیبان از وب سایت وردپرس ، موارد زیادی وجود دارد که باید در نظر گرفته شود .

با این حال ، عدم بکاپ گیری از وب سایت تان واقعاً ایده خوبی نیست . پروسه بکاپ گیری از وردپرس کمتر از آن چیزی که تصور کنید زمان می برد  . و این نسخه های پشتیبان باعث می شوند وقتی متوجه شوید داده های وب سایت شما ایمن هستند ، احساس راحتی کنید .

مهم نیست چه اتفاقی می افتد ! آیا برای برنامه پشتیبان منظم وردپرس سوال یا پیشنهاد دیگری دارید ؟ یا اینکه آیا در صورت عدم بکاپ گیری ، تا به حال از دست دادن داده ها را تجربه کرده اید ؟ در قسمت نظرات با ما در اشتراک بگذارید .